Václav Bartuška – slová za hranicou doteraz vysloveného.

Aspoň v našom stredoeurópskom priestore. Aj tí najtvrdší rusofóbovia sa snažia Odessu radšej nespomínať a zločiny banderovských zoskupení radšej nevidieť, prípadne ich vydávať za propagandu Kremľa.

Odessa 2. mája 2014, horiaci Dom Odborov zdroj: YouTube.com

Rozhovor s diplomatom, vládnym zmocnencom pre energetickú bezpečnosť Václavom Bartuškom je však iné kafe. Ten nielenže to vidí, ale to aj schvaľuje.

Pokud se jim postavíte rychle čelem, jako to udělali třeba v Oděse, kde je prostě upálili, nebo v Dněpropetrovsku, kde je prostě zabili a pohřbili u silnice, tak máte klid. Když to neuděláte, tak máte válku. To je celé.

Známy český politik z ČSSD Jaroslav Foldyna bol výrokmi zamestnanca Ministerstva zahraničních věcí zdesený.

Parlamentní listy napísali k téme nasledovné:

tak to už je vrchol, co za póvl se najde ma MZV.“ Šokuje ho hlavne to, že takého človeka medzi svojimi podriadenými trpí jeho spolustraník, minister zahraničia za ČSSD Lubomír Zaorálek.

„Je-li to autentické, žádám premiéra, aby ministr zahraničí Luboš Zaorálek okamžitě toho člověka vyhodil,“ píše Foldyna. Naviac sa poradí s právnikmi, či Bartuškove slová nenaplňujú skutkovú podstatu trestného činu, v tom prípade je pripravený okamžite podať trestné oznámenie.

Bývalý český premiér bol tiež zaskočený postojom Václava Bartušku. Jiří Paroubek sa práve vrátil z Veľkej Británie a asi preto aj povedal, že si nevie predstaviť, že by zamestnanec britskej vlády povedal niečo také „fašounské„. Podľa neho  by mal Václav Bartuška opustiť funkciu, pretože v jeho prejave mu chýbalo snáď už len „zvolanie „Sieg Heil“„.  [zdroj]

Vyjadril sa už aj Lubomír Zaorálek,  Václavovi Bartuškovi sa to prepieklo len s pokarhaním:

 „Nesouhlasím s vyjádřením Václava Bartušky, které uvedl 24. 4. v rozhovoru na serveru Neovlivní.cz, a které se týkalo událostí v Oděse a Dněpropetrovsku. V. Bartuška použil výkladu, který je věcně nesprávný a morálně neobhajitelný. Je naprosto nepřípustné, aby zaměstnanec Ministerstva zahraničních věcí ČR mluvil o upalování a zabíjení lidí jako o prostých metodách řešení konfliktů. Panu Bartuškovi jsem jeho výrazy ostře vytkl a vyjádřil jsem zásadní odpor k podobně cynickým prohlášením.“

One comment

Pridaj komentár