Už sa vie, kto a čím zostrelil lietadlo letu MH-17

Nemecký súkromný detektív najatý, aby vyšetril prípad MH17, hovorí, že našiel informátora. Josef Resch spomína, že nevie, kto je informátor a nemôže odhaliť informácie, ktoré získal – ale dúfa, že jeho klient informácie uvoľní

MH17 - Pán Resch tvrdil, že niekto prišiel s informáciou a bola mu vyplatená časť, alebo celková hodnota odmeny Foto: EPA / AHMAD YUSNI

MH17 – Pán Resch tvrdil, že niekto prišiel s informáciou a bola mu vyplatená časť, alebo celková hodnota odmeny Foto: EPA / AHMAD YUSNI

V článku anglického denníka Telegraph nemecký súkromný detektív povedal, že sa prihlásil informátor, aby uplatnil nárok vyplatenie odmeny 47 miliónov dolárov (30 miliónov libier) za pravdivé informácie o lete MH17.

Ale Josef Resch nehovorí, kto je jeho informátor a ani to čo mu odhalil

Pán Resch vyhlasoval, že vlani ho najal tajomný zadávateľ, aby zistil, čo sa naozaj stalo letu MH17.

Lietadlo Malaysia Airlines havarovalo vlani v júli počas letu na Ukrajine, pričom zahynulo všetkých 298 ľudí na palube.

Západní predstavitelia veria, že bolo zostrelené raketou z protilietadlového raketového kompletu BUK, ktorú vystrelili pro-ruskí povstalci vo východnej Ukrajine, ale nezvratný dôkaz nebol objavený.

Pán Resch povedal, že jeho klient, ktorý nikdy nebol identifikovaný, ponúkol odmenu 30 miliónov dolárov za informácie o tom, kto zostrelil let – neskôr ju zvýšil až na 47 miliónov dolárov.

Je to viac ako 25 miliónov dolárov, ktoré USA ponúkli za informácie o mieste pobytu Usámu bin Ládina. Táto suma by mohla byť jednou z najväčších prémií, aké boli kedy v histórii ponúknuté.

Pán Resch tvrdil, že niekto prišiel s informáciou a bola mu vyplatená časť, alebo celková hodnota odmeny.

Ale  povedal, že v súlade s podmienkami zmluvy o mlčanlivosti nemôže prezradiť, o čom s informátorom hovorili.

Naši klienti dostali informácie, ktoré chceli dostať, takže moja práca je dokončená,“ povedal pán Resch pre nemecký časopis Capital.

Očakávam, že sa veľmi skoro niečo stane. Každý, kto platí také peniaze za informácie, ich nemôže držať len pre seba.

Ale neskôr očakávania bagatelizoval, keď v rozhovore pre časopis Spiegel spomenul, že by si nebol tak istý, či by mohli byť informácie uvolnené.

Pýtajú sa ma, či môj klient informácie zverejní,“ povedal. „Ale ja mám strach, že to bude súčasťou zákulisných jednaní.

Pán Resch vyhlasoval, že nepozná identitu svojho klienta a všetky ich rokovania boli cez švajčiarskeho prostredníka.

Špekuloval, že by to mohla byť spravodajská agentúru, – alebo že by to mohol byť „užitočný idiot“ pri zastieraní stôp.

Justin Huggler, Berlin, 17.júna 2015

[sociallocker][/sociallocker]

Komentár Medzičasu:

Článok sme zverejnili preto, lebo na zostrelenie lietadla letu MH-17 sa viazala eskalácia napätia a zostrenie sankcií. Dá sa povedať, že keby nedošlo k tejto tragédii, Rusko by sa nestalo nepriateľom, ale len krajinou, s ktorou máme „nedorozumenie“ a nevznikla by obchodné vojna, ktorá poškodzuje hospodárstvo Európy a Ruska v stovkách miliardách dolárov. Ak je pravda, čo zverejnil detektív a výsledky nielenže majú Rusi, ale svedčia jednoznačne v ich prospech, v blízkej dobe môžeme čakať radikálne zmeny v politike krajín, zúčastnených na konflikte.

 

Zdroj:

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/germany/11682107/German-private-detective-hired-to-investigate-MH17-says-informant-has-come-forward.html

4 komentáre

Pridaj komentár