Ukrajina prijala zákon o dekomunizácii, ktorý by mal viesť k likvidácii Ukrajiny

V politickej besede Vladimíra Solovjeva na televíznom kanáli Rossia 1 sa stretli prominentný ruský politológ Sergej Michejev a jeho ukrajinský kolega Vjačeslav Kovtun. Počas besedy prišla reč aj na zákon o dekomunizácii Ukrajiny, na základe ktorého sa napríklad premenovalo mesto Dnepropetrovsk na Dnepr. Michejev to komentoval nasledovne

Podľa neho by sa mala usporiadať spravodlivá dekomunizácia, ktorej hlavným bodom by mala byť eliminácia Ukrajiny, minimálne v tých hraniciach, v akých ju dnes poznáme. Pretože tieto hranice sú dedičstvom „zločineckého sovietskeho režimu“ a otcom dnešnej Ukrajiny nie je hejtman Mazepa, alebo nebodaj Bandera, ale „deduško“ Lenin

Michejev doslova hovorí (7:40): „Keď dovediete ukrajinský zákon o dekomunizácii k logickému záveru, je nutné odstrániť Ukrajinu.

Ďalej pokračuje: „Ako štát v rámci svojich súčasných hraníc, autorom tohto projektu bol „deduško“ Lenin, či sa nám to páči alebo nie…

Ďalším dedičstvom komunistického režimu je plynovod, ktorý prechádza celou Ukrajinu,“ povedal Michejev.

Komentár:

Samozrejme, tieto reči sú len teoretickou rétorikou, hranice Ukrajiny sa meniť nebudú. Čo je však zarážajúce je miesto, kde sa beseda konala, t.j. v živom vysielaní na hlavnom kanáli štátnej televízie Rossia 1.

Vie si vôbec niekto predstaviť, že do relácie v Slovenskej televízii bude pozývaný človek z krajiny, ktorej vláda s plnou vážnosťou vyhlasuje, že sa chystá na vojnu v rámci ktorej zničí Bratislavu, naše hlavné mesto, ktorá podporuje neonacistov a ktorá vraždí Slovákov?

Ruská televízia Rossia je v našich médiách prezentovaná ako „hlásna trúba režimu“ kde sa človek nedozvie nič okrem kremeľskej propagandy. Napriek tomu v priamom prenose majú ruskí diváci možnosť vidieť konfrontáciu ruských a ukrajinských postojov. Nijako nemanipulovanú a neskreslenú. Ukrajinský politológ Kovtun mal priestor na to, aby slobodne v ruskej „nepriateľskej“ televízii prezentoval svoje názory a postoje svoje krajiny.

Porovnanie slobody slova našich médií a ruskej televízie v tomto pohľade vyzerá ako porovnanie dvoch úplne odlišných svetov. Bohužiaľ, v náš neprospech…

Edit 15:30

Z FB profilu Tomáše Haasa, historika a bývalého poradcu Václava Klausa pripájam zaujímavý komentár

Ako vznikli hranice dnešnej Ukrajiny?

Ukrajina-hranice

Ak vezmeme za východiskový bod posledný hranice predrevolučnej Ukrajiny, tie vznikli z pôvodnej Ukrajiny (na mapke červená) tým, že v priebehu rokov 1654 až do roku 1917 k nej ruskí cári pridávali ďalšie a ďalšie oblasti (na mapke žltá).

Po revolúcii nastalo turbulentné obdobie občianskej vojny, počas ktorej bol niekoľkokrát vyhlásený a znovu zanikol, slobodný Ukrajinský štát, v nepevných a neurčitých hraniciach daných vývojom vojny.

Po ukončení občianskej vojny víťazstvom boľševikov, sa Ukrajina stala jedným zo zakladajúcich štátov ZSSR. V roku 1922, ešte za Leninovho života, k nej bolo pripojené rusky hovoriaci územia Novoruska na východe a juhu krajiny (na mapke modrá).

Po II. svetovej vojne k Ukrajine Stalin pripojil Halič, Volyň a ďalšie bývalé poľské, česká, rumunské a maďarské územia (na mapke zelená).

A v roku 1954 Nikita Chruščov k Ukrajine pripojil Krym (na mape fialová).

Je samozrejmé, že pôvodné obyvateľstvo týchto pripojených územie nebolo nikdy konzultované a ich obyvateľstvo bolo Ukrajine „darované“ rovnakým spôsobom, akým boli kedysi v starom Rusku predávané a darované celé dediny aj s tam žijúcimi nevoľníkmi.

Ak máme brať vážne nový ukrajinský zákon o „derusifikácii“ Ukrajiny, potom by tá derusifikácia nemala zostať pri likvidácii jazykových práv ukrajinských Rusov.

Nemalo by zostať u premenovávaní miest a okresov.

Mala by byť prakticky rozpustená celá Ukrajinská republika. Veľká väčšina územia bola k Ukrajine pridaná darom ruských cárov a boľševických vládcov Ruska.

Ale to sa nestane, Ukrajina sa nerozpustí, ruština zostane druhoradým „regionálnym“ jazykom, ruské mená miest budú zmenené na ukrajnské, s tým, že niektoré z nich dostanú miesto mien po ruských historických postavách, alebo mien po sovietskych komunistoch, mená po nacistických zločincoch .

A západ bude spolu s ukrajinskými nacionalistami stále požadovať, aby tí krymskí, sovietmi darovaní nevoľníci boli, ako kedysi pred americkou občianskou vojnou černosi, ktorí boli chytení na úteku z otroctva, znovu vrátení pod vládu Ukrajiny a podrobení rovnakým „derusifikačným zákonom“, vďaka ktorým vznikla krvavá občianska vojna na Ukrajine.

12 komentárov

 • Knieza Myskin

  Tereza Spencerová
  Když jsem ale u té Číny, tak tu je jeden vcelku „veselý“ příběh. Peking ještě před svržením Janukovyče půjčil Ukrajině tři miliardy dolarů a nová, majdanovská vláda, která propadla pocitu, že je nedotknutelným miláčkem Západu, Číňanům vzkázala, že ty peníze dali Janukovyčovi, tak ať je chtějí po něm. Peking dva roky čekal, zvažovala se varianta skupování ukrajinské černozemě, ale z toho nakonec sešlo, a najednou v posledních týdnech udeřil – zabavil Ukrajincům jejich chloubu, obří dopravní letoun Antonov 225 Mrija i s dokumentací k jeho výrobě, k tomu odmítl koupit ukrajinskou pšenici, že je plná plísní a kdovíčeho ještě, a ve finále nepozval Porošenka na summit G20. O Ukrajině se tam proto jednalo bez Ukrajiny, a to přitom byli pozváni lídři třebas Čadu nebo Laosu a další asi třicítky zemí. A vzápětí odmítl ukrajinskou pšenici i Egypt, protože je s Čínou kamarád. Čili Kyjev vrávorá, dostává „lekce“ a nejen od Číňanů. Prezident Porošenko v úterý doufal, že „dá-li bůh“, dostanou ve středu, tedy včera, miliardu dolarů od Mezinárodního měnového fondu. MMF to opravdu schválil, s tím bohem si nejsem jistá.
  http://www.literarky.cz/politika/rozhovory/22777-tereza-spencerova-putin-vyhral-velike-ponieni-ukrajiny-o-kterem-se-nepsalo

 • http://www.hlavnespravy.sk/ukrajinsky-syndrom-usa/781206
  V poslednom čase je čoraz badateľnejšie rozčarovanie Bruselu a Washingtonu z toho, čo sa deje na Ukrajine. Situácia zašla dokonca až tak ďaleko, že medzi analytikmi sa už zaužíval pojem – Ukrainian fatigue (ukrajinská únava)

  http://www.hlavnespravy.sk/kyjev-stoji-v-pozore-pred-nulandovou-a-nechapavo-zmurka-ocami/774011
  Politici v Kyjeve sú v dnešných dňoch vyložene bezradní, nechápu čo sa deje. Stalo sa čosi neuveriteľné, Washington núti Kyjev k vyplneniu minských dohovorov. “Aj keď sú Minské protokoly zlé, Ukrajina ako štát súhlasila s ich vyplnením,” vyhlásila rozhodne Viktoria Nuland. A basta, diskusia sa skončila.
  Z pohľadu dnešných ukrajinských elít v Kyjeve sa javí tlak Nulandovej ako katastrofa. Mnohí z terajších ukrajinských politikov pravdepodobne ani nedokážu pochopiť americké dôvody, ktoré sú v tomto príspevku naozaj veľmi hrubo a jednoducho načrtnuté. Ukrajinské proamerické bábky si bolestne a na vlastnej koži uvedomili, že napriek skutočnosti s akou vervou plnili americké príkazy a v podstate za lacný judášsky groš predávali vlastnú krajinu do rúk cudzincov, v ponímaní USA ostávajú len “spotrebným materiálom”, ktorého osudy nikoho nezaujímajú.

  —————————————————————

  Nuz neziskali Krym a teraz je Ukrajina vlastne pritazou a caka ju bankrot. Ako ju ufinancovat ? Hodit ju naspat rusom. 😀

 • Tak ono sa da manipulacia robit aj tak, ze si do duelu pozvete odbornika na jednej strane a sasa na druhej.

 • blizsie vyjadrenie mozem dat az ked zhliadnem tu diskusiu otitulkovanu. Takto ani neviem ktory je rus a ktory ukrajinec. a na tri vety z diskusie trvajucej 1:40 vazne nema cenu reagovat ked clovek nepozna pozadie.

  • titulky nebudu, treba vediet rusky… Ale v podstate to netreba riesit. Clanok som napisal preto, lebo ma zaujala samotna existencia tejto besedy, t.j. diskusia dvoch zastupcov znepriatelenych skupin na portali ruskej TV. A ak chcete vediet viac o zucastnenych, google pomoze. Nakoniec, kto je Kovpak som si nasiel na vyhladavaci aj ja sam

   • Treba takuto debatu najst v zapadnych mediach, lebo vytahovat ruske, to nasi slnieckary odmietnu uz zprincipu. a vy predsa nechcete vyzerat ako „ruske“ medium 😉

   • Pán Poláček, teraz ste ma zarmútili. Nestor Kovpak bol legendárny ukrajinský partizánsky veliteľ, ktorého hlavu chceli Nemci vyvážiť zlatom a to doslovne. Ten chlap je Kovtun…

    • Joj, takmer by som bol zabudol. Tej vašej reakcie na moju otázku, čo si myslíte o ozbrojenom zásahu voči narušiteľom európskych hraníc sa zrejme nedočkám, že?

    • To je tak, ked sa pise z hlavy 😀 V texte clanku je to vsak spravne

    • Pojedinok nie je jedinou relaciou,ktora je vysielana.Je tu este Voskresny vecer a Vecer s Vladimirom Solovjovom.Vsetkty tieto relacie su moderovane Solovjovom.Vo vsetkych tychto relaciach su prizvani hostia s Ukrajiny, Polska,Izraeala,Iranu,Syrie,USA a dalsich – vsetci ovladaju rustinu.Sledujem tieto relacie prakticky od zaciatku krizy na Dombase.Pohlad z rozlicnych stran, nazorov,zaujmov podstatne je vsak to, ze Solovjov je perfektne pripraveny a znali problemov.

     • Ale Kovtun v tomto presne tak ako obycajne vystupuje histericky,falosne … mozem to mnapisay vdaka videniu viacerych relacii v ktorych vystupoval. Obdobna situacia je aj u USA novinara Michela (priezvisko nepamatam).

Pridaj komentár