Ukrajina a jej prezident sú obvinení z tragédie letu MH17

(MZC/TASR) Nemeckí pozostalí obetí tragédie letu MH17 vyjadrili podľa TASR úmysel žalovať Ukrajinu a ukrajinského prezidenta Porošenka za zabitie z nedbalosti v uvedenom prípade.

Pred pol druha mesiacom som napísal článok pre server Blogovisko, kde som vyjadril názor, že je irelevantné, kto strieľal na Ukrajine počas letu MH17, resp. kto je takpovediac „autorom“ uvedeného kriminálneho činu. Ľudská povaha sa tisícročia nemení a po prvotnom šoku a bolesti pozostalých, prichádza deň, keď sa treba vrátiť do reality. Obetiam už život nik nevráti a keďže išlo o zjavne cudzie zavinenie, logicky musí nasledovať snaha nielen o určenie vinníka, ale aj o zaplatenie kompenzácie za smrť obetí.

Ak by sa mali obviňovať ľudia, ktorí stlačili spúšť, tak pri stave vyšetrovania je možné, že sa túto informáciu nikdy nedozvieme. Každý normálny právnik pôjde na istotu a bude sa snažiť určiť postup, ktorý zaručí, že pozostalí dostanú svoje peniaze a právna kancelária svoj podiel zo žaloby. Je viac ako isté a doložené množstvom svedectiev a tvrdení ukrajinských predstaviteľov, že Ukrajina minimálne tri dni vedela o smrteľnom nebezpečenstve pre civilnú leteckú dopravu. Zostrelenie vojenského lietadla AN-26 vo výške 6500m 14.7.2014, tri dni pred katastrofou, ďaleko za dostrelom ručných protilietadlových zbraní nie je dymiacou zbraňou. Je to priamy signál, že oblasť skrátka bezpečná pre civilné lety nebola.

Citujem: „Ukrajinská vláda vedela o smrteľnom riziku pre civilnú leteckú dopravu, napriek tomu nechala koridor otvorený. Všetky lety v uvedenom priestore mali byť zakázané hodinu po zostrelení AN-26 zo dňa 14.4.2014. Toto je tak hrubé a závažné porušenie povinnosti riadenia leteckej prevádzky, že súd nebude musieť skúmať žiadne iné okolnosti zostrelenia.

Takže každý schopný právnik po preštudovaní prípadu nemôže dôjsť k inému záveru, než obžalovať Ukrajinu a človeka, ktorý je na jej čele a nesie priamu zodpovednosť za rozhodnutia štátu. Podľa mojho názoru je tento postup nespochybniteľný a Ukrajina sa bude musieť zodpovedať pred nezávislým súdom. Hoci je ešte príliš skoro prejudikovať, nakoniec máme prezumpciu neviny, nemyslím, že šance Ukrajiny na úspešný výsledok sú príliš vysoké.

Je skôr možné, že Ukrajina nebude riskovať zápis viny v histórii, nebude chcieť, aby bola označená za vinníka, hoci nevieme, kto strieľal na lietadlo letu MH17. Ďaleko pravdepodobnejšie vidím mimosúdne vyrovnanie, ktoré však bude musieť absolvovať zo všetkými pozostalými. Nebude to lacný špás…

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

http://www.teraz.sk/zahranicie/obete-pozostali-mh17-zaloba-ukrajina/98854-clanok.html

Pridaj komentár