V parlamentných voľbách v Španielsku pravica utrpela víťazstvo.

Túto nedeľu sa uskutočnili v španielsku voľby do 350 členného parlamentu. Pravicová Ľudová strana obsadila prvé miesto, s počtom hlasov 121 však prvýkrát v modernej histórii nezískala dostatok hlasov na parlamentnú väčšinu. Druhí skončili socialisti so ziskom 92 hlasov pred novou protestnou, ľavicovo zameranou stranou Podemos so 69 hlasmi a liberálmi so 40 hlasmi v hnutí Ciudadanos. Zvyšok si rozdelia malé strany rôzneho zamerania

Výsledok teda otvára viacero možností – od menšinovej vlády cez koalície vedené ľudovcami, alebo socialistami a prípadne veľká koalícia, ktorá funguje napríklad v Nemecku. Všeobecne sa predpokladá skôr koalícia ľavicová, aj keď ani v prípade spojenia socialistov, Podemos, komunistov a ďalších malých ľavicových straničiek, nedôjde k vzniku parlamentnej väčšiny. Ideálna by bola veľká koalícia, to však podľa Reuters nie je reálne. Hoci pre ľudovcov je najprirodzenejším partnerom Ciudadanos, jeho predseda Albert Rivera sa pred voľbami vyjadril odmietavo v účasti liberálov vo vláde, kde bude niektorá z dvoch veľkých strán. Lenže aj tieto dve zoskupenia by pre vznik parlamentnej väčšiny potrebovali osloviť malé a regionálne strany, keďže dokopy majú len 161 hlasov namiesto požadovaných 176.

Bez ohľadu na to, aká koalícia vznikne, neoficiálnym víťazom sa tak stáva protestný hlas ulice zastúpený v Podemos a Ciudadanos, ktorý rozvrátil doteraz fungujúce praktiky jednofarebných vlád a politici budú musieť prestať ignorovať vôľu občanov.

Zdroj:

Pridaj komentár