Zdá sa, že Harabinova sloboda slova končí – idú po ňom sudcovia

Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová sa pripojila k vyhláseniu nezávislej sudcovskej iniciatívy Za otvorenú justíciu (ZOJ), ktorá kritizuje mediálne vystupovanie sudcu NS SR Štefana Hrabina. Pod vyhlásenie sa už skôr podpísali sudcovia najvyššieho súdu Elena Berthotyová a Dušan Čimo, pričom Elena Berthotyová je zároveň zakladajúcou členkou ZOJ

Podľa vyhlásenia ZOJ mediálne vystúpenia Štefana Harabina v poslednom čase prekročili nielen prípustnú hranicu danú etickými normami, ale aj hranice jednoznačne dané zákonom.

Ide podľa nich o klauniádu a parodovanie spravodlivosti. Jeho vyjadrenia ako youtubera či blogera a obsah rozhovorov, ktoré poskytuje predovšetkým internetovému rádiu Slobodný vysielač, nie sú hodné sudcu. Združenie žiada, aby proti Harabinovi bolo začaté disciplinárne konanie. V tomto zmysle zaslalo svoje stanovisko predsedníčke Súdnej rady SR Jane Bajánkovej, šéfke NS SR Švecovej a tiež ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej, ktoré majú kompetenciu disciplinárny návrh podať.

Sudcovia zo ZOJ pripomínajú, že sudca sa podľa zákona o sudcoch a prísediacich musí zdržať všetkého, čo by mohlo narušiť vážnosť a dôstojnosť funkcie sudcu alebo ohroziť dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdov. Je povinný presadzovať dobrú povesť súdnictva, dbať svojím správaním na to, aby jeho nestrannosť nebola dôvodne spochybňovaná a je povinný nielen zachovávať mlčanlivosť o veciach, ktoré sa dozvedel pri výkone funkcie, ale aj zdržať sa verejného vyslovovania svojho názoru o veciach prejednávaných súdmi. „Nespochybňujeme slobodu prejavu sudcov. Netvrdíme ani to, že sudca by nemal vystupovať na verejnosti – či už v súvislosti s ním riešenou vecou, alebo komentovaním problémov, ktoré sú predmetom všeobecného záujmu. V každom prípade však musí byť zdržanlivý, nanajvýš opatrný a výkon tohto práva u sudcu nesmie byť prezentovaný nekolegiálnym, vulgárnym a kolegov sudcov dehonestujúcim spôsobom,“ zdôrazňuje sa v stanovisku združenia.

ZOJ sa dôrazne ohradzuje proti tomu, akým spôsobom sa sudca Harabin vyjadruje najmä o predsedníčke Súdnej rady Jane Bajánkovej, predsedníčke Najvyššieho súdu Daniele Švecovej, ale aj o niektorých ďalších sudcoch. Jeho prirovnanie Špecializovaného trestného súdu k súdu „fašistickému, korumpovanému štátnou mocou“ spochybňuje dôveru verejnosti nielen voči tomuto súdu, ale voči súdnictvu ako celku. Navyše, výroky voči niektorým jeho kolegom ako tvrdenia faktov evokujú trestnú zodpovednosť za trestný čin ohovárania, uvádza sa ďalej v stanovisku.

9 komentárov

 • Bad Idea SLOPAKIA !!!!!
  • Spravodlivá spoločnosť je taká, v ktorej sa nespravodlivosť trestá bez rozdielu pohlavia, rasy, funkcie či vzdelania. Spravodlivá spoločnosť apriori vylučuje konflikty či množstvo dnešných problémov nespravodlivej „demokracie“ alebo … dementokracie ? .
  • Slovensko nemá svoje hodnoty a nemá teda vlastnú identitu. Ak nemá identitu, nemá ani charakter, takže je to bezcharakterný štát.
  Postkomunistický syndróm u slopákov : • Mojžiš vyviedol Izraelitov z Egypta a trvalo 40 rokov, kým nastala zmena. Nebol totiž problém dostať Izraelitov z Egypta. Problém bol dostať Egypt z Izraelitov !!!!!!!!!!

  • korund – ak narážaš na to satanistické logo, tak úplne súhlasím – komu nezapína – posledné A je Babylonská veža – piedestál pre príchod egyptskej bohyne Isis, Ištar = židovský Satan, Čierna Mária, 2x je tam „Mickey Mouse“ = Saturnin /ako písmená D/, G = globálny prediktor, prvé O ako Slnko, ale aj Pán Času, aj Had požierajúci si svoj chvost, druhé O s 8-uholníkom – symbol Saturnu = miesto hmotného väzenia Satana v našom hmotnom rozmere, I – ako špirála dejín, ale aj šrobovica = uťahovanie, postupný tlak, E ako energia = životná Hadia sila, ale i ekvivalent = nahraďovanie – strarého Novým. GOOD = good god = ten správny boh – Jehowa!
   Samozrejme – existuje aj iná výpovedná grafická veta v ďalšom skrytom význame.
   Jupík! – Slovensko dalo o sebe vedieť TÝM SPRÁVNYM INOTAJOM kurva – JE V PODRUČÍ!!!
   Členské v KLUBE sa platí dušami!
   http://newsnow.tasr.sk/foreign/good-idea-slovakia-lajcak-unveils-new-country-brand/

 • Nuz ako budu do hory volat tak sam im ozve y zpat.. hehehe nech zije pravda!!

 • Vážnosť sudcu v žiadnom prípade nemôže utrpieť jeho vážnym a pre verejnosť závažným vyjadrením! Pokiaľ pôjdu po Harabínovi – o to viac ľudí si ho vypočuje! A veru má čo ľuďom povedať! Harabín je hranica – medzi justičnou zvôľou a ľudovým tribunálom!
  https://www.aktuality.sk/clanok/424947/stefan-harabin-vyhral-sud-z-talara-ho-nevyzlecu/?utm_source=azet.sk&utm_medium=box-magaziny-aktuality_koktejl&utm_content=clanok1&utm_campaign=HP-new2

 • Prezídium:

  Prezidentka:

  Katarína Javorčíková, sudkyňa Krajského súdu v Bratislave

  Viceprezident:

  Dušan Čimo, sudca Krajského súdu v Trnave

  Členovia:

  Elena Berthotyová, sudkyňa Najvyššieho súdu SR

  Ján Hrubala, sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku

  Pavel Rohárik, sudca Okresného súdu v Banskej Bystrici

  Revízor:

  Igor Belko, sudca Najvyššieho súdu SR

  Konzultačná rada:

  Ján Kľučka, predseda Slovenskej asociácie európskeho práva

  Jozef Vozár, advokát, Ústav štátu a práva SAV

  Jozef Kandera, prokurátor Generálnej prokuratúry SR

  Eva Kováčechová, advokátka spolupracujúca s Via Iuris

  Zuzana Wienk, riaditeľka Aliancie Fair-play

  Marek Kapusta, riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti

  Grigorij Mesežnikov, Inštitút pre verejné otázky

 • Jaroslav Hascic

  JUSTICIA DOKAZE UZNAT ZA MOZNY AJ TAKYTO UBOHY HLUPY VYPRD PSYCHOPATICKEHO PRIPECENEHO MOZKU AJ TAKETO PRIPECENE KRIVE OBVINENIE !!!! A NA ZAKLADE TEKEHOTO HLUPEHO TVRDENIA ODSUDIT NEVINNEHO CLOVEKA !!
  A TAKUTO TOTALITNU MOC MAJU V RUKACH SLOVENSKY NESPRAVODLIVY SUDCOVIA !!
  A dokonca sa pod uznanie takejto blbosti SUDCA NEHANBIL AJ PODPISAT JA BY SOM SVOJ PODPIS POD UZNANIE NIECO TAKEHO BLBEHO V ZIVOTE NEDAL PRE MNA MA TOZIZ MOJ PODPIS URCITU MORALNU CENU A AZ TAKTO HLBOKO BY SOM NEKLESOL PODPISAT uznanie NIECOHO TAKEHOTO !!!
  http://www.necenzurovane.net/13/nihilizmus.html – Slovenská banánová justícia

 • Jaroslav Hascic

  a dalsieho sudcu ktory si vymyslel nejestvujuce poranenia tvrdil hovadiny len aby mohol odsudit nevinneho na zaklade RETARDOVANEHO IMBECILNEHO KRIVEHO OBVINENIA urazenej jesitnej baby !!!
  https://www.youtube.com/watch?v=cxkVqwlbjyY frantisek kovac sud tn !!! takto vypada spinava praca slovenskeho sudcu !!!!

 • Jaroslav Hascic

  a co ckate od takychto sudcov !!
  ja som zazil sudcu ktory nutil svedka krivo a hlupo vypovedat
  https://www.youtube.com/watch?v=LOvpyfF3Pvk kriva vypoved je TRESTNY CIN a navadzanie svedka na krivu vypoved je tiez trestny cin a tu sudca nielen ze navadza svedka na krivu vypoved ale doslova mu nepravdive informacie podsuva a nuti ho aby ich potvrdil !!! a to co mu sudca podsunul DOVTEDAJSIE SUDNE POJEDNAVANIE JEDNOZNACNE VYLUCILO A POTVRDILO PRAVY OPAK AKO su lzive tvrdenia sudcu !!!

 • „spochybňuje dôveru verejnosti nielen voči tomuto súdu, ale voči súdnictvu ako celku“…čia verejnosť ešte dôveruje nášmu súdnictvu – Ugandská?

Pridaj komentár