Ten pocit, keď sa nacizmus stane „európskou hodnotou“

Pri sledovaní správ z Európy sa človek musí cítiť ako Alenka v krajine za zrkadlom. Niektoré krajiny sú pre európskych politikov zakázané „lebo sa nesprávajú podľa európskych hodnôt“ a iné krajiny, ktoré tieto hodnoty brutálnym spôsobom porušujú sú nielen akceptované ale dokonca vyzdvihované ako oáza stability a je pri nich oceňovaný pokrok ľudských práv. To, čo je v jednej krajine prísne zakázané, je naopak v inej tolerované, alebo dokonca oslavované.

Pre Slovensko je charakteristický negatívny postoj väčšiny verejnosti k pripomienke vzniku tzv. Slovenského štátu 14.marca, ktorý nevznikol preto že chcel, ale preto, lebo musel – z vôle a donútenia nacistického Nemecka. Hitler skrátka potreboval zámienku na obsadenie Česka, ale nemohol to spraviť bez porušenia Mníchovských dohôd, kým sa nerozpadne Československo.

V Česku si hneď nasledujúci deň 15.3. pripomínajú ako deň začiatku šesť rokov trvajúcej nacistickej temnoty a stovky tisíc obetí okupačných fašistických jednotiek.

Lenže keď sa prenesieme o pár sto kilometrov severnejšie od našich hraníc, z tragédie okupácie a nemilosrdného poznania o krutosti nemeckých okupantov, sa zo 16. marca naraz stáva ľudová oslava najbrutálnejších jednotiek Tretej ríše, resp. pamätníci, nadšenci a predstavitelia vlády krajiny Európskej Únie hrdo pochodujú pod vlajkami, v uniformách a s výložkami SS. Pýtate sa ako je možné, že v krajine, ktorá opticky vyznáva tie isté „európske hodnoty“ ako Slovensko alebo Česko sú vrahovia a ich potomkovia oslavovaní?

Prečítajte si blog Braňa Fábryho na Pravde, z ktorého vyberáme:

Oslavovať veteránov zločineckej organizácie Waffen SS je naozaj odsúdeniahodná záležitosť, ale v Lotyšsku napriek tomu nejde len o okrajový problém nejakých extrémistov. Naopak, je to vec najvyššej politiky. V 90-tych rokoch sa sviatok veteránov Waffen SS oslavoval dokonca úplne oficiálne, zúčastňovali sa na ňom najvyšší predstavitelia štátu. Vrchol všetkého však prišiel 17. júna 1998, keď bol 16. marec novelou zákona zaradený dokonca medzi oficiálne štátne sviatky Lotyšska!!! V roku 2000 po veľkej medzinárodnej kritike bol síce tento deň odstránený zo zoznamu oficiálnych štátnych sviatkov, ale lotyšskí politici 16. marec naďalej verejne oslavovali a pod symbolmi Waffen SS vykrikovali protiruské heslá.

Potom ale vystáva otázka, čo sú to tie tzv. európske hodnoty?

V skutočnosti žiadne neexistujú. Existuje len súbor účelových fráz používaných resp. prehliadaných podľa potreby na odôvodnenie ovládania neposlušných krajín. Ak si kamarát Bruselu a Washingtonu, ak Tvoja vláda prejavuje voči nepriateľom Bruselu a Washingtonu rovnakú nenávisť ako je v týchto sídlach moci, môžeš vraždiť a oslavovať vrahov do sýtosti. Bude to len mierny výstrelok trocha neposedných demokratických junákov. V opačnom prípade sa krajina vystavuje skúmaniam lojality a každý len trocha hlasnejší pokrik na ulici je zámienka k medzinárodným sankciám – podľa tých slávnych fiktívnych európskych hodnôt.

Ako to povedala známa bábkárka z USA V.Nuland? „Fuck the EU“   

Pochod SS v Rige 16.3.2014

Zdroj:

One comment

  • Netreba chodiť do Lotyšska, stačí ísť na Ukrainu. Tam máš nacionalistov a fašIstov nielen na oslavách, ale aj v akcii.

Pridaj komentár