Ukrajinská armáda skončila prímerie a zaútočila delostrelectvom

(MZC/DWN/REUTERS) – Od začiatku bolo zrejmé, že minské prímerie je len timeout na získanie času pre preskupenie síl ukrajinskej armády. Summit NATO, ktorý rozhodol o priamej podpore Ukrajiny a účasti 1300 vojakov na októbrovom cvičení na území Ukrajiny, rovnako ako dohoda na ďalšom kole sankcií EÚ voči Rusku, mnohým analytikom napovedalo, že dohoda z Minska EÚ, NATO, Ukrajine a USA nevyhovuje.

V sobotu Kyjev potvrdil oficiálne útok delostrelectvom. Informáciu priniesol Reuters, ktorého redaktor počul delostreleckú paľbu.  Červený kríž hlásil v  sobotu, že ruský konvoj pomoci neprišiel do Luganska kvôli bombardovaniu. Nákladné autá prepravujúce humanitárnu pomoc sa museli vrátiť.

Tlačová agentúra Ukrinform píše, že by malo byť celkovo 28 útokov za 24 hodín. Tlačová agentúra AP uvádza však, že zábery delostreleckého útoku sú z východných predmestí Mariupolu, ktorý je stále v držaní ukrajinských vojakov. Reportér z novín Bild, zverejnil na twiteri fotografiu horiacej čerpacej stanice.

Správa Reuters:

Vo východnej Ukrajine ukrajinská vládni vojaci  paľbou  vážne porušili prímerie. V prístavnom meste Mariupol v sobotu večer bolo počuť  vytrvalú delostreleckú paľbu z východu. Novinár Reuters tiež videl, že priemyselný závod, nákladné a čerpacie stanice na území mesta začali horieť.

Asi pred 30 hodinami sa strany konfliktu na prímerí, ktorého sa až na drobné provokácie držali. V oblasti prístavu Mariupol pri Azovskom mori nastal tak relatívne pokoj.

Delostrelecký útok má ospravedlniť nové sankcie voči Rusku.

Veľvyslanci EÚ sa v piatok dohodli na sprísnení sankcií proti Rusku. Prijaté majú byť v pondelok. Prímerie  robilo sankcie zbytočnými.

 

Zdroj: http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2014/09/07/ukraine-meldet-bruch-der-waffenruhe-durch-artillerie-beschuss/

Pridaj komentár