Zabite ma vedľa mamičky, ale zabite z ďaleka.

23 Januára 1944 bandy UPA a 4. Pluk Polície SS zložený z dobrovoľníkov SS Galizien sa po prvý krát pokúsili sa o likvidáciu dediny Huta Pieniacka na Volyni. Domobrana odrazila útok ale Ukrajinci v lesoch rozostavili pozorovateľov, ktorí sledovali pohyby poľskej podzemnej armády AK a tiež sovietskych partizánov, ktorí sa začiatkom februára zdržovali v dedine. Vtedy tiež došlo k stretnutiu veliteľov sovietov a AK. Sovieti žiadali úplné podriadenia sa AK ich veleniu. Samozrejme Poliaci s tým nesúhlasili. Dvesto sovietskych partizánov po to čo dostali od dedinčanov zásoby jedla a inej výbavy odišlo z Huty Pieniackej. Ozbrojených vojakov AK neostalo v dedine veľa.

Z dnešnej perspektívy sa dá povedať, že odmietnutím sovietov Poliaci odsúdili Hutu Pieniacku na smrť.

Ukrajinci na sovietskych partizánov neútočili. Ani na oddiely AK. Ich cieľom bola likvidácia civilného obyvateľstva.

27 februára 1944 informačne služby AK priniesli informáciu, že sa neďaleko zhromaždila jednotka SS Galizien v počte 1500 ľudí a pripravuje sa k útoku na Hutu Pieniacku.

28 februára 1944 UPA spolu s SS Galizien obkľúčili dedinu a o 6:00 ráno na signál, ktorým bolo vystrelenie rôznofarebných svetlíc, začali útočiť. Po premožení slabej domobrany do dediny vošli sedliacke vozy Ukrajincov a začala sa rabovačka obydlí Poliakov. Prehľadávali všetko čo sa prehľadať dalo. Ľudí vyťahovali z domovov a keď sa im nechcelo vyťahovať, tak hádzali do domov granáty. Kto chcel utiecť, dostal dávku zo samopalu. Civilní banditi UPA boli bezohľadnejší ako tí v uniformách SS Galizien. Málokedy používali palné zbrane – stačili im nože a sekery. Nešetrili nikoho, ani deti.

zdj1

Obete SS Galizien a SS

Typickým spôsobom likvidácie dieťaťa bolo chytenie za nohy a tresknutie hlavou o stenu, alebo rozšliapanie hlavy podkovanou bagandžou. Iným spôsobom bolo prišliapnutie jednej nohy dieťaťa k zemi topánkou a trhnutie oboma rukami druhou nohou hore.

Desaťročná Aniela Rysicka prosila Ukrajinských mäsiarov „Zabite ma vedľa mamičky, ale zabite z ďaleka.“ Z ďaleka znamenalo, že prosila o guľku a nechce byť zarezaná ako jej matka.

Urszula Kierepka bola v dedine pôrodnou babou. V deň útoku túto staršiu ženu zavolali k Jozefe Michalewskej k pôrodu. Obe ženy aj s Michalewskou, ktorá už začala rodiť, vyvliekli z domova a zavreli do kostola, kde kati zhromažďovali svoje budúce obete.

kostol

Kostol v Hute Pienickej

Veliteľa domobrany Kazimierza Wojciechowskieho vyvliekli z kostola, najprv ho zbili, potom bol mučený a nakoniec poliaty benzínom a podpálený. Ukrajinskí vojaci SS Galizien dostali nápad kostol vyhodiť do vzduchu ? aj s ľuďmi, ktorých tam zhromaždili. Z nejakého dôvodu upustili od tohto zámeru. Otvorili dvere kostola opýtali sa, či sú v ňom nejakí „volksdeutsche“. A tí, čo vedeli po nemecky, boli prepustení. Následne vojaci prikázali aby z kostola vyšli tí, čo sú najstarší. Vojaci ich natlačili do najbližšej stodoly, ktorú poliali benzínom a podpálili. Potom bola vyvedená z kostola ďalšia skupina Poliakov tentoraz to boli ženy a deti a zopakoval sa ten istý scenár. Zavreli ich v najbližšom obydlí a podpálili.

A takto „per partes“ sa Ukrajinci zbavili časti cudzorodého etnického elementu, ktorý im na Volyni zavadzal.

Pôrodná baba Urszula Kierepka nebola vyvedená z kostola. Jej pacientka, 26 ročná Jozefa Michalewska začala v kostole rodiť. Prišiel k nej vojak SS Galizien vytrhol z nej dieťa, hodil ho na zem  a rozšliapal esesáckou bagandžou. Urszula Kierepka nahlas protestovala, na čo boli obidve zastrelené.

Okolo piatej hodiny poobede keď už dedina dohárala a kostol bol už prázdny, vojaci SS Galizien a upovci začali odchádzať z dediny spolu s korisťou naloženou na vozoch. Ešte v marci do vypálenej dediny chodili na okolí žijúci Ukrajinci a odvážali korisť na saniach.

To je príbeh jednej z vyše tisícky dedín, ktoré boli vymazané zo zemského povrchu Ukrajincami.

Prečo sa k téme Ukrajincov vraciam?

14 októbra 2016 Ukrajina slávila Deň Obrancov Ukrajiny. Na oslavách viali banderovské, upovské vlajky. Vrahovia sú pre Ukrajincov národnými hrdinami.

V televízii TA3  pri príležitosti tej udalosti povedali, že UPA bojovala so sovietmi a Wermachtom, predovšetkým ale mali povedať to čo povedal o UPA Taras „Bulba“ Boroviec, že UPA – namiesto toho aby bojovala s boľševikmi a Nemcami – vraždila Poliakov. Počet civilných obeti UPA niekoľkonásobne prevyšuje počet ich vojenských obeti a to je hlavný odkaz UPA.

28 Februára 1944 v Hute Pienackej ukrajinské SS Galizien spolu s UPA zavraždili 403 ľudí.

Mariusz Malinowski

26 komentárov

 • tartus…
  neviem, ci sa daju spochybnovat zlociny UA fasistov vo volynskej oblasti v roku 1943… tym, ze zverstva sa vo vojne pachaju a robi ich kazda strana… Toto bolo naozaj cosi specialne a ked len polovica toho, co sa popisalo o tychto zverstvach je pravdiva … tak by nas malo z toho dokonale zamrazit… ked vidime, akeho dzina z flase… opat niekto vypustil/vypusta… Dovolim si tvrdit, ze volynsky masaker a samozrejme dalsie ine v tejto oblasti daleko prekonavaju vsetko podobne … Pri popise niektorych sadistickych praktik tychto akterov by aj Mengele vyzeral len ako ubohy ucen…

  • ja ich neobhajujem, len poukazujem na cielenu emocionalnu jednostrannu propagandu. Mozno je to moja chyba, ze po vsetkej tej propagande, ktoru som uz videl a pocul uz moje „srdce stvrdlo“ a uz ma tak nedojima ked niekto popisuje taketo zlociny. Ale mozno je to vyhoda ze nepodlieham emocionalnym vydieraniam a manipulaciam.
   No a Mengele, jedna pripad ako nemci (nie nutne mengele) mucili zidov v koncentraku: Ked vypukol tyfus, vyzliekly nemci veznov do naha a natlacili ich do malej miestnosti ktora bola vykurena na neznesitelnu teplotu, vezni sa zacali potit a kedze boli holi a natlaceny, mnohy mali hnisajuce otvorene rany, proste hnus, a po 15 minutach ich nemci vyhnali von a oblievali ladovou vodou. Toto je svedectvo jedneho vezna ktory to zazil, a este roky po svojom oslobodeny si myslel ze to bolo mucenie.

 • Mysím že rozumiem obom, ale Tartus chce povedať len to, že zverstvo sa nerodí samo o sebe. Niečo muselo Ukrajincov dlhodobo provokovať, normálny človek, alebo Slovák nechodí formou organizovaných poľovných zájazdov do Česka, Poľska, Rakúska alebo Maďarska zabíjať lokálnych homo sapiens a opačne. Vojaci majú teóriu o stupňovaní násilia. T.j. z propagandistických dôvodov sa hneď nevyťahujú na začiatku boja najsilnejšie zbrane. Najprv sa zvykne strielať puškami, potom prídu na rad guľomety, neskôr sa pripoja mínomety, za nimi nasleduje použitie delostrelectva. Dôvod je jednoduchý, propaganda jednej strany sa snaží vykresliť protivníka a jeho personál ako neľudí, ktorých treba v mene nejakej ideoógie zniesť zo sveta.
  Už som raz Mariusza prosil o najeké linky na poľský pohľad na problém severnej Oravy, Spiša a Goralov. Nie je to aktuálny problém, a konflikt tu neeskaloval, ale chcel by som si tento zárodočný neeskalovaný problém porovnať s masívnym Poľsko – Ukrajinským konfliktom. Dôvod je ten, že o oboch sa dá celkom dobre diskutovať, pretože na Slovensku to nie je medializovaná problematika a nevyvoláva to u nás vášne. Isteže obyvatelia, čo sa ocitli na nesprávnej strane hranice nadšení nie sú, ale ako Česko-Slovensko Poľské vyrovnanie a podobne aj Maďarsko – Slovenské po druhej svetovej vojne dopadli relatívne dobre, vzhľadom na fakt, že doteraz žijeme v príjemných susedských vzťahoch.

  • Nemám vo zvyku reagovať na seba, ale ako si to čítam a počítam si gramatické chyby, tak ma napadlo, že moji švihnutí súkmeňovci chodia na Ukrajinu organizovane poľovať na homo sapiens a nikto im v tom nebráni, aj keď nemám nič proti tomu, aby sa každý kto chce bojovať, pripojil k strane čo mu je sympatická. Nepáči sa mi na tom element organizovanosti v prospech jednej strany. To je to, čo nás do tohto konfliktu našich bratov vťahuje ako zainteresovanú stranu, a to sa mi enormne nepáči.

   • ani mne, ale ohrada je už upravená v jeden smer…. ?! Ak sa nerozbije v čas, dotlačíme sa k tomu ako si to pastier žiada. Na konci je pripravený kamión, ktorý pokračuje do kafilérky…

  • mne nejde ani tak o to co bolo, ale co teraz. vieme ze vladnuce elity na nas utocia jednostrannou propagandou, to ze vladnuce elity ovladaju vsetky strany konfliktu na tom nic nemeni, furt ide o jednostrannu propaganda

   ak budeme my bojovat tymito zbranami, mozeme vyhrat, ale nebudeme zit v lepsej spolocnosti. pouzit zbrane vyssej kategorie, hovorit pravdu za kazdych okolnosti, dokonca aj tu co nieje nam prijemna a na prvy pohlad prospesna. Toho sa boji kazdy zakulisny hrac. Ak sa najde clovek ktory nema co skryvat, ktory je zmiereny so svojimi chybami a nic neskovava. proti tomu oni nemaju ziadnu medialnu zbran, ano takeho cloveka proste zabiju. A preto vas chcem naviest na to aby sme vytvorili spolocnost ludi, co nemaju co skryvat. zit v objektivnej skutocnosti kdo sme, mysliet v objektivnej skutocnosti ze toto sa deje a tamto sa stalo. nevymyslat ako napisat povedat svoj nazor tak aby ho ti druhi prijali, ako to cele zakamuflovat tak aby som vyzeral ja ako ten co ma pravdu, a aby moj sok vyzeral ako zlo samo, alebo aspon ako debil.

   ak sa pytas co sralo ukrajincov, no pozrime sa na seba, co sralo nasich buditelov, preco neboli spokojny s uhorskom? ukrajinci niesu rusi a ani soviet, tak isto ako my niesme (aspon zatial) Europania – v zmysle obcania spojenych statov europskych. nas madari utlacali, aj zabijali, ale vzdy v urcitych medziach. ukrajinci tvrdo doplatili na stalinov rezim, a uprimne ani za carskeho Ruska to nebola zem zaslubena.

   takze dve teoreticke myslienky na zaver: mozeme hovorit o demokracii, ak tato demokracia pouziva nedemokraticke prostriedky na svoju obranu?
   mozeme vybudovat demokraciu nedemokratickymi prostriedkami?

   • súhlasím, no v tej demokracii vidím len motiváciu – nie demokraciu ako takú. Je to prostriedok, ako udržať človeka vo výkone buď pre spoločnosť – alebo pre momentálne kolabujúci, či polozmrazený expand kapitalizmu (pozn. program). Bude to veľmi ťažké tartus ! Myslím, dokázať imaginárne vnímanie spoločnosti. Človek to dokáže úplne pochopiť len sám (ako jedinec – originál) cez pokoru. No kto chce dnes trpieť, aby sa zamyslel(la) nad otázkou prečo !? Obzvlášť dnes, keď sa všetko predkladá na tácke – ako čašník, ktorý obskakuje stoly s nakresleným úsmevom na bandaske, zdobiacej jeho krk a chuťou akýmkoľvek spôsobom obtiahnuť „hostí“. Cením si Tvoje reakcie, prispievajú k otázkam pre okolie, aj keď sú oponentné.

 • uff tu je kolotoč ! 🙂 Jeden verí, druhý neverí – to je ako kresťan, moslim, žid vs. ateista. Jedna strana verí, v to že boh existuje – druhá verí v to, že boh neexistuje. V konečnom dôsledku sú obe strany veriace, no ten „rámus“ okolo toho pekne odtiahne myseľ od hľadania pravdy v bytí. Preto aj tie zverstvá z článku a vlastne nekonečne trvajúce zverstvá človeka v akejkoľvek forme…. týkajúc sa len existencie fungujúcej na duálnom vnímani dvoch protikladov.

 • A odkazy týchto „hrdinov“ teraz naplno podporuje a rozvíja bábková vláda v Kyjeve.Ináč hentie beštie Ukrajinské aj na Slovensku vyčíňali.
  http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/174476-ako-ukrajinski-esesaci-cistili-slovensko/

  • Chapem ze maju zufaly nedostatok narodnych hrdinov o ktorych by sa mohli opriet, ale aspon sa mohli distancovat od tychto zverstiev
   Pre tartusa: odmietam aj zverstva co robili ini, teda nielen ukrajinske – na Ukrajine sa do nich zapojili aj civilisti na rozdiel od iných prípadov

 • Vojna je strasna, ale vzhladom na to ze civilisti boli aspon podla clanku do jedneho povrazdeni (okrem par nemecky hovoriacich) mohol by som vediet zdroj?

   • az na to ze neviem po polsky, ;(
    mozes mi napisat ktory ocity svedok, svedkovia to zverejnili? ci to boli niektory z Ukrajincov alebo z tych nemecky hovoriacich prezivsich.

    • Mariusz Malinowski

     kniha str.119.

     • tomu sa povie „uzitocna“ odpoved.

      takze po preguglovani pana autora, ktory bol sam ucastnik, hoci len 10 rocny. ako poliak, spolu s otcom clenom polskych partizanov. na nete su zaujimave rozhovori s nim,
      na jednom mieste ale hovori nieco ine, aj ked je tazko povedat ci sa to viaze na rovnake miesto a cas, tam hovori ze nie SS ale wermacht vypaloval domy a hadzal granaty do domov. ale hovorim, bol to rozhovor (nie kniha) https://translate.google.sk/translate?hl=sk&sl=pl&u=http://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/sulimir-stanislaw-zuk,175.html&prev=search
      a vdaka googletranslate, nie moc dobre rozumiet ci sa jedna presne o to iste. Otazka samozrejme je kolkych vypalovani dedin sa mohol 10 rocny chlapec zucastnit?

     • Mariusz Malinowski

      Autor pozbieral svedectva tych co to prezili, nebol ucastnikom on ako jeden z prvych dosiel na miest ako jeden z prvych videl vypalenu dedinu. A preco malby sa zucastnovat vypalovani dedin? odkial take napady?
      Na temu Huty Pienackej je bohata literatura.

     • este raz zopakujem ze vojna je strasna a pachaju sa pocas nej hrozne veci. Ale treba si uvedomit jednu zasadnu vec, a tou je: VSETKY STRANY PACHAJU ROVNAKE ZVERSTVA. Pribehy ako tieto sa opakuju vo vypravani po celom svete a na vsetkych stranach. uverejnovanie týchto pribehov jednostranne mozeme kludne oznacit ako STVACKU PROPAGANDU. tym nijako neznizujem skutky alebo nepopieram ze so ta tak mohlo stat.
      Ja osobne nevidim jednoduche riesenie ako informovat o zlocinoch minulosti objektivne a pravdivo. vetsina ludi si vyberie stranu este skor ako zaznie prvy vystrel, a potom uz sleduju len jednu stranu propagandy, bolo by zaujimave keby tento portal nebol len protiváhou zapadnej propagandy, lebo to znamena ze je prostriedkom vychodnej propagandy, ale bol zástupcom objektivity.

      ako prva informacia v ramci objektivity by pri taktomto clanku mala byt informacia typu: “ vtomto clanku su uverejnene informacie ktore autor zozbierar z rozpravania iných ludi. “
      citis tu „doveryhodnost“ ? Je jasne ze takato objektivna informacia by uplne zmenila cele znenie, a keby si tam este dopisal ze ty „iny ludia“ su prezivsi, a teda emocionalne zainteresovany, tak tym clanok ako propagandu uplni potopis, ale vdaka tomu prave vyplave na povrch objektivita. a ked o par dni napises ako osvieti „oslobodzovali“ vychodnu europu, a o par dni ako americania oslobodzovali francii, a nato uverejnite zapisky nemeckých dostojnikov ako videli oni zapadny a vychodny front, co tam videli a zazili. a potom si citatel precita vsetko toto a zisti ze vsetky tieto zdroje hovoria o tom istom, ale kazdy to podava z inej strany, potom mozno ludia pochopia ze sme vsetci naozaj bratia a sestry. ale to uz je moja utopicka vyzia lepsej spolocnosti.

     • Mariusz Malinowski

      Ocuj nie mam cas a priznam sa ani chut nejakemu anonimovi robit vyklad udalosti, kludne si to spochubni a spochybni si aj holocaust predsa ked ludia prezili koncentracne tabory tak tam nemohlo byt zle. A zacni tym ze nehutni zidia vrazdili nemcov pocas bojov vo varsavskom gette.
      Nie zajima ma tvoj vyklad a zabudol si tam napisat neco o indianoch ako to mas vo zvyku.
      Kasli proste na to a zij si svoj zivot, ja tu nie som na to aby som neco dokazaoval, ked ma niekto vyzve na debatu pod menom a priezvisklom a verejnie tak si to kluden pripravim a j s viacerych zdrojov a teraz ani to nemam po ruke. ALe podla toho co pises ty si ten posledni pre, ktoreho malby som stracat svoj cas.

     • vidim ze som tam podrazdil, ked vychladnes, tak si moje pripomienky precitaj este raz a vyjadri sa knim bez toho aby si pozeral na mna ako autora. ak ich odmietnes aj potom, tak sa zhodneme ze sa nemame o com bavit, kedze ty preferujes jednostrannu propagandu a ja objektivitu.

    • celkom nechápem Vaše príspevky ohľadne dôkazov….lebo ak Vám nestačia takéto dôkazy, tak ani slovenské dediny neboli vypaľované a židia zabíjaní, aj toto sa zväčša dokazuje svedectvami v tom čase mladých ľudí, ktorý potom, keď s nimi robia ako 80 ročnými rozhovori často neuvádzajú presne to isté ako za mladi….

     • ak pozorne precitas co pisem, tak si uvedomis ze nepopieram zlociny (vrazdy civilistov atd.) vojny.
      to ze tento autor v knihe pise ze to boli SS jednotky a v rozhovore pre ine mediu hovori ze nie SS, ale bezny vojaci wermachtu, je tiez viacmenej detail, Ale ked sa pise ze prvy z kostola isli nemecky hovoriaci, teda ty co prezili, a potom popise ako zabili v kostole novorodena a vsetkych ostatných, a svoje zdroje opiera o vypovede prezivsich a tych co prisli na miesto zlocinu o niekolko hodin alebo dni neskor. tak ako uvazujuci clovek musim zvazovat doveryhodnost toho svedectva. Ano najdenie mrtve telo dietata s rozdrvenou hlavou a este stopou od topánky je jasny dokaz, ale cele je to podavane ako keby to bolo od priameho ucasntika, teda ociteho svedka.

      ked popieram 6 milionov mrtvych zidov, tak to nerobim tymto emotivnym stylom, opieram sa o vedecke prace historikov, technikov, odobrnikov z roznych oblasti a priamych svedkov. a tiez ze v roku 1989 oficialne organy znizili pocet zabitych v osvietime zo 4 milionov na 1.1 miliona,

      toto co tu bolo napisane je pre mna prachsprosta vychodna propaganda. ktora ma ukazat na Ukrajincov ako na tych zlych. a opakujem, nepopieram ze nepachali tieto zlociny. a potom kazdy pondelok pocuvam Polacka ako sa chvali ze ked zalozili tento portal tak zaviedli pravidlo odkazov na zdroj a overovanie informacii.

    • Tartus, nie je žiaden kumšt založiť si vlastný portál a ukázať svetu, čo je objektivita. Zrejme máš na to dostatok času, aj vedomostí a zdrojov informácii, podľa toho, čo tu vypisuješ. Takže miesto kritiky práce iných, pridaj ruku k dielu a urob to tak, ako to ty vyžaduješ! Najjednoduchšie je predsa kritizovať, ale čo si urobil ty sám, aby svet bol taký objektívny, aký ho chceš mať?

     • prepac ak som ta uviedol do omylu. Svet je dokonaly, ani vo sne by ma nenapadlo aby som spochybnoval pracu stvoritela. Tiez nemam tak vela casu, som zamestnany clovek, a ano rad citam a mam mozno o niektorych veciach vetsi prehlad ako vetsina zvas, ale to plati len o par temach, a vy zas mate vetsi prehlad o inych.
      technicky zalozit portal nieje zlozite, tazsie je ze okruh moji tem by sa rychlo vycerpal, a potom, kdo by o nom vedel? musel by som spamovat kadetade, kym by sa o tom dozvedelo dost ludi. No a najhorsie na tom vsetkom je moja gramatika, ja som si vedomi toho ze robim vela chyb, a moze za to pani ucitelka Wargova, nie delam si srandu, ta mrcha( nech je jej zem lahka) mi akurat raz dala o stupen horsiu znamku ako som mal dostat, ale neznalost gramatiky je moja chyba.

      Ale ja ruku k dielu predsa davam, davam ju tu, davam ju tam. uz aj tym holokaustom napriklad, lebo nikomu z vas neni divne, ze po vojne vyhlasili 6 milionov mrtvych, a v 89 znizili pocet osvietimi na stvrtinu, ale tych 6 milionov ostalo, to je ako ked Pakos furt rata 2+2=4, a zrazu 2+4=6 a po novom 2+1=6, a nikomu z vas to nevadi.
      Takze moja troska bude vyhradena tu v diskusiach. budem balancovat vsetko na co sa budem citit schopny.

     • nuz to cislo vzniklo tak ze mnohi zahynuli na pochode smrti alebo proste nejako cestou ci masove hroby vyfukove plyny apod
      nie vsetci zahynuli v koncentrakoch
      tie cisla su samzrejme odhady, uplne presne sa neda vsetko zistit, ale v kazdom pripade ich zahynulo viac dost

     • to cislo vzniklo koncom 19 storocia, ano 50 rokov pred „holokaustom“. Kdo sa chce dozvediet viac, tak je tu kniha, v cestine: Přednášky o holocaustu (Germar Rudolf).
      a ano aj tych 600 tisíc mrvych zidov bol zlocin.

Pridaj komentár