Turecká armáda prišla o helikoptéru.

Stalo sa tak v juhovýchodnom Turecku pri hranici s Irakom 13 mája 2016.

Tureckí piloti si pomerne bezstarostne a neopatrne poletovali nad horami, kde aktuálne prebiehali boje. Piloti pravdepodobne nepredpokladali, že miestni partizáni sú vybavení protileteckou výzbrojou.

A tak táto konkrétna „Cobra AH-1“ po zásahu z „9K38 Igla“ sa už nedá počítať medzi výzbroj členského štátu NATO.

Stratu vrtuľníka potvrdila aj turecká strana, podľa nej ju ale spôsobila technická závada na vrtuľníku.

Ako vyzerala tá technická závada?

zdroj : AMN, GerilaTV

Toto video prináša niekoľko poznatkov. Na videu vidieť použitie delostrelectva, z čoho vyplýva že na území („nasledovania hodného to vzoru stability pre nášho pána prezidenta Kisku“) Turecka prebieha plnohodnotná vojna, aj keď len lokálna.

Druhý poznatok je, že vrtuľníkové sily NATO stoja z veľkej časti za veľké h…o.

Cobry“ beznádejne zastarali proti Mi-24 a hlavne „Kamovom“. Videli sme nedávno ako jeden Mi24 to schytal raketou, ale dokázal napriek zásahu pristáť.

Kamov Ka-52 Alligator je už tradičnou súčasťou sýrskeho bojiska. Miestni islamisti sa na nedostatok rakiet nemôžu sťažovať,  dostávajú ich „z demokratického“ sveta viac než dosť a výsledky takmer žiadne…

14 komentárov

 • Video fajn, len tie autorove obkecy k tomu sú už trocha navyše

  – helikoptera AH-1 Cobra je uz dost zastaraly stroj, pamata este vojnu vo Vietname, nebral by som ho ako etalon urovne vrtulnikovych sil NATO
  – porovnanie so Syriou pokrivkava. Ruski piloti v Syrii v bojovych zonach nelietaju takto nizko nad zemou, utocia z bezpecnej vysky, mimo ich potencionalneho dostrelu.
  – rovnako nemam pocit, ze by mali sýrski islamisti tých protileteckých rakiet nejako nazvyš – objavila sa u nich akurát zásielka čínskych FN-6 manpadov, zjavne zo zásob sudánskej armády. Inak je ich schopnosť zostreľovať bojové lietadlá vskutku úbohá – čo oni zostrelili za 5 rokov vojny v Sýrii, to takí donbaskí traktoristi zvládli na Ukrajine za 2 týždne. Alebo má autor článku iné informácie a vie doložiť, že sýrski islamisti dostávajú z „demokratického sveta“ veľké množstvá protileteckých rakiet?

  • “ Ruski piloti v Syrii v bojovych zonach nelietaju takto nizko nad zemou, utocia z bezpecnej vysky, mimo ich potencionalneho dostrelu.“
   https://www.youtube.com/watch?v=P7ZmGZ80p1k
   https://www.youtube.com/watch?v=TNEhTXc_WQw
   Myslíš, že je to mimo potencionální dostřel Manpads?
   “ objavila sa u nich akurát zásielka čínskych FN-6 manpadov,“
   To prostě není pravda.
   Isis (a An Nusra také) disponuje spoustou věcí, od FH-6, přes Stingery a Strely 2 (ty jsou z domácích skladů) až po Igly. Většinu z toho jim dodává SA.

   • Vyska letu – ok, beriem.

    Čo sa týka ich protileteckých kapacít, uznávam, že sa u nich objavilo tých modelov viac. Nejaké Strely 2 a severokórejske HT-16 (18 kusov) ukoristili v sýrskych skladoch, FN-6 im došli zrejme zo skladov sudánskej armády (kludne aj za peniaze SA). Rovnako sa u nich objavilo niekoľko Stingerov. Napriek tomu ale rozhodne nemožno povedať, že by tých rakiet mali nejak nazvyš. Za posledných 5 rokov sa vyskytlo 5 potvrdených prípadov zostrelu sýrskeho lietadla MANPADom – ako som písal, to sa na Donbase stihlo za 2 týždne. V toho dôvodu mi táto autorova nasledujúca veta príde klamlivá – aspoň pokiaľ nedoloží tie údajné kvantá protilietadlových rakiet, ktoré podľa neho do Sýrie prúdia z „demokratického sveta“.

    „Miestni islamisti sa na nedostatok rakiet nemôžu sťažovať, dostávajú ich “z demokratického” sveta viac než dosť a výsledky takmer žiadne…“

    • Tak srovnávat Donbas se Sýrií je trochu mimo.
     Ono ty traktoristé jednak měli přece jen přístup k Iglám-1 (což už je o dost lepší vybavení než Igla/Strela/FN-6 nebo Stinger)
     A za druhé, dneska už mají i daleko lepší věcičky (TOR-M1).
     A hlavně díky přístupu k radarovým datům měli přehled o pohybu ukrajinských letadel.
     To je to hlavní, co chybí islamistům.
     Další věcí je fakt (opět potvrzený), že ne každý výstřel na syrské letadlo skončí jeho sestřelem.

   • Aby som teda zhrnul, čo mi na článku Medzičasu vadí a čo považujem za propagandu – autor nás tu presviedča, ako islamisti, po zuby ozbrojení Západom pália na ruské vrtuľníky kvantá protileteckých rakiet, no sovietska technika zázračne odoláva.
    V skutočnosti sú ale prípady použitia MANPADov v Sýrii extrémne zriedkavé a delia ich mesiace času. Je vôbec zaznamenaný prípad, kedy rebeli použili Manpad proti lietadlu ruskej armády? (pripomínam, že tá MI-8 poškodená pri záchrannej misii bola zasiahnutá Zuškou/Towom, ani rebeli, ani ruská armáda tu nespomínala žiadny manpad)

    • Použití manpads proti ruským letounům je prakticky nemožné.
     Díky použití SVP-24 si rusové mohou dovolit bombardovat cíle s vysokou přesností zásahu i z výšek kolem pěti Km, což vylučuje jejich napadení těmito prostředky.
     V případě ruských vrtulníků je situace jiná, protože ty se do takové výšky často ani nevyhrabou.
     Ty ovšem používají vlastní obranné systémy (nemyslím jen světlice, ale i elektronické pasti, které prostě přilétající raketu navedou mimo stroj).
     Něco jako štora v případě raket s naváděním na stopovku (TOW, Milan,Hot atd.)

 • Turecko sa stalo veľkým nebezpečenstvom pre okolité krajiny a pre Európu je tento sused úplná pohroma. V Turecku sa začala plnohodnotná vojna, dokonca na viacerých frontoch. Odveký ozbrojený konflikt s Kurdami naberá na intenzite a to tak na irackom a sýrskom území, ako aj na samotnom teritóriu Turecka. K tomu sa pridáva ďalší nepriateľ a tým je ISIS. Tento obchodný spojenec Turecka si razí svoje záujmy, ktoré nie sú totožné s tureckými. Turecko má dlhodobo poškodené vzťahy s okolitými krajinami, v súčasnosti aj s mocnosťami, a vyhrotené vzťahy s Európou. Hľadanie spoločných záujmov s Ukrajinou, Gruzínskom a Azerbajdžanom plus osoba Erdogana, je zárukou vojny v celej oblasti.

  • podla mna je v hre to ze Turecko zacina prekracovat svoje hranice a tak aj USA aj Rusi zacali stale viac podporovat Kurdov a opravnene

 • to vydeo je zlozene z dvoch, kde nieje iste ze ide o tu istu krajinu, tiez nepoznam ten jazyk ktorym hovorili, a tak mozeme len verit ze ide o turecko a incident z trinasteho. Uz len fakt, ze po skonceni videa mi to ukaze 9 rovnakych videii s roznou stopazou mi pride podozrive v zmysle, ze toto video upravovalo hromada ludi pre svoje potřeby.

  • Na videu je ale to isté územie, treba si všimnúť ten dvojfarebný vrch nad ktorým zostrelili ten AH 1.

   Letmý pohľad na zbytky snehových polí na vrcholkoch hôr v pozadí naznačuje, že aj časový odstup medzi oboma časťami videa je veľmi malý…až zanedbateľný

  • Amn cituje aj turecké vyhlásenie k veci.

   Čo sa týka masového šírenia a úprav videa. Je to skôr o tom, že Erdogan (a Turci všeobecne vďaka nemu), okrem Kisku moc priateľov po svete nemajú.

   A keď sa niečo Kurdom podarí, poteší to veľké množstvo ľudí po celom svete…a to má za následok tie videá

  • Hej, tartus, podľa nicku si z podzemia a tak nevieš kadečo, čo sa tu na Zemi deje. Ten pán s raketometom rátal v kurdskom jazyku do desať, potom sa vztýčil a odtrhol z neba vrtuľník Turkov ako malinu. Hip, hip, hurá! Kiska sa určite dnes modlil bez modlitebného koberčeka, len tak na dlážke prezidentského paláca, aby vzdal úctu mučeníkom.

Pridaj komentár