USA cynicky a arogantne požadujú prevahu v každej zbrani

Generál Ben Hodges

Veliaci generál vojsk NATO v Európe Ben Hodges povedal redaktorovi The Daily Telegraph Justin Hugglerovi, že USA nemajú záujem o „fair-play“ súboj, chcú dominovať v každej oblasti armády.

Generál Ben Hodges

Generál Ben Hodges

Človek sa pýta, kto je vlastne vojnový štváč. Takýto výrok totiž nie je náhodný, ale je premysleným aktom výzvy. V podstate hovorí (bez ohľadu na to, či oprávnene alebo nie): „Pozri, aké mám svaly, sú väčšie ako Tvoje. Ak neustúpiš od kostičky, ktorú práve prežúvaš a nedáš mi ju, použijem tieto megabig svaly proti Tebe.“

Hodges presne povedal toto : „We’re not interested in a fair fight with anyone,“ Gen Hodges said. „We want to have overmatch in all systems. I don’t think that we’ve fallen behind but Russia has closed the gap in certain capabilities. We don’t want them to close that gap.“
V preklade je to: „Nemáme záujem o rovnocenný súboj s nikým. Chceme mať prevahu v každej oblasti. Nemyslím, že sme zaostali, ale Rusko našlo niekoľko medzier v našich možnostiach. Tieto medzery chceme zaplniť Nemyslím, že sme zaostali, ale Rusko nás v určitých oblastiach dobehlo. Nechceme im dovoliť, aby nás dobehli.“

Ak teda boli Američania v domnení, že majú prevahu, potom je viac ako jasné, že v zahraničnej politike vystupujú z pozície sily a neobmedzeného diktátu. Aj keď sa súčasná vyhrážka dá chápať ako varovanie a nie otvorená výzva na súboj, niet pochýb, že po zlikvidovaní medzery hlavne v oblasti elektronického boja sa politika dominancie a nekompromisného až arogantného tlaku prudko zosilní. Je to dôležité si uvedomiť najmä zoči-voči faktu, že budúci americký prezident bude s veľkou pravdepodobnosťou prezidentom akcie a intervenčnej politiky. Zatiaľ majú najväčšie šance Hillary Clinton za demokratov a Marco Rubio za republikánov. Obaja sú známi podporou nátlaku a sankcií.

Rusko v ponímaní neoconov a neoliberálov je krajinou, ktorá v úzadí poslušne čaká na to, ako sa USA, resp. NATO rozhodne a bude mu veľkodušne povolené pomôcť Amerike v jej svätej a Bohom predurčenej spasiteľskej úlohe vodcu sveta.

Nakoniec to hovorí aj sám Hodges, ktorému sa páčilo ako bolo Rusko nápomocné, keď Západ rozdeľoval úlohy v Bosne. Rovnako hovorí, že oproti studenej vojne, keď neboli žiadne styčné body, Amerika chce ruskú asistenciu v boj proti terorizmu a napríklad pri rokovaniach o jadrovom potenciáli v Iráne.

Avšak stále ide o dvojitý meter. Západné lietadlá si vyhradzujú právo lietať okolo ruských hraníc, rovnaká aktivita Ruska je považovaná za hrozbu.

Pozoruhodné je, že aspoň otvorene priznáva, že Rusko nemá v úmysle útočiť a už vôbec nie vyvolať vojnu s NATO. Podľa neho ide len o hru nervov, vyvolávanie tlaku na rozbitie jednoty NATO, o ktorej hovorí, že je skalopevná a Rusko ju nemá šancu ohroziť. Rusku však nepriznáva žiadny nárok na strategickú bezpečnosť a vlastne hovorí, že každá krajina, ktorá chce vyznávať „západné hodnoty“ bude do NATO ochotne integrovaná. Bez ohľadu na vnímanie okolia.

Nakoniec neskromne priznáva, že NATO je najsilnejšie a naúspešnejšie vojenské zoskupenie v histórii. A s nevysloveným podtitulkom, že si bude robiť čo chce bez ohľadu na ostatný svet, ktorý má len dve možnosti: prijať podriadenú úlohu, alebo bude zničený.

Z tohto prejavu ma mrazí a otvorene hovorím, že mám strach. Veľký strach.

Zdroj:
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/russia/11547247/Europe-faces-a-real-threat-from-Russia-warns-US-army-commander.html

6 komentárov

 • Dear Gen. Hodges. Just fuck off and when you come back fuck off again. Go back to fucking america, take care about your fucking granchildren, we do not need you in the europe. And if you, and stupids like you finally will start the 3rd WW, do not forget to find the deepest hole to hide yourself and your fucking family… because people who survive, will find you and idiots like you are….

 • Ked uz prekladate nieco z anglictiny tak nech to ma rovnaky zmysel ako v anglictine.
  “We’re not interested in a fair fight with anyone,” Gen Hodges said. “We want to have overmatch in all systems. I don’t think that we’ve fallen behind but Russia has closed the gap in certain capabilities. We don’t want them to close that gap.”
  V preklade je to: “Nemáme záujem o rovnocenný súboj s nikým. Chceme mať prevahu v každej oblasti. Nemyslím, že sme zaostali, ale Rusko našlo niekoľko medzier v našich možnostiach. Tieto medzery chceme zaplniť.”
  Povedal ze Rusko ich dobehlo v niektorych oblastiach a nechcu aby ich dobiehalo.
  Obavam sa co moze vzniknut ked ludia takymto sposobom interpretuju a podavaju clanky z anglictiny…

  • nech je to prelozene, ako chce, vyznam je jasny – rusko treba znicit a musi padnu za kazdu cenu lebo mi to chceme.

   a ako predjedlo mu hodime slobodu a demokraciu na ukrajinu a americkymi pravami zien, lgbi+ a zbranami rinciacu europu.

   ked to nezaberie, spravime si v europe bojovu zonu, ktora zdecimovana s radostou podpise TTIP, zacne zrat GMO, nakupovat zbrane a hlavne kupovat za dolare podporujuc americku ekonomiku a hdp na ukor este viac decimovanej europy.

   hlavne vychodnej, zapadna bude profitovat z jej kontroly a dalsich vyhod pridelenych retardovanou americkou slobodou a demokraciou.

   a vstkych ostatnych znicime tiez. MY, LEN MY !
   ..take degenerovane, americke…

 • I don’t think that we’ve fallen behind but Russia has closed the gap in certain capabilities. We don’t want them to close that gap.”

  Ja by som to prelozil ako:
  „Nemyslim, ze sme zaostali, ale Rusko nas v urcitych oblastiach dobehlo. Nechceme dopustit, aby nas dobiehali.“

Pridaj komentár