V nadchádzajúcej vojne jazda Nočných Vlkov nie je búrka v pohári vody – píše Jan Zavacký

Som rád, že sa potvrdilo, že E.Chmelár sa mýlil. Udalosti na Slavíne 2.5.2015 ukázali, že jazda Nočných Vlkov a konvoj americkej armády znamenajú viac, ako presun po ceste. Majú naozaj niečo spoločné. Predovšetkým to, že sú naozaj vyjadrením mocenského postavenia a provokáciou druhej strany. Sú síce malou súčasťou, ale oveľa väčšej búrky, ktorá sa už spustila a nevieme aká silná bude, ani ako dlho potrvá.

Porovnajte sami :

mierumilovný konvoj americkej armády

Konvoj

strachom zmeravený dav pri príchode vojnychtivých agresívnych ruských motorkárovSlavin Nocni jazdci

 

Omnoho dôležitejšie sú ale ich rozdiely. Ja ich vidím takto:

  1. Kým americký konvoj mal vojenský až bojový charakter a bol propagáciou začiatku možnej novej vojny, jazda motoriek mala civilný a pietny charakter a bola oslavou konca starej vojny. Celkový morálny a duchovný odkaz amerického konvoja je minimálne diskutabilný, ak nie negatívny. Odkaz ruských motorkárov výrazne pozitívny.
    .
  2. Kým americký konvoj je vyjadrením amerického imperializmu, európskeho etatizmu a ich systémového upevňovania, ľudia a motorkári na Slavíne boli vyjadrením individuálnej iniciatívy, slobody a aj vzbury proti systému.
    .
  3. Kým americký konvoj je pokračujúcou snahou o udržiavanie rozdelenia Európy na východ a západ a ich vzájomnej hrozby, motorkársky je vďaka solidárnosti domácich motorkárov a občanov jasným vyjadrením zmieru, odpúšťania minulosti a spontánneho spájania Európy.
    .

Je dobré, že práve v Bratislave na Slavíne nadobudla jazda motorkárov ešte silnejší morálny a duchovný rozmer. Bolo by ešte lepšie, keby tento odkaz putoval s motorkármi ďalej do Rakúska, Nemecka i Česka.

Jan ZavackýJe dôležité, aby sa v prichádzajúcej búrke postavilo na túto stranu čo najviac občanov. Dobrovoľne a samostatne.

Jan Zavacký

 

 

P.S. :

angažovaný blog by mal končiť apelom. Myslím, že najlepšou bodkou bude v dnešnej dobe často sa ukazujúci komentátor Michal Havran, ktorý nič nepochopil. Vôbec netuší, že motorkári neboli na Slavíne kvôli ich nehynúcej láske k Rusku. Naopak, väčšina z nich Rusko nemá príliš v láske. Ich jedinou túžbou je sloboda a podpora Nočných vlkov je podpora slobody jazdiť bez obmedzovania štátu. Udalosti posledných dní ukázali, že „Kráľ je nahý„, že žijeme v totalite, ktorá si uzurpovala právo na obmedzenie osobnej slobody.

Dorian Gray

Michal Havran, zasadený do príjemnej pózy etablovaného filozofa bratislavskej kaviarne sa len pohŕdavo nad túžbou po slobode usmieva. Bohužiaľ, nehodnotí tým svoje okolie, hodnotí seba. A tento obraz Doriana Graya, ukazujúci skutočnosť je stále zastretejší, posiaty prasklinami a deformáciami 🙂

Včerajšia výstava Harleyov na Slavíne v kombinácii s panslávskym gýčom, chlebom z Billy, soľou a malým živým cínovým vojačikom s metálmi je najčudnejšiou epizódou prelínania spomienky na koniec vojny so súčasnou situáciou. Pri pozeraní fotiek z vojenského cintorína som mal pocit, že mi do café dali kryštál, podozrenie sa zosilnilo, keď som otvoril ZV, ležal s ostatnými novinami na bare a prečítal som si úvodníček vyzdobený hebrejskými vetami bez prekladu, akoby to bola tá najbežnejšia vec. V Bratiske netreba fetovať. Stačí sa pozerať a dýchať.

Pridaj komentár