Vystúpme z EÚ, vystúpme z NATO! Čomu na tom nerozumiete?

(MZC) Expert.ru jeden z najlepších časopisov posledných týždňov vďaka realpolitickému prístupu k ruskej politike. V článku „Nie je už kam klesnúť“ prináša zaujímavý pohľad na vývoj rubľa a akciového trhu v Rusku.

Zásadné sú dve informácie:

  • Dnes začal masívny výpredaj európskych štátnych dlhopisov spoločnosťou Blacrock Inc
  • ruský akciový trh sa odlepil od dna.

Stanislav Grigorjev z BCS Premiér dokonca predpovedá rast indexu MICEX na úroveň 1600 bodov a posilňovanie rubľa na úroveň 37,5rubľov za dolár do konca roka. Všetko vraj odštartoval prejav Putina na Fóre Calling Russia, ktorý upokojil investorov a predznamenal optimizmus v prijímaní zásadných štrukturálnych reforiem v Rusku.
Zdá sa, že ruský pád dosiahol tento týždeň dno a začína obrat.

Bolo by dobre sa venovať analyzovaniu príčin.

Rusko je v mnohom podobné v situácii ako Nemecko v kríze 2008 resp 2009. To, že sa Nemecko vyhlo kríze vtedy a vyšlo z nej ešte silnejšie bolo dôsledkom toho že v kríze bolo pred krízou. Podobne to bolo s Ruskom. Rusko bolo v kríze už v roku 2013 a Ukrajina len všetko urýchlila.

Aký je teda pohľad investorov?

Z pohľadu investorov tu tento týždeň prúdili rôzne informácie.

  • Kým Lagardová vyzývala k masívnemu zadlžovaniu EÚ, Rusi pristúpili v návrhu rozpočtu k radikálnym reštrikciám a mobilizácii zdrojov bez toho aby sa deficit dostal cez 0,6%.
  • Kým EÚ ide trestať daňami všetko živé, Rusi uvažujú o 0% daní z príjmu pre malé a stredné firmy. Kým EÚ vymýšľa nové a nové nezmyselné programy zamestnanosti ktoré tak akurát zamestnávajú čoraz viac úradníkov a sú zdrojom superkorupcie. Rusi uvažujú o znížení odvodového zaťaženia pre firmy o 30% v roku 2015 a v roku 2016 o superhrubej mzde prehodení celých odvodov na plecia zamestnanca.
  • Kým EÚ sa privatizácii zdravotného poistenia bojí ako čert kríža, Rusi uvažujú o dobrovoľnom privátnom zdravotnom a dôchodkovom poistení.

Iste aj v Rusku aj v EÚ prebieha o tieto témy zápas.

Kým v Európe zažívame šikanu neomarxistov, ktorí na seba berú masku „liberálov, demokratov a ľudskoprávnych aktivistov“, v Rusku je zas pre zmenu nulový dopyt po demokracii.

Lenže sloboda a „demokracia“ nie je to isté. A dnešná európska podoba „demokracie“ zabíja Slobodu. A nakoniec kým v Rusku je aspoň šanca na presadenie týchto reforiem 50:50 tak v Európe nulová.

V EÚ je len jedno riešenie a to zrušenie EÚ až pred Maastricht, všetko ostatné je len politická nadinterpretácia, sebaklam a figový list výhovoriek že to nejde.
………………………………..

(1) – http://expert.ru/2014/10/3/padat-uzhe-nekuda/

Pridaj komentár