Texaská starostka čelí odvolaniu za boj proti ilegálnym islamským súdom

Minulý rok tlačou prebehla správa, že v texaskom meste Irving, ktorý je časťou veľkého Dallasu, sa usídlila skupina radikálnych moslimov presadzujúcich zavedenie islamských súdov. Na týchto súdoch sa súdi nie podľa texaských zákonov, ale podľa islamského práva šaria.

The Dallas Morning News napísal, že starostka mesta Irving. Beth Van Duyne, sa postavila proti a nechala hlasovať v mestskej rade o podpore zákona z dielne republikánov, ktorý predložil Jeff Leach a v ktorom sa hovorí o zákaze používať cudzie právo v rozhodnutiach súdov. V návrhu zákona sa nikde a nijakým spôsobom nezdôrazňuje náboženský kontext, napriek tomu proti nemu moslimovia bojujú.

Predstaviteľ moslimov v Irvingu Zia Sheikh vyhlásil: „Nestaráme sa o návrh zákona,“ povedal Sheikh. „Bez ohľadu na formuláciu, či formu, nás to nijakým spôsobom nebude ovplyvňovať. Zdôrazňujeme, že základom tohto návrhu zákona je anti-islamskosť.

Podpora zákona v rade prešla pomerom 5:4 aj na základe rozhodného odporu starostky, ktorá tieto tzv. súdy obviňuje z porušovania základných ústavných práv Američanov. Právny systém na základe islamskej viery ukotvenej v dobe spred 1400 rokov, je nezlučiteľný s civilizovanými západnými kultúrami. Ak bude niekto v Amerike dodržiavať právo šaria, stalo by sa to nebezpečným precedensom vedúcim k nezákonnému správaniu sa podľa platných amerických zákonov.

Prívrženci šaria súdov otvorene priznávajú osobitné pravidlá pre mužov a ženy v ich konaní, diskriminujúc a ponižujúc ženy, čo je v rozpore s americkou ústavou. Islamský súd na margo ustanovenia šaria súdu v Irvingu tiež otvorene prehlásil, že oficiálne založenie súdu bude precedensom, ktorí sa bude napodobňovať a šíriť po celej krajine.

Reakcia Beth Van Duyne

O prípade v tom čase hovorili aj celoštátne médiá

Podľa portálu US Politics Today, napriek tomu, že pôsobenie právnikov bez licencie je zločin tretieho stupňa a výkon šaria súdov je ilegálny aj podľa federálnych zákonov, moslimovia sa nevzdávajú a požadujú odstúpenie starostky za podporu anti-islamského zákona a obviňujú ju z bigotnosti a islamofóbie.  Naďalej trvajú na svojej požiadavke založenia islamských súdov. Nakoniec slová Zia Sheikha z minulého roku sú jasné – americké právo neuznávajú. A americkí občania začínajú cítiť zo strany moslimov hrozbu.

Zdroj:

Pridaj komentár