Ukrajinci, bojovníci OUN-UPA sa zúčastňovali holokaustu.

V Ukrajinskej Vierchovnej Rade to povedal prezident Izraela Reuwen Riwlin. Zdôraznil že počas II. svetovej vojny Ukrajinci a predovšetkym ukrajinski nacionalisti z OUN, vraždili Židov. Na margo glorifikácie UPA na Ukrajine podčiarkol, že nie je možné rehabilitovať a chváliť antisemitov.

„Približne 1,5 milióna Židov zahynulo na teritóriu dnešnej Ukrajiny počas II. svetovej vojny v Babi Jare a iných miestach. Boli postrieľaní v jarkoch a priekopách, pochovaní v hromadných hroboch. Mnoho vrahov bolo ukrajinského pôvodu. Medzi nimi vyčnievali bojovníci OUN, ktorí týrali Židov, vraždili ich a často vydávali do nemeckých rúk.“.

„Nesmieme rehabilitovať a vychvaľovať antisemitov. Žiadne politické záujmy neospravedlňujú ľahostajné mlčanie alebo nezrozumiteľné bľabotanie, pokiaľ ide o antisemitské štruktúry. Vodcovia štátov, ktorí nezvládnu antisemitské, rasistické a neonacistické názory, nebudú nikdy plnoprávnymi členmi rodiny národov sveta.“

29. septembra 2014 prezident Porošenko uctil na mieste hromadnej vraždy Židov členov OUN-M. Pred tým v roku 2010 prvý proeurópsky prezident Ukrajiny Jurčankou dal titul národného hrdinu Ukrajiny vodcovi OUN-UPA Stepanovi Banderovi. To práve zvrhnutý Janukovič a súd v Donbase mu o rok neskôr tento titul odobrali.

Bratislavská Kaviareň sa snaží Ukrajinské „návraty“ k nacizmu ospravedlňovať údajnou vojnou s Ruskom ale v roku 2010 Ukrajina žiadnu vojnu ani tu údajnú neviedla.

O členoch OUN-UPA vyjadril sa Taras Borovieč „Taras Bulba“ takto:

„Na celé poľské etnikum na západnej Ukrajine bol v marci 1943 vydaný skupinový ortieľ, trest smrti a bolo prikázané dôsledne páliť domy poľských sedliakov. […] Na miesto boja proti vonkajším nepriateľom, na miesto útoku na hitlerovské objekty strategického vojenského významu a na sovietskych partizánov, nová armáda Lebedia začala vraždiť národnostné menšiny Ukrajiny. […] Vojenské oddiely OUN, pod krycím názvom UPA a ešte ako keby z rozkazu ?Bulby: začali hanebne vraždiť Poľské obyvateľstvo a iné národnostné menšiny“.

„Vaša otčina stala sa značne krajšia od času, kedy ste sa zbavili – z našej iniciatívy, musím povedať – tých obyvateľov, ktorí tak často boli špinavou škvrnou na dobrom mene Východného Haliča, teda Židov (…). Viem, že keby som Vám rozkázal zlikvidovať Poliakov (…) dal by som vám privolenie na vykonanie toho, po čom aj tak túžite.“ – Heinrich Himmler dôstojníkom Divízie SS-Galizien.

Ukrajinské ministerstvo školstva vo svojich osnovách dáva OUN UPA za vzor pre výchovu detí a mládeže.

http://old.mon.gov.ua/ua/about-ministry/normative/4068-

 

metod

metod1

koncepcia

koncepcia1

V televízii TA3 analytik euroactiv.sk povedal, že Ukrajinci sú najviac proeurópsky národ. Podľa tohto merítka sú potom proeurópski aj slovenskí ctitelia prvého slovenského štátu. Aj keď slovenskí ľudáci boli v porovnaní s banderovcami ako nevinné baránky.

Mariusz Malinowski

2 komentáre

  • Janosz – len aby bolo jasno – Dunaj ľudí nerozdeľuje, Dunaj ľudí spája – viď Arany Ember – Zlatý človek! Takže lodnícky pozdrav – Ahoj!

  • Toto je typické pre politické remeslo:Jedno myslieť, druhé propagovať, tretie niekomu ukradnúť (rozumej prerozdeliť) a za štvrté okradnutých picnúť. Ťažko sa súdi sentiment pre ktorý sa „čistilo“ ak sú už ludia mŕtvi. Tu u nás a v Nemecku to jednoznačne spôsobovala štátom tolerovaná úžera, z toho vyplývajúce exekúcie a nalievanie na dlh, kartelové dohody pri vykupovaní obilia a iné triky čo deformovali „voľný trh“. Závisť a nenávisť prerástli určitú mieru a dostali voľný priebeh. Dnes je to o voľačo lepšie, avšak prevádzkovatelia ekonomických pyramídových hier všetkého druhu nie sú rasovo determinovaní, takže emócia nie je silná.

Pridaj komentár