Ukrajinská vláda ustúpila Pravému Sektoru a uzavrela s ním dohodu

(MZC/DWN) V rovnakom čase ako prebiehali Berlínske rokovania o Ukrajine, Pravý Sektor adresoval Porošenkovi svoje ultimátum v ktorom požadoval zmeny na ministerstve vnútra.

Berlínske jednania 17. augusta 2014 nepriniesli žiadne výsledky.

Avšak aj pod ťarchou nových udalostí na východe Ukrajiny, zmenili rétoriku Nemecka.

Prvou studenou sprchou pre EÚ pred Berlínskou schôdzkou, bolo prijatie ukrajinských sankcií voči Rusku, ktoré sa paradoxne vyhrážali zastavením tranzitu plynu do EÚ.

To vyvolalo v radoch politikov EÚ zdesenie, nakoľko aj napriek zhoršeniu vzťahov s Ruskom, plyn a tranzit plynu do EÚ požíva zvláštnu neformálnu a rešpektovanú výnimku zo sankcií.

Druhým momentom, ktorý poznačil Berlínske jednania, bolo ultimátum Pravého Sektora.

Jarošove vyhrážanie sa „potiahnutím na Kyjev“ zanechalo svoje stopy a zmenilo rétoriku EÚ.

Steinmeier, minister zahraničných vecí Nemecka odmietol hovoriť o jednoznačnej vine Ruska v Ukrajinskej kríze a neurčito sa vyjadril, že kľúčovým problémom „je nedodržiavanie všetkých doteraz prijatých dohôd“.

Po „pravosektoráckom“ ultimáte dokonca Steinmeier odmietol nemeckú účasť na pomoci a vyzbrojovaní Ukrajiny.

Novinkou v rétorike EÚ bolo taktiež verejné uznanie humanitárnej katastrofy v Donecku a Luhansku, čo doteraz Západ vytrvalo popieral a všetky údaje bagatelizoval. Berlínska schôdzka nepriniesla žiadne výsledky, no bola morálnym víťazstvom Lavrova a Ruska. Ten sa nechal počuť, že „pravda o Ukrajine si hľadá cestu už aj na Západ“!

Pravý Sektor je pre EÚ problém, ktorý nevie uchopiť a pomenovať.

EÚ nedokázala zásadným a hodnotovým spôsobom reagovať na ultimátum Jaroša a vyvinúť tlak na Ukrajinskú vládu, aby problém „ovládania“ silových a bezpečnostných zložiek na Ukrajine fašistami, začal Porošenko a Jaceňuk riešiť! Tí naopak krajnej pravici ustupujú a uzavreli s ňou dohodu pod hrozbou vydierania!

Deň po ultimáte zo strany krajnej pravice, minister vnútra Arsen Avakov oznámil dohodu na pokračovaní spolupráce s Pravým Sektorom.

Konzultant Avakova Greščenko oznámil, že „obe strany sa dohodli na pravidelnej výmene informácií a spolupráci pri ochrane Ukrajiny pred terorizmom. Avakov zároveň verejne uznal a ocenil činnosť Pravého Sektora a vyjadril mu verejne úctu. Dohoda predpokladá priamy komunikačný kanál medzi ministerstvom vnútra a Pravým Sektorom. To by malo plne legalizovať činnosť Pravého Sektora, uvažuje sa o začlenení pod jedno zo silových ministerstiev.

V nedeľu Avakov dostal od Pravého Sektoru požiadavku na odvolanie Vladimíra Evdokimova, ktorý sa považuje za Porošenkovho muža a ktorý sa pokúšal eliminovať vplyv Pravého Sektora v silových zložkách Ukrajiny.

Ten bol následne obvinený ako „zradca“ a zo „sprisahania s Rusmi“.

Podľa Deutsche-wirtschafts-nachrichten (DWN) Pravý Sektor hral na Majdane kľúčovú a rozhodujúcu úlohu.

Po ultimáte Pravého Sektora, hovorca nemeckej vlády v reakcii na žiadosť ministra zahraničných vecí Ukrajiny Pavlo Klimkina o vojenskú pomoc zo strany Nemecka a EÚ Ukrajine, uviedol, že nemecká vláda nebude Ukrajinu podporovať vojensky.

Pridaj komentár