Turci drzo prepisujú hranice okolitých krajín

Pred mesiacom a pol sme na Medzičase písali o tom, ako turecká armáda po zostrelení svojho lietadla Phantom F4 na prieskumnej misii v Sýrii v roku 2012 prepísala hranice vo svojom okolí. Odvtedy je všetko na území Sýrie vo vzdialenosti minimálne do 8 km od hraníc nepriateľom, na ktorého sa môže útočiť.

Pre lepšiu ilustrácia tu máte grafické znázornenie ako to v hlavách tureckých predstaviteľov vyzerá

Syria Buffer-Zone-AKP

Syria Buffer ZonePodľa portálu Debka file, podobnú buffer zónu vraj zaviedlo aj Jordánsko, aj keď túto informáciu potvrdiť neviem. nikde inde som to nezachytil…

Samozrejme, túto podivnú interpretáciu medzinárodného práva okamžite prebrali aj západné média, ktoré v tomto zmysle informovali, ako keby Rusi lietali vo vnútri tureckých hraníc. Pozrite si napríklad správu Reuters, alebo správu na portáli Yahoo. S „neznesiteľnou ľahkosťou bytia“ nás informujú, že Turecko protestuje proti narúšaniu ich vzdušného priestore Ruskom pri lete blízko sýrskych hraníc. Lenže tú istú udalosť server McClatchyDC opísal úplne inak – bola to udalosť, ktorú Turci vyhodnotili ako nebezpečnú, lebo Rusko vykonávalo akcie na sýrskom území vo vnútri buffer zóny.

Zostrelenie ruského Su-24 je teda z hľadiska Turecka potrestaním útočníka, ktorý dlhodobo a drzo narúšal turecké výsostné územie. Opäť, pre lepšiu orientáciu som od ruky (červená čiara) skúsil zakresliť buffer zónu na trasovanie letu ruského lietadla, ako ho poskytla turecká armáda

Turecko-Syria-buffer

Žiadne prekvapenie, prekreslenie hraníc Tureckom spoľahlivo pokrýva skoro celý operačný priestor, ktorom ruské lietadlo vykonávalo svoju misiu. Z hľadiska Turecka teda išlo o nepriateľa, ktorého varovali, že je pre Turecko hrozbou (podľa ich zvrátenej doktríny) a že ho zostrelia. Svoju hrozbu nakoniec aj realizovali.

Zdroj:

12 komentárov

 • Pingback: Turecko sa vyhráža Rusku. Prečo? – MEDZIČAS

 • Knieza Myskin

  Belgickí fyzici: Rusi aj Turci klamú o zostrelení lietadla

  Stíhací bombardér podľa fyzikov letel prirýchlo, aby ho Turci mohli varovať nad svojim územím. Nezhoduje sa ani miesto dopadu.

  ANKARA, BRATISLAVA. Lietadlo, ktoré turecká armáda zostrelila v utorok na turecko-sýrskych hraniciach, rozpútalo diplomatickú vojnu medzi Ruskom a Tureckom. Zatiaľ čo Turci obviňujú Rusov z narušenia vzdušného priestoru, Rusko hovorí o podraze. Lietadlo malo byť v tureckom vzdušnom priestore 17 sekúnd a dopredu ho varovali.

  Dvojica belgických fyzikov z Katolíckej univerzity v Leuvene podľa magazínu Motherboard však verzie oboch krajín spochybňuje.

  Vedci vypočítali výšku dvojice ruských stíhacích bombardérov aj ich rýchlosť v čase, keď sa mali blížiť k tureckým hraniciam. Trosky jedného z lietadiel mali objaviť osem kilometrov od miesta, kde bol Suchoj S-24 zasiahnutý strelou. Na základe letovej výšky a tohto údaju určili rýchlosť lietadla na približne 980 kilometrov za hodinu.

  Údaje získali len z verejne dostupných informácií a videí z incidentu.

  Čas, ktorý malo lietadlo podľa Turkov stráviť v tureckom vzdušnom priestore, bol 17 sekúnd. Pri danej rýchlosti je to však podľa vedcov nemožné a Suchoj mohol byť na tureckom území maximálne sedem sekúnd.

  zdroj
  http://motherboard.vice.com/read/belgian-physicists-calculate-that-everyone-is-lying-about-the-downed-russian-jet

 • Tá ich môže prijať len do nemecka

 • antibrainwasher

  Erdogan sa bije za obchodovanie syna s dodávkami nafty od ISIL.
  Syn Erdogana rokuje s teroristami, na foto s militantnými bojovníkmi ISIL.
  http://mtdata.ru/u25/photo0B98/20696428654-0/original.jpg#20696428654
  Minister obrany RF Sergej Šojgu uviedol, že teroristi ktorí sú na území Sýrie, každý deň strácajú pol milióna dolárov kvôli leteckým
  náletom VKS-RF. Je zastavená na čiernom trhu dodávka 60 tisíc ton nafty za deň.

 • Tak ma napadlo, co keby Syria zviedla podobnu naraznikovu zonu na Tureckom uzemi? Mali by potom Syrcania s Ruskou podporou pravo branit sa zostrelmi Tureckych lietadiel operujucich v tejto zone? Zrejme maju Syrcania pravo na podobnu zonu? Alebo si taketo nieco mozu uplatnit len Turci?

 • ….po tom vsetkom v tom momente ju vlastny narod obesi…a ine si ani nezasluzi…

 • Najdite si na youtube film „Ravished armenia“ nakruteny podla spomienok jednej z tych co to prezila. Tie drasticke sceny boli zjemnene aby to platno unieslo. A tu https://www.postoj.sk/4351/co-ukazali-vatikanske-archivy-o-genocide-armenov je mapka, ktora ukazuje kde zili Armeni pred a po genocide. Takze ten besny pes Erdogan ma vzor co robit s Kurdmi. A tak ako velmoci nezastavili Turkov vtedy tak dnes? Uvidime

 • Turecko kope hrob nám všem, přispěli ke vzniku už jedné války, vzpomeňte na anglic.Churchila a nedodání lodí Turkům. Už je to tady zase. Kvůli takovým darebákům budou možná znovu umírat nevinní lidé. Vlastně už umírají, že?

 • Bude sranda,aj Kurdi maju pravo na vytvorenie vlastneho statu , kedze efektivne bojuju s teroristami … pravo na sebaurcenie
  Turci sa opat spravali podlo,takze nevidim dovod podporovat podlich… takze je nutne dat Kurdom sancu.. tot moj nazor

 • Turecko si kope hrob svojou veľmocenskou politikou. Táto krajina sa dá ľahko uviesť do vnútorných nepokojov, takže Erdogan, len tak ďalej.

Pridaj komentár