Ukrajinci si neuctili pamiatku tých, ktorí ľudí zachraňovali. Uctili si tých, ktorí ľudí vraždili.

Shukhevych_stamp_2007

Položením kvetov na pomník veliteľa UPA, mäsového vraha Romana Suchevyča začali Ukrajinci vo Ľvove oslavy „Dni hrdinov národnooslobodzovacieho hnutia“.

„Vytvárame si výhodné pozície, ktoré nie je možné dosiahnuť za zeleným stolom. Nedáme sa oklamať. Ukrajinský ľud je v našich rukách“ – povedal v roku 1943 Roman Suchevyč alias Taras Čuprynka na margo masových vrážd Poliakov na Volyni.

Na poctu Suchevyča odštartoval beh  študentov Štátnej Univerzity Telesnej Výchovy.

Viac menej v tom istom čase – 22. Mája 2015, si Poľsku v mestečku Żary uctili pamiatku Ukrajincov, ktorí ratovali Poliakov pred krutým osudom, ktorý ich čakal z rúk národnooslobodzovacieho  UPA. Osadená bola pamätná tabuľa.

Na oslavách sa zúčastnili predstaviteľa samosprávy na všetkých úrovniach, mládež, židovské organizácie a  tiež vicekonzul Ruského veľvyslanectva.

Napriek pozvaniu sa osláv nezúčastnil žiaden predstaviteľ Ukrajinského veľvyslanectva.

Mariusz Malinowski

One comment

  • Ocakaval by som nieco ako =>
    Roman Suchevyč bol nevinny, nezucastnil sa vrazd, zucastnil sa ale o nich nerozhodoval, alebo je to temna skvrna na jeho svetlom stite, proste aspon nejaku zmienku (alebo aspon vyhovorku) v tomto zmysle ze sucastni ukrajinci sa distancuju od vrazdenia nevinnych civilov, aj ked mozno silou mocou potrebuju mat nejakeho narodneho hrdinu za kazdu cenu … —————————————————–
    neviem neviem nejako mi chyba nejaky distanc od minulosti, zatial som nenarazil na zmienku o odsudeni vrazdenia nevinnych a tak sa pytam: Mam to chapat tak ze s tym sucasni ukrajinci suhlasia?,: Ak ano tak je to naozaj na povazenie a to by sa mali sudnemu clovekovi rozsvietit vsetky kontrolky …

Pridaj komentár