V Severodonecku zahynul zahraničný inštruktor.

Túto správu prinieslo niekoľko miestnych serverov (video). Zdroje uvádzajú, že sa jedná o vojaka amerických síl, avšak túto informáciu zatiaľ berieme ako nepotvrdenú z dôveryhodných zdrojov.

Podľa publikovaných údajov inštruktor zahynul na letisku v Severodonecku.

Záporožskí partizáni počas bojov v minulom roku. Foto FB

Záporožskí partizáni počas bojov v minulom roku. Foto FB

Severodoneck sa nachádza v Luganskej oblasti. Až do 22. júla 2014 bol jednou zo základní povstaleckej brigády Prízrak. Prízrak je jednotka pod velením legendárneho antifašistu Alexeja Mozgovogo. Prízrak zvádzal pri Severodonecku a Rubežnom ťažké obranné boje. Svoje pozície opustil až na príkaz, priam nátlak Igora Strelkova, pretože povstaleckej jednotke tam hrozilo obkľúčenie. Prízrak sa stiahol k Aľčevsku a neskôr bojoval hlavne pri Popasnej a Pervomajsku. Vo februári 2015 zasadil ukrajinským silám tvrdý úder pri Debaľcevo, dobýjal ho zo severovýchodu.

 Po odchode povstaleckých síl z oblasti Rubežnoje a Severodoneck ostalo na mieste pôsobiť silné odbojové hnutie.

V meste sa nachádzajú jednotky nazi bataliónu Ajdar a bataliónu Černigov. V súčasnosti sa podľa informácií serveru Vojennoe delo nachádzajú v meste aj americké a kanadské útvary. Pozorovaní sú aj ruskojazyční vojaci z Izraelu a Gruzínska (ukr. emigranti ?), dokonca aj bojovníci, ktorí predtým pôsobili v ISIL.

To by skôr nasvedčovalo na súkromnú SBS, než na regulárnu americkú jednotku. Zahraniční inštruktori cvičia ukrajinských gardistov na boje vo veľkých mestských aglomeráciách.

 Inštruktora zastrelila v priestoroch miestneho letiska mladá partizánska odstreľovačka prezývaná Kopejka. Stalo sa tak v noci zo soboty na nedeľu. K akcii sa prihlásila partizánska skupina zo Záporožia. Pôvodná informácia hovorila o tom, že inštruktor bol príslušníkom americkej armády. Neskoršie informácie udávajú, že sa mohlo jednať o občana Izraelu alebo Gruzínska. Nie je to prvý útok partizánov na zahraničných inštruktorov.  V júli 2014 našli svoju smrť 3 Američania v blízkosti Mariupolu.

V oblastiach so silnou odbojovou činnosťou je náročné zaistiť vojakom z cudziny bezpečnosť. Čím bližšie k frontovej línii, tým viac.

Na Donbasse bojujú na oboch stranách občania cudzích štátov. Susedné Česko má dvoch padlých Vojtu Hlinku a Iva Stejskala. Bojovali na strane povstalcov. Slovenské médiá boli pohoršené pôsobením Martina Keprtu, ktorý to na strane povstaleckých síl dotiahol na dôstojnícku hodnosť. 3 Slováci údajne bojujú aj na druhej strane, v batalióne nacionalistov Azov.

Pridaj komentár