Zblúdilá turecká ovečka sa vracia do stáda

Na jar tohto roku sme sa na Medzičase pozastavili nad správou, že Turecko plánuje z Číny nákup rakiet PVO FD-2000 (čínsky variant ruského systému S-300), ktoré nie sú a principiálne ani nesmú byť kompatibilné so systémami NATO.  Júnové voľby v Turecku, kde vládna strana prezidenta Erdogana AKP stratila väčšinu  otvorili otázku smerovania krajiny a vtedy sme vyjadrili pochybnosť o možnosti pokračovania tejto zmluvy.

FD-2000

Zdá sa, že hoci v opakovaných voľbách AKP predsa len získalo parlamentnú väčšinu, Turecko sa dostalo doprostred hry, v ktorej už má menšiu voľnosť pohybu. O Čierne more sa delí hlavne s Ruskom a teraz sa Rusi ocitli aj na otvorenom juhu krajiny, pričom v Sýrii si doslova budujú pevnosť, ktorú by v prípade potreby bolo možné zdolať len s veľkými ťažkosťami.

Čína plánuje v Turecku veľké strategické investície a cez leto bola podpísaná dohoda o akcelerácii  bilaterálnej obchodnej výmeny s cieľom dosiahnuť hranicu 100 miliárd dolárov ročne ( v roku 2014 to bolo 28 miliárd). Turecko hrá v čínskom projekte „Novej hodvábnej cesty“ kľúčovú úlohu na južnom suchozemskom smere a tomu zodpovedal aj význam a podpora investícií zo strany Číny.

Napriek tomu bol projekt dodávky rakiet PVO stornovaný s odôvodnením, že Čína sa bráni výmene technológií, pomocou ktorých by Turecko mohlo vyvinúť vlastný systém PVO. Toto odôvodnenie však nedáva zmysel. Jednak Čína sama systém skopírovala od Rusov a za druhé správy o pôvodnej zmluve z februára priamo spomínali spoluprácu na vývoji vlastného tureckého systému, bola dohodnutá výroba častí systému v Turecku a Čína sa zaviazala spolupracovať na biznise v hodnote 1,1 miliardy dolárov so štátnymi obrannými spoločnosťami v Turecku Roketsan, Aselsan a Ayesas.

Kritiku o (ne)kompatibilite systému už predtým turecká vláda odmietla s tým, že sa nebude snažiť o jeho integráciu do systému PVO NATO.

Turecká vláda bude podľa správy Bloomberg naďalej rokovať so spoločnosťami Lockheed Martin Corp. z USA, rovnako americkou Raytheon Co. a francúzsko-talianskou skupinou EUROSAI GIE ktorá je súčasťou koncernu MBDA. Je to zaujímavé, keďže správa Reuters Lockheed Martin ako účastníka pôvodného tendra neuvádza ale zato sa v pôvodnom tendri na druhom mieste umiestnila francúzska firma Thales, ktorá už zo správy agentúry Bloomberg  „vypadla“ .

Strategické dôvody sú podľa nás hlavnou príčinou, prečo sa Turecko rozhodlo pre zmenu orientácie zo samostatnej politiky na politiku viazanú na zámery a potreby USA. Je možné, že Erdogan má obavy z rastúcej sily čínsko-ruského dua hneď na vlastných hraniciach a potrebuje opäť nadviazať pevnejšie prepojenie s Amerikou aby udržal Rusov od tela.

Ak sme v lete spomínali, že Turecko bude musieť byť ďaleko ústretovejšie prianiam a potrebám Ameriky, prvá lastovička je tu. Pravdepodobným víťazom tendra sa potom stane buď Lockheed Martin alebo Raytheon, skrátka americká firma. Nakoniec vláda USA je dnes vo veľkej miere vládou, ktorá zabezpečuje potreby a ziskovosť MIC (vojensko – priemyselného komplexu).

A Turecko sa opäť poslušne zaradí do radov NATO, ako organizácie na presadzovanie vojenskej politiky a cieľov USA v regióne.

Zdroj:

3 komentáre

 • Pingback: Erdogan ponúkol svoju demisiu, ak sa dokážu obvinenia z pašovania ropy | MEDZIČAS

 • -„…A Turecko sa opäť poslušne zaradí do radov NATO, ako organizácie na presadzovanie vojenskej politiky a cieľov USA v regióne…“

  – ved ale Erdogan , ako autokrat a dusevne chora osoba, vie velmi dobre, co robi.

  ide o co najdlhsie, ak nie vecne, zotrvanie pri korite.

  vymenou za „poslusnost“ USA“, moze Edogan dalej robit svoje ksefty, podporovat extremistov v prilahlych krajinach, zatykat opoziciu, likvidovat nepohodlnych novinarov atd.

  obom to bude vyhovovat.

  …a USA bude dalej bojovat proti „teroristom“, sirit „slobodu a demokraciu“ a dalsie Americke sra**i.

  a v Europe budu nadalej proamericky degenerati a kdeake zbytocne mimovladky hustit do obyvatelstva keci o jeho rasizme, zaostalosti a o kompletnom porusovani prav a slobod – od buniek, az po Vorvane.

  je na case vyhostit tychto degeneratov do Turecka, alebo Saudskej Arabie
  a poslat USA a ich zamestnancov v Europe do analov historie.

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Zblúdilá turecká ovečka sa vracia do stáda

Pridaj komentár