Turecký priemysel cestovného ruchu kolabuje

Je známe, že po udalostiach nedávnych mesiacoch, turistický priemysel v Turecku sa prepadol do problémov a veľkých strát. Situácia je dnes doslova katastrofálna.

Teroristické útoky bolestivo zasiahli cestovný ruch Turecka. Explózia v Ankare vystrašila britských turistov, ktorí teraz uprednostňujú Španielsko pred Tureckom. To okamžite využili španielski touroperátori a hneď zdvihli ceny.

Najprv zmizli Rusi na konci minulého roka po incidente so zostrelením ruského bombardéra nad Sýriou. V januári nasledovali príklad Rusov Nemci. Turisti z Nemecka začali hromadne rušiť pobyty v Turecku po útoku v Istanbule, kde zahynulo 11 nemeckých občanov.

Ako píše Independent, dnes je rad na Britoch. Turistov z Albionu vyľakali výbuchy v Ankare. Hoci medzi 28 obeťami teroristického útoku v stredu nebol ani jeden Angličan, obľúbené letoviská v Antalyi touroperátori bleskovo vymenili nielen za bližšie, ale hlavne za bezpečnejšie Španielsko.

Antalya a španielske letovisko na ostrova Tenerife, ktorý je súčasťou Kanárskych ostrovov sa nachádzajú v rovnakej vzdialenosti od medzinárodného londýnskeho letiska Gatwick – o niečo viac ako 1800 míľ (asi 2900 km.). Napriek tomu letecká spoločnosť Thomas Cook Airlines predáva vstupenky na Tenerife na leto o 79% drahšie ako do tureckých letovísk na pobreží Egejského mora. Zároveň, ako zdôraznili odborníci, ceny s príchodom leta nebudú klesať ale samozrejme stúpať.

Thomas Cook, najväčšia cestovná kancelária Veľkej Británie, už preložila 400 tisíc objednávok pre tohtoročné leto z Turecka do Španielska. Veci dospeli tak ďaleko, že Elixir Holidays, cestovná kancelária z Londýna špecializujúca sa na zájazdy do Turecka, tento týždeň podala návrh na konkurz pre nedostatok zákazníkov. Ďalšia cestovná kancelária – Mark Warner, úplne uzavrela svoj turecký program na rok 2016 s nádejou na jeho návrat v neurčitej budúcnosti.

Terorizmus udrel na tradičné letoviská v Európe. Do Tuniska turisti zo starého sveta prestali chodiť po dvoch krvavých teroristických útokoch v poslednom roku.

Čo sa týka Egypta, britské aerolínie, rovnako ako aj ruské, ešte stále nesmú lietať do Šarm aš-Šajchu. Zákaz letu na toto letisko bol uvalený po tragédii s ruským dopravným lietadlom na jeseň roku 2015 a bude odstránený až vtedy, keď egyptské úrady zabezpečia na letisku uspokojivú bezpečnosť.

Kvôli teroristom trpia všetky „turistické krajiny“, ale v absolútnych číslach najviac škôd sa týka Turecka, v ktorom dochádza k teroristickým útokom s alarmujúco sa zvyšujúcou frekvenciou.

K zodpovednosti za útok v Ankare sa prihlásila organizácia „Sokoli oslobodenia Kurdistanu“ (TAK). Vo svojom vyhlásení, mimochodom napísanom okrem turečtiny aj v angličtine, hovoria, že turisti sa môžu stať ďalšou obeťou ich pomsty.

Cestovný ruch je jeden z najdôležitejších zdrojov napájajúcich túto špinavú vojnu,“ píše sa vo vyhlásení TAK. „Cestovný ruch je hlavný cieľ našich akcií. Varujeme zahraničných aj miestnych turistov a radíme im, aby neodpočívali v Turecku…

Zdroj:

7 komentárov

Pridaj komentár