Umenie čítať medzi riadkami je opäť živé

Za čias komunistickej totality a cenzúry sa nesmeli zverejňovať fakty a názory nepohodlné pre komunistov, ktorí ovládali Východnú Európu. Preto si redaktori a ich čitatelia zvykli všímať si nielen to čo bolo napísané, ale aj to čo v texte akosi chýbalo. Hovorilo sa tomu čítanie medzi riadkami a v tom čase sme si rozprávali vtip, že vraj v Moskve vyšli noviny bez textu. Keď sa cudzinec pýtal domáceho, čo to má znamenať, dostal odpoveď: „Začem búkvy? Vsjo jásno“ (Načo sú písmená, aj tak je všetko jasné)

Dnes je to opäť rovnaké. V Pravde vyšiel článok o prezidentovi Kiskovi, ktorý je na návšteve Gruzínska. Redaktor v článku spomína, že Južné Osetsko sa oddelilo od Gruzínska po vojne s Ruskom. Odmyslite si fakt, že Rusko v roku 2008 plnilo v Južnom  Osetsku úlohu modrých prilieb OBSE, čiže príslušníci ruskej armády boli legitímne na území tejto spornej časti regiónu. Dôležité je ako sa dostali do priameho stretu s gruzínskou armádou. To sa už v článku nedozviete a je to práve tá časť, ktorá chýba.

V dnešnej ostro protiruskej atmosfére, každý redaktor v novinách hlavného prúdu je povinný písať tak, aby Rusko vyšlo z textu čo najhoršie. Ako to, že text neznie napríklad presne podľa slov spomenutého hovorcu poradcu Bútoru: „Bol som pozrieť umelo vytvorenú hranicu Rusmi, kde zabrali časť gruzínskeho územia Južné Osetsko.

Ako to, že sme sa „nedozvedeli“ o ruskej „agresii“ voči „úbohému malému, ale hrdému národu, trpiacemu pod ťažkou tlapou medveďa zo susedstva“? Namiesto toho čítame neurčité vety:  „O aktuálnej situácii na území, ktoré sa po krátkej vojne s Ruskom v roku 2008 odtrhlo od Gruzínska…,“ alebo „V roku 2008 viedlo Gruzínsko s Ruskom päť dní trvajúcu vojnu, ktorá sa skončila vyhlásením nezávislosti Južného Osetska a Abcházska.

Asi preto, že žiadna agresia nebola. Vojnu totiž začalo Gruzínsko. Túto smutnú pravdu vo chvíľach vzácnej úprimnosti dokonca spomenul aj dnešný minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, keď vyjadril názor členov NATO,  že Gruzínsko v auguste 2008 vyslalo svoju armádu s cieľom opätovne dobyť Južné Osetsko… Doslova hovorí: „Realita je tiež to, že k vojenskej akcii v roku 2008 prispela aj vtedajšia gruzínska vláda. Na strane mnohých spojencov je obava, aby sa niečo podobné nezopakovalo,…

To sa však už z písmeniek v Pravde nedozviete. Ale ak viete čítať medzi riadkami, pravda z Pravdy kričí úplne jasne.

Začem búkvy? Vsjo jásno!

Ak si chcete prečítať o pozadí celého konfliktu, doporučujem článok Tomáše Haase, ktorý vyšiel na portáli „Neviditelný pes“. Jeho zakladateľom a šéfredaktor Ondřej Neff Rusko nemá rád, avšak poctivo prizná, ak niekto dokáže argumentovať so znalosťou faktov. Autor článku je historik, bývalý poradca prezidenta Klausa, človek, ktorý v roku 1969 ešte za čias socializmu emigroval do Kanady, kde žil a študoval históriu a politológiu na prestížnej univerzite.

Zdroj:

 

5 komentárov

 • Zradca Slovenského národa, ktorý zhynie v satansko – diablovom pekle.
  Jeho bunky už raz odolali, ale za tie svinstvá ktoré pácha už neodolajú a bude v p……. a to bude spravodlovosť, tak funguje vesmír.

 • sranda. Do diskusie na Pravde sa nedá diskutovať:-)))) Pravda od SMEtiska a denníka majstra N sa odlišovala, že nebojovala proti diskutérom, ale tu asi „PRAVDA“ zatlačila na Pravdu a diskusiu zrušila. Diskutéri asi pravdu písali:-)

 • Butorovakiska robí len to čo sama butora radí. Nesvojprávnu butorovukisku na medzicase.sk nema ani zmysel Komentovať.
  K vojne.
  ÁNo americký veľvyslanec tvrdíl že odhovarali Saakashviliho, čo však nie je celkom pravda. V članku nie je spomenuté kto navštívil niekoľko dní pred zabíjaním Tbilisi a z akého dôvodu. Bola to nejaká Rajsa ministerka zahraničných vecí z mesta nad Potomacom. Najlepšie na tom bolo, že v tie dni sa Češi a Poliaci bránili ich základniam a nevinným radarom proti Marťanom (radar proti Iráncom pod Prahou je vlastne to isté).
  Po niekoľkodňovej vojne na Kaukaze Poliaci v centrále NATO nielen radary prijali, ale aj nevinné rakety. Ale toto je v retorike tohto pána úžerníka treťoradé. Hlavne že Turecko a ukrfašisti sú v pohode. Národ ma takých vodcov akých si zaslúži.
  V tie dni som počúval aj v noci priame prenosy rádiostaníc z miesta bojov. Bojovali tam deti mojich známych. Naše média (klamár Mireček Tóda a presstitútka z Afgánskych makových polí Peťka Procházkova) otvorene klamali napríklad, že Rusáci nedovoľujú humanitárnu pomoc a nepúšťali lekárov. Áno bolo to tak, že na cestu spájajúcu civilizáciu s miestom boja ich ani pustiť nemohli, pretože tú cestu chrabrí gruzínsky vojaci (medzi nimi aj černosi) ostreľovali zo sídliska v meste za kopcom. Vrcholom bol krik kohúta na SMEtisku klamára Mirečka Tódu že Rusáci útočia na Tbilisi. Ja som dal do diskusie vyjadrenie ministra Gruzínskej utekajúcej armády z medií v Londýne, že to uteká Gruzínsky Tankový prapor, potom, keď sa dozvedel, že cez Tunel z Ruska prešiel Víchr (asi najskúsenejšia časť ruskej armády).
  Boli tam aj iné srandy. SMEtiari tvrdili, že Českých novinárov zadržali ruské vojská a skoro ich linčovali, pri tom sami Českí novinári tvrdili, že ich napadli jednoducho banditi, ktorých je v Kaukazských horách viac ako jeleňov. SMEtisko všetky diskusné príspevky rušilo,až mi zrušilo prístup do diskusií vôbec s vysvetlením, že som rasista a xenofób . No a títo kto riadi SMEtisko a rôznych majstrov N tentoraz radia čo ma povedať butoroviekiska.

Pridaj komentár