Ukrajina nás vyjde draho, Únia má zrejme Rusku ručiť za jej dlhy.

Agentúra Reuters dnes oznámila, ze v rámci stretnutia G20 ruský prezident Vladimír Putin navrhol reštrukturalizáciu trojmiliardového dlhu Ukrajiny, splatného v decembri.

Putin ponúkol odklad o rok a splatenie v každoročných miliardových splátkach do roku 2018. Putin však stanovil dve podmienky: Ukrajina a západné krajiny uznajú dlh Ruska ako suverénny dlh, t.j. štátny dlh nepodliehajúci dohode Ukrajiny so súkromnými veriteľmi o tzv. hair cut, čiže znížení istiny dlhu. Druhou podmienkou je stanovenie záruky niekoho dôveryhodného. Je jedno koho – USA, Únie, MMF.

Podmienky platby sú podľa Putina lepšie ako žiadal pôvodne MMF, ktorý chcel len presunúť výplatu ruského dlhu o rok. Ruský prezident vyjadril nádej na vyriešenie problému do začiatku decembra. V prípade, že nedôjde k dohode, Rusko bude žiadať splatenie celého dlhu 3 miliárd dolárov. Keďže Ukrajina peniaze nemá, bude musieť vyhlásiť bankrot.

Komentár:

Rusko nie je v otázke bankrotu Ukrajiny také silné, ako sa tvári. Na Ukrajine podniká mnozstvo dcér ruských firiem a bankrot Ukrajiny by im spôsobil obrovské straty. Na druhej strane Rusko už rok vystupuje v otázke dlhu nekompromisne a radikálne. Ak sa nedohodnú na splátkovom kalendári a západných zárukách, nevyhlásenie bankrotu Ukrajiny veľmi tvrdo zasiahne dôveryhodnosť v ruskú schopnosť menežovať financie.

Západné záruky sú v podstate prísľub Západu, že dlhy za Ukrajinu zaplatíme my. Ked hovorím my, myslím tým Úniu, ktorá v mene dosahovania geopolitických cieľov USA doteraz znášala a s najväčšou pravdepodobnosťou aj bude znášať všetky náklady. Ak sa teda dohodne Rusko na zárukách, časť našich daní pôjde cez Ukrajinu najbližšie roky do Ruska na splatenie dlhu…

Zdroj:

http://mobile.reuters.com/article/idUSR4N12K00920151116

7 komentárov

Pridaj komentár