WSJ: irackí politici žiadajú Rusko o zásah v Iraku

V dnešnom vydaní The Wall Street Journal môžete nájsť článok, kde sa irackí politickí a šiitskí náboženskí lídri zhodujú v názore, že po Sýrii by sa ruské lietadlá mali začať venovať aj podpore pozemných operácií v Iraku.

Ruské úspechy pri bodových náletoch na základe údajov zo sýrskej rozviedky zanechali vo vedľajšej krajine hlboký dojem. Politickí a náboženskí predstavitelia tlačia na premiéra Haider al-Abadiho, aby sa aktívne pripojil „k bitke“. Sám premiér vyjadril hlbokú nespokojnosť s výsledkami amerických náletov, ktoré ostro kontrastujú s dennodenne prezentovanými výsledkami ruského bombardovania pri použití satelitom, alebo laserom navádzanej presnej munície. Ruská strana sa vyjadrila, že zatiaľ podobné pozvanie z irackej strany nedostala, takže sa k tomu vyjadrovať nebude. Plány na zapojenie Iraku do ofenzívy však vraj nemá.

Podľa WSJ by zapojenia Ruska do operácií v Iraku situáciu v regióne veľmi skomplikovalo. USA podporujú Irak a v prípade vstupu Ruska do situácie v krajine, by sa len ťažko hľadal spôsob koexistencie pri veľmi rezervovanom až nepriateľskom vzťahu s Iránom a Ruskom.

Anthony Cordesman, dlhoročný analytik Centra pre strategické a medzinárodné štúdiá pre otázky Iraku pre WSJ povedal že Amerika nemá konkrétne dlhodobé stratégie: „My naozaj nemáme stratégiu, len súbor krátkodobých záväzkov.

Ďalší predstavitelia v Iraku sa zas obávajú rozšírenia proxy vojny medzi Ruskom a USA aj na územie Iraku, iní, hlavne sunitskí lídri, sú podľa Hassan Salima šiitského poslanca, zas proti, keďže vstup Ruska do Iraku by znamenal ohrozenie ich plánov na vytvorenie samostatného štátu na konfesnej príslušnosti v regióne.

Vstup Ruska do Iraku by však podľa Steven Pifera, ruského expert Brookings Institution mal úplne iný význam ako angažmán v Sýrii. Ak je prítomnosť Ruska v Sýrii zameraná hlavne na posilnenie režimu, útok v Iraku by znamenal jednoznačne orientáciu na zničenie ISIS a islamského štátu.

Rusko by sa chcelo stať oveľa významnejším hráčom na Blízkom východe. Andrew Weiss, viceprezident pre štúdie Carnegieho nadácie, povedal, že: „To rozhodne zahŕňa Irak.

Zdroj:

http://www.wsj.com/articles/iraqis-urge-russia-to-strike-isis-1444152440

3 komentáre

Pridaj komentár