Vojenská situácia v Sýrii ku koncu roku 2015

Prinášať zmysluplné vojenské spravodajstvo zo Sýrie bolo pomerne zložité. Na rozdiel od Donbassu tu neexistovalo niečo ako súvislá línia frontu. Ak by sme územie Sýrie vykolorovali podľa toho, kto ktorú časť ovláda, bola by to pestrá mozaika.

Ďalším problémom sú názvy sídiel, ako keby malo každé aspoň 3 synonymá a každý ten typ názvu ešte tri rovnako pomenované iné sídla. A tak raz čítame o meste Mchin potom o meste Mahin.

Autori vojenskej mapy prezentujúci sa pod názvom Dragon First vykonali veľký kus práce a vznikla pomerne prehľadná mapa. Len je treba poznať azbuku, prípadne mať súbežne otvorenú mapu s názvami sídiel v latinke.

Každého iste hneď upúta rozmiestnenie jednotlivých jednotiek a frontových línií. Ale pozor, toto nie je klasická 2 svetová vojna v Európe. Toto je „Afrika“, aj keď tentokrát bez Rommela a Africa corps.

Čo je na fronte aktuálne najnovšie?

V provincii Lakatia sýrska armáda získala kótu Džabaľ an Nuba (na severe provincie) a postupuje na obce Sirmania a Džisr-eš-Šugur.

V provincii Aleppo jednotky sýrskej armády dosptali pod palebnú kontrolu časť komunikácia Damask – Aleppo v priestore severozápadne od obce Chan – Tuman. Jednotky ISIL uskutočnili protiútok  juhozápadne od leteckej základne Kweiris s cieľom ju opätovne obklúčiť. Západne od Aleppo útočili kurdské jednotky (smerom na Aleppo) a získali obec Bašemre.

V provincii Homs pokračuje ofenzíva sýrskych vojsk v smere na Palmyru.

V provincii Damask sa sýrske jednotky zameriavajú na obkľúčené jednotky islamistov. Boje prebiehajú predovšetkým pri obciach Džobar, Našabia, Ruchat al Išara.

Provincia Deir Ez Zor. V meste Deir Ez Zor sýrske jednotky a miestne „opoľčenie“ (milície)  odrazili ďalší z útokov jednotiek ISIL. Jednotky ISIL ale získali priemyslenú časť mesta.

Ruské letecké sily od 19 do 23 decembra 2015 uskutočnili 302 vzletov a zaútočili na 1093 objektov.

Zdroj :  dragon_first_1

 

101866_original

originálna mapa v plnom rozlíšení je na: dragon_first_1 (kliknutím na originálnu mapu sa mapa priblíži alebo vzdiali)

 

7 komentárov

Pridaj komentár