Útok na majetok Ruska v Belgicku a Francúzsku

V Belgicku a Francúzsku došlo zrejme ku koordinovanej akcii exekútorov najatých bývalými akcionármi Jukos. Hoci sa aktéri obhajujú rozhodnutím súdu, je minimálne pravdepodobná súvislosť s politickým pozadím uplynulého roka.

Ak prijmeme predpoklad, že akcia je politicky motivovaná, resp. má tichú podporu politických činiteľov, potom sa dá povedať, že spor Ruska a Západu by mohol viesť k radikálnemu zhoršeniu už aj tak zlých vzťahov medzi Ruskom a Západom. Dokonca, v konečnom dôsledku, by pri katastrofickom scenári mohlo dôjsť k úplnému uzavretiu akýchkoľvek obchodných kontaktov. Samozrejmosťou by potom bola konfiškácia aktív Ruska na Západe a naopak. Železná opona z dôb socializmu, ktorá poskytovala aspoň nejaké právne istoty, by bola potom voči takejto situácii prechádzka ružovou záhradou

[sociallocker][/sociallocker]

Podľa Russian Insider Belgicko začalo konfiškáciu ruských aktív v prípade Jukos

Belgickí exekútori vyšetrujú 47 organizácií, aby zistili, či majú nejaké majetok patriaci ruskému štátu, ako bolo ohlásené v stredu. Rokovania sú údajne predohrou k zabaveniu majetku vo vlastníctve Ruska vo vzťahu k prípadu nároku Jukos vo výške 50 miliárd dolárov. Organizácie dostali dva týždne na spoluprácu.

One of the more common carriages seen on the Trans-Siberian line, a Yukos oil tanker, punainenkala via Flickr.com

One of the more common carriages seen on the Trans-Siberian line, a Yukos oil tanker, punainenkala via Flickr.com

Firma Jukos Limited založená na Isle of Man si vraj najala vo svojom mene exekútorov, s úmyslom skonfiškovať majetok. Spoločnosť je vlastnená bývalými akcionármi OJSC Jukos Oil Company, ktorá bola rozdelená ruskými orgánmi kvôli nezaplateným daniam. Tim Osbourne, vedúci skupiny bývalých akcionárov Jukosu, ktorá začala prípad žaloby o náhradu škody v Haagu, údajne potvrdil RBC.ru že zámerom spoločnosti je zhabanie aktív.

Pokus o zmocnenie sa aktív prišiel po rozsudku Stáleho rozhodcovského súdu v Haagu v júli 2014, ktorý priznal Yukos Universal Limited 1,8 miliardy dolárov odškodné. Súd rozhodol, že OJSC Jukos Oil Company, kedysi vlastnenom Michailom Chodorkovským, bol „predmetom radu politicky motivovaných útokov.

Ruské úrady odmietli rozhodnutie, tvrdiac, že súd prehliadol rozsiahle daňové podvody, za ktoré bol Jukos odsúdený. Potvrdili, že v tom čase išlo o súčasť odplaty Západu voči ruskému postoju ku konfliktu na Ukrajine. Od tej doby, ako bolo povedané, ruské ministerstvo spravodlivosti prijalo „preventívne opatrenia“ na odvrátenie konfiškácie ruských aktív a že rozhodnutie by malo byť napádané na vnútroštátnych súdoch.

Ale Marc Sacré, zo Stefan Sacré a Piet De Smet, belgickej právnickej kancelárie reprezentujúcej bývalých akcionárov Jukosu, uviedol v liste, že Moskva preukázala „systematické zlyhanie pri dobrovoľnom podriadení sa“ medzinárodne platným rozsudkom.

Terčom exekútorov sa stalo množstvo organizácií, vrátane niekoľkých ruských spoločností, pobočky ruskej pravoslávnej cirkvi, Eurocontrol (Európska letecká doprava agentúra), a rad medzinárodných bánk. Diplomatické aktíva, ako sú veľvyslanectvá, podľa Kommersant konfiškácii nepodliehajú .

Russia Today zas informovala, že účty ruských spoločností vo francúzskej pobočke banky VTB boli zmrazené – CEO Kostin

Francúzsko zmrazilo účty ruských spoločností prevádzkovaných francúzskou pobočkou VTB, druhej najväčšej ruskej banky – ako povedal pre RBK generálny riaditeľ Andrej Kostin. Diplomatické účty boli nakrátko zmrazené taktiež, ale teraz už sú odomknuté.

Banka VTB RIA Novosti / Aleksandr Utkin

Banka VTB RIA Novosti / Aleksandr Utkin

Od dnešného rána boli [diplomatické účty] uvoľnené … Tieto sumy sú malé, pár desiatok tisíc eur, [ale] účty ruských spoločností sú stále zablokované,“ spomenul šéf banky a dodal:  „Teraz pracujeme s našimi právnikmi na riešení problému.

Novina prichádza uprostred vývoja z Belgicka, kde sú ruské štátne aktíva vystavené konfiškácii, aby sa zabezpečilo zaplatenie napadnutého ruského dlhu voči bývalým vlastníkom dnes zaniknutého ropného gigantu Jukos.

Výplata dlhu bola nariadená Stálym rozhodcovským súdom v Haagu v júli 2014 v hodnote 50 miliárd dolárov. Rusko má toto rozhodnutie v úmysle napadnúť.

Ešte predtým poradca ruského prezidenta Vladimira Putina povedal, že bolo možné predpokladať zabavenie majetku kvôli sporu o Jukos a že krajina sa pripravuje na aktivity na zvráteniu situácie.

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

5 komentárov

Pridaj komentár