Výzva k ľudskosti pár mesiacov neskôr

Vždy je zaujímavé sledovať, ako sa píše história. Výzva k ľudskosti vznikla podľa Róberta Slováka takto:

Sme skupina ľudí, ktorým záleží na tom, v akej krajine žijú. Nie sme žiadna organizácia, dal nás dokopy Martin Dubéci.

Pozrime sa kto je Martin Dubéci. Podľa Milana Krajniaka:

Príbeh spolupráce Dubéciho s Procházkom mal niekoľko vývojových štádií. Najskôr bol Dubéci angažovaný bloger, ktorý ako dobrovoľník pomáhal v prezidentskej kampani. Neskôr bol Dubéci v kampani poverovaný stále dôležitejším a zodpovednejšími úlohami. Nakoniec sa stal šéfom prezidentskej kampane.

Vtedy sa mu stala nemilá vec. Ako sa vtedy sťažoval viacerým ľuďom, prišiel do styku s igelitkami, ktoré neboli plné iba Procházkových letákov a podpiskariet. Ale vtedy zásadový aktivista ctiaci si hodnoty tretieho sektora ešte neodišiel. Jeho hviezda u Procházku stúpala, bol poverovaný aj veľmi chúlostivými úlohami. Cítil, že má dôveru. Mal pred sebou veľkú perspektívu.

Tesne po prezidentských voľbách prišli problémy s vysvetľovaním financovania Procházkovej kampane. Nesedeli čísla a ani bločky.

Róbert Slovák pokračuje:

 Stretli sme sa s Janom Orlovským, Luciou Štasselovou a spísali smeVýzvu.

Pozrime kto je Ján Orlovský. Denník N uvádza, že je to človek, ktorý odišiel od Procházku. Zaujímavé by bolo zistiť či pred tými aférkami, ktoré spomína Milan Krajniak vyššie alebo až po nich. Po nich, že? (nechce sa mi to hľadať).

Poznámka editora: K osobe Jána Orlovského a k samotnej výzve sa vyjadril aj Medzičas. K téme mimovládok a rôznych nadácií, ktoré získavajú moc manipuláciou verejnej mienky bez akejkoľvek zodpovednosti, je dobré si prečítať články na Medzičase – napr. tu, tu, alebo tu

Ostáva nám pohľadať, kto je Lucia Štasselová. (Ospravedlňujem sa, nesledujem tieto slovenské celebrity). Pani má na svojom blogu citát Matky Terezy:

Nie každý z nás dokáže robiť obrovské veci, ale každý dokážeme robiť malé veci s obrovskou láskou.. Matka Tereza

Pani Štasselová je pravdepodobne slniečkárka (Gutmensch).

Poznámka editora: Pani Štasselová je skúsená harcovníčka z mimovládneho sektora, v ktorom na plný úväzok pracuje už minimálne 15 rokov. Dnes je zároveň komunálnou političkou. Jej vlastný profil z Facebooku je v prílohe článku. Za zmienku stojí, že sa v roku 2012 stala koordinátorkou RTVS, čiže verejnoprávneho média, s mimovládnym sektorom, čo nie je nič iné iba ovplyvňovanie verejnosti na vytváranie pozitívne ladenej propagandy voči neziskovkám.

Výzvu medzičasom podpísalo viac ako 11.000 ľudí.

Výhrady k výzve sú stále rovnaké a nemenia sa:

 1. Vyzýva na porušovanie medzinárodnej zmluvy (Dublinského dohovoru). Ten je vypracovaný odborníkmi a porovnateľný s azylovou politikou USA a iných krajín (napr.Indie).
 2. Ak by sme mali vyčleniť peniaze na solidaritu a integráciu do spoločnosti, adresátom by mali byť najprv naši bezdomovci, penzisti, invalidi a Rómovia.
 3. Ak sa rozhodneme pomáhať niekomu mimo hranice Slovenska – vyberme si deti s bruškami nafúknutými podvýživou a nie majiteľom iPhonov platiacich horentné sumy prevádzačom.
 4. Nekontrolovaný prechod toľkých hraníc predstavuje bezpečnostné riziko. Odhady počtu teroristov, ktorí dorazili do Európy sú rôzne, samotný Islamský štát hovorí o tisícoch. Dodávky zbraní nasledujú. [tu, tu, tu]
 5. Do júna 2015 boli krajiny Afriky a Ázie viazané dohovormi s EÚ, ktoré dodržiavali. Zmluvy obsahovali objemy pomoci, pravidlá prístupu na vnútorný trh EÚ a pod. Druhá strana sa zaväzovala nepúšťať emigrantov do EÚ. Máme o tom svedectvá od prvých imigrantov aj znenia zmlúv bývajú zverejnené v zákonníkoch [napr. tu, tu, tu]. Od júla si niekto dáva nadprácu a umožňuje, dovoľuje či dokonca financuje prevoz (dokonca aj pobrežných vodách Afriky a vozia ich do Talianska!).

Príloha – profil Lucie Štasselovej

 • Rodné mesto
  Bratislava
 • Domovská krajina
  Slovensko
 • Stručný popis
  Poslankyňa v Ružinove a Bratislave za mestskú časť Ružinov
 • Biografické údaje
  MADE IN RUŽINOV – Výsledky, ktoré sa dajú zmerať, zmeny, ktoré sa dajú cítiť.
  1. MESTO JE PRIESTOR PRE AKTÍVNE SPOLOČENSTVO.
  2. MESTO JE PLNÉ JEDINEČNÝCH MIEST PRE DOBRÝ ŽIVOT.
  3. MESTO JE EXPERT PONÚKAJÚCI FUNKČNÉ RIEŠENIA.
  4. MESTO JE PARTNER AKTÍVNYCH OBČANOV.
  Stav
 • Ženatý/Vydatá
 • Vierovyznanie
  katolíčka
 • Záujmy
  Spievam v miešanom speváckom zbore Technik Akademik.
  Rada lyžujem a bicyklujem.
  Zahradníčenie a príroda vôbec sú moje hobby.
 • Informácie
  Kandidujem za Ružinov, lebo tu som prežila mladosť a prvých frajerov.
  Dnes tu žijú moje deti a ja tu pracujem.
  Kandidujem za Ružinov, lebo je to najlepšia štvrť Bratislavy. Dá sa z nej však urobiť ešte niečo oveľa parádnejšie.

  Mám predstavu ako tejto mestskej časti pomôcť v riešení zásadných ale aj naoko drobných problémov. Chcem presadiť jej ďalšie zrozumiteľné a záväzné smerovanie prospešné pre jej obyvateľov. Zachovať všetko, čo ju robí príťažlivou a unikátnou.

  Teším sa ako bude Ružinov ťahať Bratislavu dopredu.

  Narodila som sa v Bratislave, moje gymnázium je GJH Novohradská, vyštudovala som architektúru ? milujem ten odbor.
  Môj manžel Ivo Štassel je pamiatkár, ktorý sa celý život venuje Starému mestu, je riaditeľom Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave.
  Spolu máme 5 detí – Annu, Michala, Šimona, Dorotku a Samuela a všetci sú úžasni a ja ďakujem Bohu, že ich mám. Je to paráda.

  Spolu-zakladala som Nadáciu pre deti Slovenska a jej projekt Hodinu deťom. Za 15 rokov práce v nadácii, z toho takmer 12 rokov ako jej riaditeľka, sme spolu s kolegami v prospech detí na Slovensku získali viac ako 6 miliónov Euro, ako prví sme zaviedli do základných a stredných škôl na Slovensku program finančného vzdelávania, priniesli sme inovácie do formálneho aj neformálneho vzdelávacieho systému a významne sme prispeli k postupnej zmene v starostlivosti o deti, ktoré nemajú vlastné rodiny ? dlhodobo sme podporovali program náhradných rodín.

  Dnes pomáham Saleziánom don Bosca ako riaditeľka fundraisingového oddelenia v Bratislave na Miletičovej ulici. Spolupracujem tiež so Slovenským centrom fundraisingu, poskytujem konzultácie a vzdelávanie v oblasti získavania financií najmä pre neziskové organizácie doma a v zahraničí.

 • Informácie o zamestnaní
  riaditeľka fundraisingového oddelenia, Saleziáni don Bosca – slovenská provincia
 • Údaje o vzdelaní
  Ing.Arch. (Fakulta architektury), STU – Slovenská technická univerzita v Bratislave
  GJH Novohradská, Bratislava

4 komentáre

Pridaj komentár