Ukrajinská panika pred blížiacou sa zimou

Šéf ukrajinských odborov Michail Volynec vo svojom vystúpení počas okrúhleho stola o príprave Ukrajiny pred vykurovacou sezónou varoval pred hroziacou politickou „katastrofou“, ak sa Rusku podarí v termíne, alebo dokonca v predstihu dokončiť energetické prepojenie Krymu s Ruskom cez Kerčský prieliv.

Prepojenie sa plánovalo už dlhšiu dobu a podľa ministra palív a energetiky Krymu Sergeja Jegorova práce začali v auguste tohto roku. Ukončenie prác na zapojení prvých dvoch z celkových štyroch energetických káblov sa plánuje dokončiť do 25.decembra 2015. Konečná kapacita dodávanej elektrickej energie bude 800 megawatt.

Krym ponorený do tmy počas výpadku elektriny

Krym ponorený do tmy počas výpadku elektriny

Podľa BBC výroba energie na poloostrove pokrýva len cca 20% celkovej spotreby, zvyšok, t.j. celkove 600 MW denne je dodávaný z Ukrajiny. Počas poslednej zimy sa Ukrajina pokúšala vydierať Rusko vypnutím dodávky elektriny pre Krym. Ukončenie prác na pokládke kábla však ukončí z väčšej časti závislosť Krymu na dodávkach z pevniny.

Faktor energetickej závislosti Krymu od Ukrajiny bol spolu s potrebou dodávok pitnej vody hlavným faktorom, ktorý umožňoval Ukrajine spoliehať sa na dodávky elektriny a energetických surovín z Ruska. Ukrajina má nedostatok vlastnej energie, tepelné elektrárne sú závislé od dodávok čierneho uhlia z Ruska a Donbasu. Rovnako aj plyn pochádza väčšinou z Ruska.

Volynec povedal, že ak Rusko bude schopné dokončiť pokládku kábla v novembri, bude mať príležitosť „pritlačiť“ na Ukrajinu. Prvé mrazy sa podľa neho môžu stať počiatočným bodom pre ukončenie dodávok elektriny, plynu, ropy, uhlia atď. na Ukrajinu. Obáva sa, že Ukrajina bude musieť „plaziť po kolenách k Putinovi„, aby získala energiu.

https://youtu.be/-N4dxxDA9lQ

Zdroj:

2 komentáre

Pridaj komentár