USA zišli z cesty morálky smerom k mafiánskym metódam.

Tento článok http://finweb.hnonline.sk/komentare-patrie-160/amerika-zrazi-rusko-na-kolena-kolaps-pride-do-siestich-mesiacov-625819 som nechcel nijako komentovať, pretože si myslím, že ide o nezmysel nehodný komentára.

Dnes som sa na neho pozrel ešte raz podrobnejšie a zaujala ma jedna, zdanlivo nevýznamná veta. “ V extrémnom scenári by tak museli všetky ruské energetické firmy používať len hotovosť, pretože žiadna významná banka by im neposkytla transakčné služby“. V preklade to znamená, že USA by zablokovali všetky ruské transakcie v službe SWIFT, ako sa to už raz stalo http://www.zerohedge.com/news/2014-04-02/furious-russia-will-retaliate-over-illegal-and-absurd-payment-block-hostile-jpmorgan

Presne toto ukazuje, kam sa až dostala politika vlády USA. Doslova okupuje a riadi medzinárodné spoločenstvá ako je SWIFT a globálne korporácie. Tieto následne nielen opanujú svojou silou trh domácich krajín, ale v nich často presadzujú záujmy západných elít v neprospech domácich krajín. V najhoršom krajnom prípade sú používané ako zbraň alebo špionážny nástroj ako sa zistilo pri odhalení backdooru v kódoch procesorov Intel a AMD, ktorý umožňuje NSA čítať počítačovú komunikáciu  http://www.blogovisko.sk/preco-rusko-nenavidi-americke-procesory.html. Snaha Ruska nasadiť buď obojok týmto krajinám ako sa to podarilo kartovým spoločnostiam VISA a MasterCard, po zablokovaní platieb ruských užívateľov, alebo ich úplne vylúčiť nahradením domácimi substituentami je z tohto hľadiska úplne pochopiteľná.

Čo je však úplne najhoršie je devastácia obchodnej morálky. Čestný, obojstranne výhodný obchod je svojim spôsobom most, je to cesta, ktorá vytvára možnosť zblíženia, je to win-win stratégia, kde obe strany majú možnosť rásť, kde nie je dôvod hľadať zámienky na násilie. Obchod, ktorý je v podstate vydieraním, ktorý koloniálnym spôsobom vysáva domáce zdroje v prospech niekoho iného, je samozrejme extrémne nevýhodný pre jednu stranu, vytvára pnutie a v konečnom dôsledku aj predpoklad pre vojny.

Spojené štáty sa dostali na scestie, z ktorého bude veľmi ťažké vyjsť. Mnohí hovoria, že už sa nikdy nevrátia na cestu poctivého nekonfliktného jednania. Chcel by som veriť, že vnútorné zdroje Ameriky, ktorú mám rád, ktorú obdivujem a je mi vzorom, dokážu túto morálnu spúšť vyliečiť. Ak nie, tak nám pánboh pomáhaj…

——————————-

Poznámka ex post : Názorný príklad ako funguje moc Ameriky

Doteraz najhlúpejší americký film: Obsadenie zahraničnej banky

V piatok popoludní vstúpilo desať mužov v čiernom do areálu banky FBME na Cypre a vzalo si ju ako rukojemníčku. Musí to vyzerať ako scéna z Matrixu. A vzhľadom k surrealizmu, s akým sa ten konflikt eskaluje, to možno tak je. Tí muži boli z Cyperskej centrálnej banky (CBC). A tí obsadili FBME, pretože akási obskúrna agentúra americkej vlády nedávno vydala správu obviňujúcu túto banku z prania peňazí. A je to práve u FBME … a na Cypre vo všeobecnosti …, kde si veľa bohatých Rusov schováva svoje rozsiahle majetky.

Majte na pamäti, že neexistoval jediný dôkaz, že by snáď bol spáchaný nejaký zločin. Nedošlo k žiadnemu vypočutiu na súde. Nikto neprečítal obvinenia. Nebola to dokonca ani cyperská vláda, kto by ich z niečoho obvinil. Existovala len nejaká generická správa, ktorú naškriabal nejaký byrokrat 10 000 míľ odtiaľto.  Je to zábavné – keď vlani nachytali HSBC s rukami od krvi, že prala peniaze mexickým drogovým kartelom, tak ich americká vláda ľahko plesla po ruke. HSBC sa z toho dostala s pokutou. Avšak keď urobí americká vláda obyčajnú narážku, že FBME by mohla prať peniaze, tak tú banku zaberú pod hlavňami zbraní.

Vitajte pri vojnách 21. storočia. Už to nie je o bojových lodiach a pozemnom vojsku. Tentoraz bojujú protivníci jeden s druhým pomocou toho, čo nakoniec postihuje každého, pomocou peňazí.

A na tomto bojovom poli nemajú USA už príliš moc možností.

  • Americké banky stále ešte tvoria jadro globálneho finančného systému, ale v tom budú rýchlo nahradené.
  • Práve minulý týždeň sa krajiny BRICS zišli vo Fortaleze v Brazílii, aby rozbehli začiatok úplne nového neamerického finančného systému.
  •  USA sú stále ešte najväčšiu ekonomikou sveta, ale čoskoro zrejme toto postavenie na konci roka 2014 stratí v prospech Číny.
  •  Americký dolár je stále ešte najrozšírenejšou menou globálneho obchodovania, ale aj najbližší spojenci Ameriky (Kanada, Západná Európa) uznávajú, že nastal čas, aby vykročili mimo dolárovú zónu. Anglicko či Austrália už obchodujú s Činou v juanoch a niektoré americké firmy už tiež volia radšej juan ako dolár

A tak zatiaľ čo USA stále ešte pobehuje okolo a šteká na ostatných,  rýchlo stráca svoju schopnosť hrýzť. Ich jedinou taktikou je náhodne útočiť na ruské záujmy, kedykoľvek sa im k tomu naskytne príležitosť. Sankcionizujú ruské spoločnosti. Skúšajú torpédovať medzinárodnú podporu, ktorej sa Rusku dostáva. A teraz sa dokonca uchýlili k rabovaniu ruských aktív držaných v inej suverénnej krajine.

Predstavte si, že ste Katar. Alebo Čína. Alebo Kuvajt. Alebo Singapur. Alebo ktokoľvek ďalší, kto je držiteľom značnej sumy amerického dlhu. Všetky tieto krajiny túto lekciu pochopili jasne a zreteľne: keď ťa USA nemajú rady, urobia čokoľvek, čo môžu, aby Ti život znepríjemnili.

Inšpiruje to k dôvere? Ste držiteľmi stoviek miliárd dolárov v amerických podlhopisoch? Zlepší toto naozaj vašu mieru dôvery v USA? Asi nie.

Spolu s terorizovaním ruských záujmov Obamova administratíva na zvyšok sveta nalieha, aby sa znova zamyslel nad svojou zle investovanou dôverou v Spojené štáty. Ak sa tieto cudzie krajiny chcú pomstiť, všetko, čo je potrebné urobiť je, že sa začnú zbavovať svojich amerických pokladničných poukážok. Alebo ich prestanú nahrádzať, keď nastane čas ich výplaty. To bude mať v Spojených štátoch katastrofické dôsledky. Úrokové sadzby vzrastú, inflácia vyletí a vláda sa dostane ešte bližšie k bankrotu, než už je.

Pán Obama prakticky svet prosí, aby presne toto robil. Je to neskutočne arogantné. Toto je v ekonomickom boji ekvivalentom toho, keď Napoleon viedol svoju príliš namáhanú, vyčerpanú armádu ešte do Ruska. A ani Napoleon ani Obama sa ani v najmenšom nezamysleli nad širším obrazom dôsledkov.

USA skúša s dlhom  17,6 bilióna dolárov viesť ekonomickú vojnu, aj keď už nemajú muníciu. Toto nie je nič, čo by pre nich mohlo vyjsť dobre.

http://www.zerohedge.com/news/2014-07-24/americas-dumbest-move-yet-seizing-foreign-bank

Pridaj komentár