Vznešený Korán – kritická islamofóbna úvaha.

Vznešený Korán – kritická islamofóbna úvaha.

Odborník na islam Attila Kovács v Historickej Revue čísle 7/2015 ponúkol svoj apologetický pohľad na Korán.  Pokúsil som sa pozrieť na Korán z pozície človeka, ktorého s islamom neviaže nič, ani jeho obživa.Korán v živote každého moslima zaberá, alebo aspoň mal by zaberať, veľmi dôležité miesto. Tu súhlasím z Attillou Kovácom. Korán ma ležať vždy na vrchu, neprikrytý inými knihami.

Mam takú teóriu „ukáž mi svoju knižnicu a poviem Ti kto si“. Keď A. Kovács nenapísal čo v sa Koráne nachádza a hlavne to, čo je pre nás najpodstatnejšie v onom „vznešenom Koráne“ napíšem to ja.

koranviolence

Korán je podľa moslimov číre a nemenné slovo Bože. Originál Koránu sa podľa moslimov nachádza v nebi a má podobu kamennej tabule. Podobu Koránu, ktorú kúpime v kníhkupectve zostavil kalif Uthman asi 200 rokov po Mohamedovej smrti. Keď sa na to tak pozrieme, tak asi  každý môže byť bohom. V islame to padlo na kalifa Utmana. Ako vedel ako má zostaviť korán? Videl originál?

Nebudem tu opisovat zakladné problemy, ktoré ma Korán. Ale ako jedinečné slovo božie by nemal mať:

– nekonečné opakovania,

– zvraty kde je jasné, že to nie Boh hovorí človeku, ale človek bohu,

– kompletný chaos, žiadna chronológia

– Korán podľa moslimov je v dokonalej arabčine. Opak je pravdou, obsahuje gramatické chyby, cudzie slová,

– nejednoznačnosť interpretácie,

– zmiznuté súry,

To ako sa vysporiadavajú moslimovia so vznešeným Koránom je ich vec, pre nás je dôležité ako sa vysporiadavajú s nami.

Použijem štatistiku, ktorú na tému Koránu zostavil Bill Warner.

 

kufir

64 % Koránu je venovane nam, hanlivo v Koráne zvanými kafirum ?kufr?. Korán viac miesta venuje nám ako moslimom. Ďalšie čísla vyznievajú ešte viac znepokojujúco. V Koráne je 245 veršov, ktoré spomínajú nás kafirov v dobrom, to je 2,6 % Koránu. Ale každý takýto verš je nasledovaný veršom, ktorý je s tým „dobrým“ v rozpore. Takmer všetky, až na 7 pre  nás  dobrých veršov, maju svoj „zlý“ naprotivok ešte  v tej istej kapitole. Tych 7 nás zachraňujúcich veršov je zrušených v novších kapitolách. Islamský boh veľa krát hovoril rôzne veci na tú istú tému, avšak plati to, čo povedal na konci.

korankafir

Spolu s informáciou, že Korán zaberá dôležité miesto v živote by sa patrilo, aby nás vedci upozornili na to „čo“ zaberá také dôležité miesto v živote moslima. Potrebujeme informáciu čo  v ňom je, ináč vedecké odbory ako orientalistika, arabistika atď. sú nám na nič – asi ako vedec, ktorý obdivuje teplo a lesk predmetu, ale neupozorní nás na to, že predmet je rádioaktívny.

Mariusz Malinowski

p.s. osobitný článok si zasluhuje postavenie ženy a židov v Koráne a akú veľkú úlohu v živote moslimov plní ozbrojený džihád, ale už ten článok ukazuje k čomu sa študovaním koránu dopracujeme… lenže to nám odborníci nepovedia.

[sociallocker][/sociallocker]

čitaj tiež:Apologetika islamu v Historickej Revue

7 komentárov

  • Pingback: Islam, islamizmus, islamofóbia: mýty a fakty – MEDZIČAS

  • Pingback: Bill Warner – nedocenený kritik islamu | MEDZIČAS

  • výborný článok, korán mám prečítaný, aj kopu kníh o islame. dospela som k tomu k čomu autor článku, a hlavne k tomu, že túto stredovekú fašistickú ideológiu si sem nesmieme pustiť.

    Ako povedal Ataturk:„Islam, táto absurdná teológia nemorálneho beduína, je zdochlinou, ktorá otravuje naše životy.“.

  • Stačí si prečítať pár kúskov z tej „knihy“ a je jasné, čo je to za grc a akej mentalite sa to javí „sväté“ … Ani hlava, ani päta, ako výkriky schizofrenika. Nečítal by som to ani v base na samotke, keby som nemal nič iné.

  • Výborný článok! Doplním ho však o jednu podstatnú informáciu. V článku sa píše, že Korán by nemal mať kompletný chaos a žiadnu chronológiu. V knihe Právo šaría pro nemuslimy, ktorú vydalo Centrum pre štúdium politického islamu sa píše, že verše v súčasnom Koráne sú zoradené podľa dĺžky, kvôli čomu Korán nedáva zmysel. Bill Warner na základe štúdia Koránu a hadísov zoradil verše v Koráne do správneho poradia (preštudoval si verš v Koráne, našiel zodpovedajúci verš v hadísoch a na základe pozície obidvoch veršov dospel k záveru, kam ten verš z Koránu patrí). Na základe tohto postupu teda zostavil pôvodnú verziu Koránu, ktorá podľa neho začína modlitbou o bohu, pokračuje vyhlásením vojny neveriacim, pokračuje zničením pôvodnej arabskej kultúry (toho času pomerne tolerantnej) a končí sa nastolením šaríe v Arábii. Bill Warner dokonca vydal túto pôvodnú verziu Koránu, ktorá by skôr či neskôr mala byť preložená aj do češtiny.

    Centrum pre štúdium politického islamu Česká republika a Slovensko by ešte tento rok malo vydať knihu Faktické přesvědčování. Nedávno tiež vydali knihu Síra – život Mohameda.

Pridaj komentár