Unavení systémom – vypískanie prezidenta na Slavíne.

Na Slavíne sa prezidentovi Kiskovi dostalo takého vyprevadenia od občanov, že tie „správne slovenské mienkotvorné“  denníky nevedeli ako s udalosťou naložiť.

SME si v autorskom texte radšej nič nevšimli,  možno  autor si asi v tej chvíli odskočil za nevyhnutným účelom niekam inam, denníkN sa tiež tomu nevenoval teda časti neblokovanej pianom som si nič nevšimol.

Hospodárske noviny opäť  preukázali, že sú predsa len vyšší level žurnalitiky, než iné denníky a niečo z reality naznačili: „Roztržka eskalovala na Slavíne, keď stovky priaznivcov Ruska s proruskými a protizápadnými transparentmi najprv vypískali Andreja Kisku, aby zhruba o trištvrte hodiny neskôr aplauzom privítali Lavrova.“

Tu je video jedného z podstatných  okamžikov včerajšieho dňa. Prezident Kiska iste nemal 4. 4. na Slavíne svoj najlepší deň.

Otázka, ktorú si v tejto súvislosti položíme znie takto. Narazil prezident Kiska na špecifické publikum, kde nemal šancu tak či onak? Alebo sme na Slavíne  videli povestnú špičku ľadovca, prejav politických názorov, ktoré driemu v spoločnosti?

Pohľad na tváre účastníkov ukazuje všetky vekové kategórie.  Ľudia akých bežne stretávame na ulici či vo vlaku.

Viac už napovedia vlajky. Prevládajú slovenské, zastúpené sú ruské, georgijevské , predstavujúce dobový ruský symbol boja proti nacizmu.  Objavil sa symbol humanitárnej mimovládnej organizácie Pokojní bojovníci, ktorá podporuje strádajúce obyvateľstvo na Donbasse a vlajky Novoruska (povstalecké územie na Ukrajine).

psl2

Novoruské symboly na Slavíne. Foto: Jozef Šolc

 

Vyskytli sa tranparenty, ktoré vidím prvý krát a to slovenský znak na novoruskom pozadí. s nápisom Bratia Slovania sme s vami. Zrejme sa jedná o podporu zúčastnených občanov novoruským povstalcom. Zdá sa, že pohľad na občiansku vojnu na Ukrajine je jednou z tých vecí, čo rozdelila slovenskú spoločnosť a jednou z príčin, pre ktoré pán prezident nebude na  včerajšok rád spomínať.

Povstanie (zatiaľ len) v Novorusku je vec, kedy v spoločnosti už zlyhali všetky iné možnosti diskusie. Kto si myslí, že v Novorusku bojuje ruská armáda a obyvatelia smútia za Kyjevom, tomu by som odporúčal tie územia navštíviť osobne. Ukrajinské vlády (aj tá Janukovičova) dostali radových Ukrajincov do takej biedy, že tým, že vzali do ruky kalašnikov už nemali čo stratiť. Iste je tam riziko, že sa prebojujú z dažda pod okap, ale je to ich voľba.

Slovensko je tisíce kilometrov od frontu a tak takáto intenzita odrazu vojny na Donbasse v slovenskej politickej realite je ťažko pochopiteľná. Na Donbasse sa bojuje,  jedna strana považovaná za outsidera zjavne bojuje lepšie a nie je to tá prozápadná. Ale to by ešte nebol dôvod k emóciám na slovenskej spoločenskej scéne.

Keby.

Keby do hry nevstúpili „jasánkovia“ (nezabudnuteľná to postavička presvedčeného komunistického agitátora z Čiernych barónov). Naše médiá začali byť plné článkov odsudzujúcich povstanie, ako keby Slovensko bolo účastníkom konfliktu. Situácia dospela tak ďaleko, že na stránkach našich „mienkotvorných denníkov“ sa fabrikovali víťazstvá ukrajinských síl a vytvárali tragické porážky povstaleckých vojsk. O obkľúčených ukrajinských jednotkách drtených v kotloch, kam ich dostalo totálne neschopné ukrajinské velenie, sa slovenský čitateľ naozaj dozvedel len z médií, ktoré by podľa zoznamu od učiteľa Juraja Smatanu nemal nik čítať. Lenže akékoľvek presvedčenie čitateľa SME nič nezmenilo na tragickom postavení ukrajinských jednotiek v tom čase. A raz to muselo prasknúť, aj pred najvernejšími čitateľmi.

Tragikomické bolo zľahčovanie tému vplyvu zoskupení, ktoré by sme u nás charakterizovali minimálne ako extrémistické.  Naše mienkotvorné médiá,  ktoré necelý rok predtým sa v rámci kampane  proti Marianovi Kotlebovi predbiehali v jednom antinacistickom komentári za druhým, zrazu vnímali ukrajinský Pravý sektor ako horlivých vlastencov (naozaj tento termín padol v článkoch).

Čitatelia si čoskoro všimli nezrovnalostí v spravodajstve. Niektorí to riešili tak, že tému Ukrajina a Rómovia hodili do jedného vreca s označením, že články na túto tému proste čítať nemienia, pretože autorom v tejto téme neveria. Iní zavrhli dotyčné médiá celkovo.

Niektorí sa začali pýtať v diskusiách a výsledkom bol predovšetkým zákaz diskusií pod článkami a kampaň proti „ruským trollom“.

Slovenská antifa prešla za posledný rok dynamickým vnútorným vývojom. Keď polícia 14. marca „zabásla“ Róberta Mihályho plus so všetkými sprievodnými javmi s tým spojenými, tak sa iste členovia Slovenskej Pospolitosti na veci dobre zabavili. Ale to nič oproti radosti, ktorú táto udalosť priniesla do radov slovenských antifašistov. Drvivá väčšina z nich v priebehu roku odvrhla „zastrešenie“ bratislavkých mimovládnych organizácií, ktoré sa z pochopiteľných dôvodov nevedeli vymedziť voči Pravému Sektoru vodcu Dmytra Jaroša. Pohľad na občanov na Slavíne ukazuje, že slovenskí antifašisti tvorili významnú skupinu spomedzi účastníkov.

Slovenskí politici a hlavne médiá vnášajú do spoločnosti čoraz agresívnejšie hnev a nepokoj. Niet veci, ktorú by na vláde pochválili, všetko čo vláda spraví je hneď kritizované bez toho, že by prebehla seriózna analýza vládneho kroku. Napríklad vlaky s cestovaním zdarma pre vybrané skupiny obyvateľstva. Iste môžeme mať na to názor ten či onen, zvážiť cenu transferu, zvážiť multiplikačný efekt, porovnať plusy  a mínusy, ale to čo predvádzali poniektorí politici a väčšina médií bolo tak na úrovni podpriemerného člena z radov obyvateľov sociálne vylúčenej osady. Emócie a emócie…tak potrebnú spoločenskú diskusiu nahrádza vreskot.

Celkové tieto mediálne kampane nezmazateľne poznačujú stav slovenskej spoločnosti. Kto si dnes spomenie na výkriky okolo vlakov , kto si o pár týždňov spomenie na učiteľa Smatanu. Ostane po nich len hmla, hmla všeobecnej nahnevanosti. Stav, keď sme nahnevaní ba až nenávidiaci všetko a všetkých, a to veľmi často po pobyte  pri bankomate, keď si na zostatku z účtu prečítame stav po zaplatení všetkých šekov a faktúr.

Slovenská spoločnosť už dávno nie je konzumná, slovenská spoločnosť je poplatková. Zaplatíte nevyhnutné náklady (nájom, energie,  povinné poplatky, splátky) a je po konzume.

panslavia

Panslávizmus, s ktorým svojho času tak neúspešne bojoval císař pán. Foto: Jozef Šolc

Iste prezident Kiska urobil rad osobných politických chýb, ktoré ho stáli zrejme už väčšinu jeho voličov. To čo ho postihlo včera je odrazom atmosféry doby. Atmosféry, ktorú v posledných mesiacoch vytvárajú hlavne „mienkotvorné“ médiá.

Iba malá časť občanov by sa zaujímala o boje na Donbasse a ešte menšia časť by sa stotožnila s povstalcami, keby ich do tejto veci neboli zatiahli slovenské „mienkotvorné“ médiá a ľudia typu učiteľa Juraja Smatanu.

Málokto má čas sledovať podrobne boje na východe. Boje, udalosti v tyle, idey Strelkovove, Jarošove či Mozgovogo.  Bežný Slovák sa predovšetkým musí v čoraz ťažších vonkajších podmienkach postarať o rodinu. A tak u pospolitého ľudu ostáva jeden pocit, ktorý spája novoruských povstalcov a bežných občanov Slovenska, majú pocit, že „zákonná“ a medzinárodne uznávaná politická reprezentácia nereprezentuje ich záujmy a že obaja tak vlastne riešia spoločný problém. Tam kdesi je počiatok slovenských sympatií k doneckým povstalcom. Sympatia k povstalcov je hlavne  prejavom nespokojnosti občanov Slovenska s (ne)funkčnosťou nášho systému, systému v ktorom žijú oni.

Začína presakovať na povrch akási únava systémom, dve desiatky rokov po zmene systému, by sme chceli vidieť už výsledky našich snáh, seba v životnej pohode a nie skĺzať z jednej krízy do druhej pri neustálom nedostatku zdrojov. Hlavne keď poniektorí majú zdrojov zjavný prebytok.

 

12 komentárov

 • Uzernik si to pekne zlizol na Slavine, povedzme si pravdu.

 • kedy bude konecne nejaka vojna prebiehat aj na uzemi USA? ked tie vojny tak radi vyvolavaju, kedy si ju budu moct naplno vychutnat aj u seba doma? najnovsie sa USA snazia vyprovokovat vojnu medzi Europou a Ruskom – oni nic, oni si iba za pomoci dalsej vojny zmazu svoj dlh… bezcharakterne spiny su to, a cudujem sa, ze im to este niektori Slovaci zeru. aj s navijakom.

  • Prečo by to robili? Prinajmenšom od Summitu NATO v Ríme sa EÚ a USA snažia o dialóg s Ruskom, Rusko sa dokonca zúčastňovalo strategického plánovania v NATO. Aký by malo význam rozútavať vojnu? Zmyslom rímskeho summitu bolo zabrániť podobným incidentom, ako bola situácia v Prištine, kde takmer došlo k prestrelke medzi ruskými a britskými vojakmi. Ono len netreba slepo veriť propagande z ktorejkoľvek strany a radšej si o téme niečo naštudovať.

   • Preco by to USA robili ? Co nevidis ze recicky USA sa rozchadzaju s ich cinmi ? Nieco ine je mlatenie prazdnej slamy a nieco ine je naozaj konat. Tie kecy na demokraciu uz prestavaju zaberat. Nemaju totiz oporu v konaní. A preco by to teda USA robili ? Pretoze su zadlzeni az po usi. A ich ekonomika je nezvratitelnom upadku. Svet uz nechce podporovat americky dolar ako rezervnu svetovu menu. USA si tlacia peniaze ako sa im zachce a svet musi poskytnut ci odpracovat za to protihodnotu. Svet sa nechce podielat na tom, aby zopar tisic ludi zilo v prepychu ktory nedokazu ocenit ani minúť za niekolko zivotov, pricom miliardy ludi nema co jest a kde byvat. Rusko odmieta za babku poskytnut ich nerastne suroviny. Rusko si dovoluje odporovat ked chce USA napadnut Syriu… atd. Tak si prosim nastuduj tu realitu.

    • murkoslav si idiot , idiot by sa mal liecit !!!

     • tomas (blocked by PN kralik ) hm

      Hm vyjadrim sa najprv k panovi autorovi. Zato ze sa mozete obuvat do kazdeho, koho chcete vdacite tomu ze tu mame taky system aky je. Nie je to dokonale ale stale sa snazim si predstavit ci by tato stranka existovala niekde inde ( zdravime ruskych bratov ) ale k teme len jedna poznamka. Kazdy slovak ma svoj nazor na vsetko a je odbornik na akukolvek temu. Ja. Odbornikom nie som. Ja len konstatujem ze nech uz pan prezident Kiska je aky je podla mojho osobneho pocitu je to to najlepsie co tu mame uz dlhy cas a som rad ze je taky aky je. 😛

 • Lebo amerika ma vzdy pravdu ze? mas pravdu nebud radsej slovanom… Mali by ste si upratat ten bordel, vo vasich hlavach..

  • Obhajuje tu niekto Ameriku? Slušní a duševne kompletní ľudia akurát odmietajú obhajovať agresiu zo strany Putinovho Ruska – v tom nie je ani trochu obhajoby USA.

   • Je to vasa obhajoba USA, Jozef. Pretoze za konflikt na Ukrajine mozu Spojene staty americke. Vsetky tie peniaze, propagandu, co tam tlacili vyse 10 rokov. To vsetko malo obrovsky vplyv. Rusko len reagovalo na vzniknutu situaciu. Doporucujem nastudovat si realitu.

 • ako vyzerajú tváre vojnových štváčov, ktorí by najradšej napadli Ukrajinu z druhej strany, tváre ľudí, ktorých hlavy sú komplet vymyté ruskou lživou propagandou, tváre vlastizradcov. Ak sú toto Slovania, tak ja Slovan byť nechcem, pretože je to už na úrovni nadávky.

 • Zvláštne, že „bratia Slovania – Ukrajinci“ nie sú „bratmi Slovanmi“ tak, ako agresorskí „bratia Slovania Rusi“. Autor má zjavne v hlave riadny bordel 🙂

Pridaj komentár