Útok na ruské lietadlo mal možno aj iný cieľ.

Súčasná egyptská vláda generála Abdel Fattah el-Sisiho má v Egypte výraznú podporu po tom, čo dokázala zlomiť moc teroristov z Moslimského bratstva. Generál sklamaný politikou USA, ktorí riadili a sponzorovali nástup týchto teroristov k moci a dokonca zradili predchádzajúceho spojenca prezidenta Hosni Mubaraka, pomaly mení stratégiu spojenectva odklonom od smeru jednoznačne na Ameriku a dochádza k obnovovaniu hospodárskych ale aj zbrojných kontaktov s Ruskom. Egypt je najľudnatejšia krajina arabského sveta, na jeho pôde sa nachádza veľmi významná náboženská univerzita Al-Azhar. Postoj Egypta je svojim spôsobom signálom zmien v arabskom svete a preto je príklon Egypta k Rusku zmenou, ktorá stojí za veľkú pozornosť.

Sisiho vláda zároveň deklarovala aj stratégiu nekompromisného boja s islamskými fundamentalistami, ktorí robia „česť“ svojej teroristickej povesti a napríklad útok na policajnú stanicu s jedenástimi mŕtvymi či útoky počas tohto leta s vyše sto mŕtvymi ukazujú ich nebezpečenstvo a oprávnenosť postoja vlády.

Podporovatelia fundamentalistov sú ako vždy stále tí istí – radikálni šejkovia z Perzského zálivu a špeciálne na Sinaji hrá veľkú úlohu podpora ďalšej teroristickej organizácie, palestínskeho Hamasu. A pri pohľade na stratégiu Ameriky, ktorá sa neštíti podporovať teroristov, ak to vyhovuje záujmom USA, vplyv zo zámoria treba brať rovnako do úvahy.

Portál Yahooo dnes zverejnil vyjadrenie poradcu ministra cestovného ruchu Egypta Mohameda Youssefa, ktorý prezentoval ohromujúce čísla. Ruskí turisti boli so svojimi troma miliónmi rekreantov najväčšou a najdôležitejšou skupinou v Egypte a spolu s miliónom Angličanov tvorili tieto dve skupiny 70% cestovného ruchu, ktorý zabezpečoval 14% všetkých devízových príjmov krajiny.

Takže útok proti Rusku končiaci prítomnosť týchto turistov v krajine je priamym útokom na ekonomiku Egypta, ktorý má potenciál poslať už aj tak potácajúce sa hospodárstvo do kolien.

Cui bono – v koho prospech?

Na túto otázku budeme vedieť odpoveď až za nejakú dobu. Teroristický útok Islamského štátu nie je na prvý pohľad nič iné len prvoplánová pomsta Rusom za prekazenie dobytia Sýrie. Ak však vieme, že týchto teroristov skryto alebo otvorene podporujú rôzne kruhy, štáty a organizácie, nedá sa vylúčiť ani plán v pozadí.

Napríklad ak teda dôjde k náhlemu ochladeniu egyptsko-ruských vzťahov za rovnako náhleho zvýšenia finančnej pomoci USA, bude jasné že atentát bol odkaz a že ho Egypt dokonale pochopil. Obdobný scenár by sme v takom prípade mohli očakávať aj v prípade Saudskej Arábie.

Ak sa nestane nič, ostaneme „len“ pri teroristickom útoku. Nakoniec je to stará taktika islamských fundamentalistov, ktorý na turistov cielene útočili už za čias Mubaraka, aby destabilizovali turistický priemysel a tým vyvolali v krajine chaos a úpadok. Pre Egypt to však bude dôvodom na ešte tvrdší postup a represálie voči akémukoľvek náznaku radikalizmu. Ak bolo za útok na policajnú stanicu vynesených 188 rozsudkov smrti, útok na základy hospodárstva krajiny bude ocenený ďaleko vyšším skóre.

P.S. Baví ma čítať si svoje staré komentáre. Niekedy to pripomenie mnohé veci, ktoré sa akosi nezmestia do rámcov bežného komentovania

Zdroj:

3 komentáre

  • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Útok na ruské lietadlo mal možno aj iný cieľ.

  • Rusi su v tazkej situacii ale musia to riesit a jedina schodna cesta bude zacat vyvijat tlak na Saudsku arabiu – najsilnejsieho spojenca zapadnej mafie. Tym najradikalnejsim sposobom. Ta ma prsty vo vsetkych teroristickych utokoch…vacsinou to naplanuje zidoamericka mafia a saudi to zaplatia a podporia hordami primitivov ktorych maju doma na rozdavanie. Takze az zacnu vyznamni saudi nahle zomierat, ak sa vojna s Jemenom este zhorsi, az zacnu padat saudske lietadla moze to ukazat ze nie su az tak silni ako sa zdaju. Navyse vyleti cena ropy co tiez pomoze rusom a uz nikto v regione sa nebude spoliehat na silu a moc ameicanov, stratia pocit beztrestnosti. To sa hlavne tyka Kataru, Jordanska a Turecka. Okrem toho prestanu prudit uplatky pre EU uradnikov cez zidovske mimovladky na podporu migracie a islamizacie europy. Ak by sa vyhlasila „bezletova zona“ nad teroristickou saud. arabiou, vyznamne a okamzite by sa zmenil svet.

Pridaj komentár