Veľký výbuch a obrovský požiar pri Kyjeve

foto sociálne siete (KP.ua)

foto sociálne siete (KP.ua)

Prvé informácie o výbuch a následnom požiari v naftovom úložisku pri meste Vasiľkove (mapa) boli zverejnené v pondelok o 17:29 miestneho času. Požiar sprvoti zachvátil priestor medzi dvoma zásobníkmi a z priloženého videa je jasné, že požiarnici nemali  žiadnu šancu ho uhasiť.

Zdá sa, že boli vybavení hlavne vodnými delami, a voda na hasenie ropných produktov naozaj nie je ideálne médium. Požiarnici sa zrejme snažili hlavne chladiť zásobníky aby tie neexplodovali.

V utorok 9. júna o 8:45 prišlo k obrovskému výbuchu, niektoré zo zásobníkov explodovali.

V utorok o 12:00 konštatoval expert Gennadij Nesota (bývalý podplukovník civilnej obrany), že situácia je stratená,  a že by sa požiarnici mali stiahnuť a okolité obyvateľstvo by malo byť evakuované.

Expert konštatoval, že také požiare sú v Ukrajine zriedkavé a preto chýbajú skúsenosti. Uviedol, že mali byť masívne nasadené prostriedky  s využitím hasiacej peny.

Situácia v tom čase gradovala, novinári boli požiadaní, aby sa vzdialili od miesta požiaru pre hrozbu veľkého výbuchu.

O 12:37 začali požiarnici s ústupom. V tom čase horelo 12 rezervoárov z celkového počtu 17.

Objavujú sa špekulácie, či akcia nie je dôsledkom útoku partizánov, pre ktorých je preprava a objekty skladovania pohonných hmôt tradičným cieľom.
Jeden z pracovníkov skladu, ktorý prežil prvý výbuch povedal v nemocnici svojej matke, že išlo o nehodu, čím vyvrátil špekulácie o akcii partizánov.

Letecký pohľad na požiar prináša toto video. Na celej akcii zaujala jedna vec, nevidieť žiadnu snahu odčerpávať palivo zo zatiaľ ešte nezasiahnutých zásobníkov. Zrejme boli na to dôvody.

O 17:27 prišla zlá správa. Požiar sa rozšíril na sklad ropných produktov KLO. Kým doteraz horeli 800 kubíkové zásobníky, teraz požiaru čelia zásobníky s obsahom 3000 kubíkov. Uvádza sa, že  požiarom je ohrozených až 15 000 kubíkov ropných látok.

Z vyjadrení Alexandra Turčynova, Antona Gerasčenka vyplýva, že situácia z bezpečnosťou v danom sklade bola katastrofálna a firma si o takýto prípad priam koledovala. Ukrajinskí podnikatelia sa všetkými prostriedkami bránia tlaku úradov na dodržiavanie noriem bezpečnosti a považujú tento tlak za vydieranie. Predstaviteľov vlády v Kyjeve zaskočila aj informácia, že v blízkosti skladu je ukrajinská vojenská základňa s ostrou muníciou.

O 22:32 minister Avakov označil požiar za lokalizovaný.

Napriek tomu dnes (streda 10. júna 2015) došlo ešte k jednému výbuchu. Počet obetí k dnešnému dňu sa ustálil na čísle 4. Je však niekoľko ťažko zranených a množstvo ľahko zranených pracovníkov a hasičov.

V médiách sa objavujú titulky „druhý Černobyľ“ či správy o ekologickej katastrofe vo veľkom priestore. Napriek tomu, že situácia priamo postihnutých je iste tragická, nedá sa tento požiar ani v najmenšom porovnať s Černobyľom. Nehrozí ani rozsiahla (presahujúca hranice Ukrajiny) ekologická katastrofa. Strata 15 miliónov litrov ropných látok je iste veľká škoda, ale nemá zásadný vplyv na ukrajinské hospodárstvo ani na bojaschopnosť ukrajinských ozbrojených síl.

zdroj: väčšina informácií bola prevzatá z Komsomoľskej Pravdy v Ukrajine.

[sociallocker][/sociallocker]

One comment

  • partizán? pri Kyjeve?
    no, ale tam asi ťažko budú ruskí turisti, čo tí čo vraj za „slobodu“ proti Kyjevu bojujú
    Takže, ak to bol čin úmyselný, tak úplne jasný terorizmus ako vyšitý…. partizán…. padre de dio

Pridaj komentár