V Poľsku začína stavba protiraketovej základne

Podľa poľského portálu Wprost, 13.5.2016 začína stavba základne v Redzikowe (Pomoranská provincia), ktorá bude súčasťou amerického štítu proti balistickým raketám. Projekt, ktorý má stáť 183 miliónov dolárov, bude dokončený v roku 2018

Americký štít sa skladá z radaru včasného varovania v Turecku dokončeného v roku 2011, rakiet odpaľovaných z torpédoborcov triedy Arleigh-Burke rozmiestnených v moriach okolo Európy, protiraketovej základne v rumunskej Devesele, spustenej tento rok a nakoniec protiraketovej základne v Poľsku.

Edit 12.5.2016: Štít bol práve v týchto dňoch uvedený do prevádzky

Komentár:

Ruská strana od začiatku tvrdí, že ide o zásadné porušenie odzbrojovacích zmlúv, keďže ich súčasťou je nielen eliminácia útočných zbraní, ale aj obrany proti týmto zbraniam. Podľa odborníkov, bola rétorika americkej strany o nebezpečenstve Iránu, od začiatku len výsmechom. Dnes, keď sa zhoršili vzťahy s Ruskom na úroveň studenej vojny, už sa otvorene priznáva, že ide a od začiatku vždy išlo o protiruský projekt. Rakety štítu sú zamerané na zostreľovanie rakiet dlhého a stredného doletu, vypustených z Ruska.

Rusi sa tým pádom necítia viazaní zmluvami o obmedzení rakiet stredného doletu a Poľsko, Turecko a Rumunsko spolu s baltskými krajinami, kde sa budú nachádzať lode s raketami, sa stávajú legitímnymi cieľmi odvety v prípade amerického útoku. Nebezpečenstvo vojny Američanov proti Rusku do posledného Európana sa po dokončení celého systému prudko zvýši

Zdroj:

13 komentárov

 • Poliaci si nedajú povedať. História ich nič neučí. Až štyrikrát si ich veľmoci delili a stále nemajú dosť. Strach, ktorý majú v hlavách im nedovoľuje reálne rozmýšľať.
  Tieto rakety už Poliaci kedysi odmietli (odmietali) no Američania sú v tomto namakaní a Poliakov presvedčili, že bez rakiet im „kyrdyk“ : http://tropko.blog.sme.sk/c/164380/Ruske-bombardery-TU-95-poletuju-nad-Washingtonom.html

  • Oni si pametaju, před dvesto rokmi neexistoval polský stát, před sto rokmi získali vdaka západu svoj stát. A před 71 rokmi si ho este zvětšili na úkor německá, a to vsetko len vdaka západu a intrigam sukromneho kapitálu. To že za tych 40 rokov (1914-1950) zomrelo aj vela Poljakov, to beru tak ako my bereme smrt partizanov, prostě zemřeli pře větší dobro.

 • Zoltán Kolompár

  Poľsko si nedá pokoj. Tak ako sa veľmi aktívne zapojili do vzniku II. sv. vojny. Aj v súčasnosti robia všetko preto, aby rozpútali vojnu s Ruskom. No zabudli na jednu vec, ako náhle budú z ich územia mieriť rakety ( aj jadrové na územie Ruska) recipročne budú namierené rakety na Poľsko ( aj jadrové ). Toto chceli obyvatelia Poľska? Chceli , aby na nich mierili ruské rakety? Keď áno, tak majú čo chceli. Doprajme im tu rozkoš zaspávať s vedomím, že na nich mieria rakety ( aj jadrové )!!!!

 • Americania su uz nejaki cas odthrnuti od reality, ale toto ma pre nich logiku aspon z pohladu podporenia svojich zbrojarskych firiem. Ziadnu logiku to ale nema z pohladu krajin, ktore sa vybudovanim takejto zakladne „dobrovolne“ stavaju zonou prveho uderu. S niecim takym moze suhlasit len totalny skorumpovanec alebo psychopat.

 • Nebudu rusi v případě vojny strielat smerom na východ?

  • Nie, doteraz bol zakladny smer ruskeho utoku na USA pomocou medzikontinentalnych balistickych rakiet cez Gronsko a Severny pol. Az nove rakety RS-28 Sarmat, zavadzane do roku 2020 budu umoznovat strelbu na USA cez Juzny pol. Tymto smerom nema USA vybudovanu ziadnu obranu, takze v pripade ruskej odvety, lahne Amerika popolom. Ale aj tak nechapem Americanov. Rusi boli vzdy lepsi v raketovej technike, takze bolo v ich zaujme udrzat pocty raketovych vojsk co najnizsie. Provokaciou tohto druhu Americania vyvolaju preteky v zbrojeni. Vzhladom na to, ze Rusi sa poucili z minulosti, nebudu postupovat symetricky, ale budu hladat cesty, ako minimalizovat naklady na odstrasenie USA a budu postupovat asymetricky prekvapujucimi skokmi. Zavedenie rakety Sarmat a systemu PVO S-500 (dosah 640km a vyskovo do 200km), sa uplne meni strategicky pohlad na moznost prekvapiveho utoku na Rusko. Americania stracaju moznost nielen zautocit, ale pri prvom naznaku agresie, Rusi zautocia na prvky protiraketoveho systemu raketami Iskander a Kalibr, voci ktorym zatial nema Amerika efektivnu protizbran.

   • Toto zbrojenie je stejne len demonstracii sily, lebo keby niekto skutocne chcel zlikvidovat nejaku krajinu tak na to nepotrebuje ziaden atom, ani rakety. ale partu spiacich agentov, co v spravnom case vykona jednoduchy utok na nechranenu infrastrukturu. A při dnesnom premiesanom svete, moze mat kazda velmoc tisice svojich agentov u vsetkych potenciálních nepriatelov.
    Další faktor je ten ze rakety spravia velke materialne skody, nehovoriac o tych jadrovych, Mne to pride tak ze len chora mysel by stlačila to „cervene tlacitko“ jako prva.

    • Jadrove zbrane svojou extremne velkou destrukcnou schopnostou posobia odstrasujuco. Vyrabaju sa nie kvoli tomu aby sa pouzili, ale aby zabranili vojne. Vedeli to predsa uz stari Rimania, ked hovorili: Si vis pacem, para bellum…

     Ak jedna strana nadobudne dojem, ze ma obranu proti zbraniam tej druhej, potom zmizne odstrasujuci ucinok jadrovych zbrani a krajina je vystavena riziku utoku. O tom boli zmluvy o odzbrojeni – znizit pocty utocnych zbrani, rovnako ako aj odvetnych zbrani a dokonca zrusenie celej triedy taktickych zbrani urcenych na prekonanie lokalnej obrany. Americke plany na vytvorenie protiraketovej obrany likviduju celu sustavu odzbrojovacich zmluv.

     Amerika sa vo svojej snahe o udrzani globalnej hegemonie dostala uz tak daleko, ze stratila schopnost racionalneho jednania. Lenze to nie je nova vec, s touto filozofiou neobmedzeneho rozhodovania bez ohladu na nasledky zacali uz v polovici devatdesiatych rokov, ked bolo Rusko na kolenach a tesne pred definitivnou popravou. Po nastupe Putina, ktory obnovil struktury moci a geopoliticky mocensky potencial krajiny si USA sice uvedomili zmenenu situaciu, ale reagovali v zmysle doterajsieho postupu, t.j. udrzania si a opatovneho ziskania jednoznacnej globalnej hegemonie Neustale porusovanie dohod a zmluv prinutilo Rusko naopak stupnovat odpor.

     Zlom v geopolitickych vztahoch v mysleni Rusov nastal po Libyii 2011, ked Americania s Velkou Britaniou a Francuzskom flagrantne a cynicky zneuzili mandat OSN na zlikvidovanie celeho statu. v Syrii uz Rusi neustupili a zacala skutocna vojna. To, ze nebojujeme zbranami navzajom, neznamena, ze je menej zuriva. Ak protestujem proti stupnovaniu zbrojenia a napatia, v skutocnosti sa obavam, ze sucasny nebojovy vojnovy stav prerastie do ostrej vojny. A tam by nastalo to, co sa hovori v prorctvach – zivi budu zavidiet mrtvym

     • Odstrašující efekt má zbraň len vtedy ked je buď jedinečná alebo ju drží niekto kdo už nemá co stratit. To je případ kldr, ale stav ked jádrové zbraně má desat krajin sa mina odstrašujícím ucinkom. Teda odstrašujícím pře nepřátelskou vrchnost, plebs sa boji kdecoho lebo je ktomu vedeni.

    • Ono sa jadrovou raketou dá zaútočiť aj inak: Odpáliť ju tak povedzme 300 km nad zemou (stačí aj 100 km, ale má to potom menší dosah). Pri vhodnej konštrukcii sa po ožiarení stratosféry gama-žiarením uvoľnia elektróny, ktoré synchronizovanou rotáciou v magnetickom poli Zeme vytvoria EM-pulz, ktorý odrovná elektroniku na celom území USA (teda myslím, že hlavne tú, ktorá je zapnutá). Následné pomalé kmity magnetického poľa (trochu iného pôvodu) potom odrovnajú transformátory na elektrických vedeniach (ako pri slnečnej magnetickej búrke). A to ani netreba vodíkovú bombu – stačí správne vyrobená jadrová. Možno aj tá S-500 by zvládla takúto fičúru.
     http://www.futurescience.com/emp.html

 • Príčiny vzniku studenej vojny (link do diskusie)
  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/7956-rusko-si-mysli-ze-jadernymi-zbranemi-zautoci-na-varsavu-a-pote-se-nato-vzda-rika-byvaly-americky-general#comment-266311

  O tom, ako USA a Veľká Británia prakticky od momentu skončenia druhej svetovej vojny plánovali prekvapivý jadrový útok proti Rusku. Od tej doby sa toho zjavne mnoho nezmenilo…

 • v prípade vojny bude toto miesto eliminované ako prvé, ľutujem obyvateľstvo v jeho blízkosti

Pridaj komentár