Zlodeji z Inštitútu ľudských práv

Kauza, ktorá momentálne otriasa sociálnymi sieťami aspoň v segmente mimovládok je niečo, čo zrejme nikoho neprekvapí, ak už mal do činenia so smutne presláveným Inštitútom ľudských práv (IĽP) a jeho protagonistami ako je Andrej Lúčny, či Peter Weisenbacher.

V minulom článku sa pri príležitosti vydania „knihy“ z dielne IĽP „Dôveruj, ale preveruj“ kolega Anton Smataník venoval samotnej brožúre v kontexte súčasnej protiruskej hystérie. Netrvalo dlho a samotná brožúra, vydaná s podporou Ministerstva vnútra Slovenskej republiky sa stala témou, ktorá verne dokumentuje úctu IĽP k dodržiavaniu autorských práv a práva vo všeobecnosti. A tiež pri neuveriteľnej arogancii, komunikačnej hrubosti a neúcte k tolerancii dáva do ruky ďalšiu muníciu kritikom tejto organizácie

Propagácia brožúry "Dôveruj, ale preveruj" vydanej s podporou Ministerstva vnútra SR

Propagácia brožúry „Dôveruj, ale preveruj“ vydanej s podporou Ministerstva vnútra SR

Na stránke Facebooku Ireny Biháriovej sa objavil nasledujúci text

Ako IĽP vykráda autorov

Viete čo je nebotyčná drzosť? Keď si dvaja neschopáci povedia, že napíšu učebnicu o ?extrémizme na internete? a protiprávnom konaní v online prostredí. A urobia to štýlom, že protiprávne vykradnú texty iných autorov. Nuž teda, takto sa etablujú wanna be odborníci Krempaská a Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv – že od slova do slova vykradli celé state, odstavce, podkapitoly z mojej knihy Cyberhate (z roku 2012), bez unúvania sa uviesť dané časti ako citáciu. Hoci to by sa asi nedalo prekryť ani ako citácia, keďže rozsah prevzatých častí je enormný a tvorí značnú časť niektorých ich kapitol. Tu v albume prikladám screenshoty odstavcov, ktoré vzali od slova do slova – môžete si porovnať.

V ich „učebnici“ je okrem toho ešte kopec častí, ktoré sú preštylizovaním obsahu mojej staršej publikácie. Zvyšok ich slávnej učebnice ukradli z odborných textov Matúša Ritomského, kde takisto bez citácií prezvali celé hutné state a časti. A s týmto sa chodia chváliť médiám, čo svojpomocne vyprodukovali. Nehanebnosť najväčšia!

Keď som na to Weisenbachera upozornila, oznámil mi, že veď moja kniha je uvedená v zozname odporúčanej literatúry, a keďže ich učebnica nie je vedecký text, nemusia používať citácie a odkaz na autora, ktorého texty bohapusto kopírujú. Následne moju výčitku o porušení autorských práv zmazal zo svojho wallu.

Screenshoty nájdete na konci tohto textu v galérii

Vaša podpora Medzičasu poteší 🙂

[sociallocker]Ďakujeme[/sociallocker]

Pripadá mi fascinujúce a až absurdné, ak si autor z organizácie, ktorá by sa mala honosiť dodržiavaním zákonov, pri písaní knihy o dodržiavaní zákonov a naviac za peniaze od štátnej organizácie, ktorá dbá na dodržiavanie zákonov urobí zo zákona trhací kalendár. Je neuveriteľné, že za peniaze všetkých daňových poplatníkov môže vzniknúť takáto situácia a naviac je ešte brožúra prezentovaná ako študijný materiál do škôl!

Študijný materiál čoho – zlodejín? porušovania práva? neúcty k intelektuálnemu vlastníctvu?

Tento spôsob jednania je naviac verejne obhajovaný vedeckým pracovníkom MFF UK (sic!) Andrejom Lúčnym, ktorý fotku

Bihariova03obohatil nasledovným komentárom (uvádzam celý prepis diskusie)  :

 • Andrej Lúčny To je definícia „nenávistného prejavu“. Neviem ako v spoločenských vedách, ale v informatike by nebolo žiadúce, aby si každý vymýšľal vlastnú definíciu, aby sa autori vzájomne odlíšili… Naopak, majú spieť k nejakej všeobecne prijímanej jednej definícii.
  .
 • Irena Bihariová Andrej, to nie je definícia, ani moja, ani IĽP. Je to môj výklad skutkovej podstaty trestného činu. Ako keď ty niekomu chceš vysvetliť nejaký IT-čkársky zložitý názov, tak ho opíšeš svojimi slovami. To som spravila v tejto časti ohľadom termínu Hanobenie národa, rasy a presvedčenia.
  BTW, ja si Ťa ako vedca vážim, a už len preto by som predpokladala, že tebe prvému by malo byť jasné, aké sú štandardy citácií. Mrzí ma, že Tvoji kolegovia sa v tomto smere s tebou asi neporadili.
  .
 • Andrej Lúčny Keby šlo o nejakú vedeckú publikáciu tak citácia by sa hodila aj autorovi aby sa zaštítil nejakou autoritou. Toto je nerecenzovaná brožúrka pre študentov a učiteľov, kde sa citácie nezvyknú dávať do textu a v zozname literatúry je tvoja práca uvedená. Dalo by sa na to dívať tak, Tvoj výklad bol najlepší aký sa dal použiť, tak Ti to robí česť. Ja sa tiež teším, keď niekto stiahne môj otvorený zdroják a urobí z neho niečo nové, pekné. Lebo najhoršie čo sa tvorcovi môže stať je, že si jeho prácu nik nevšimne. … Dosť rán padne na hlavu autorov od konšpirátorov, neonacistov a bláznov, nepotrebujú aby sa pridávali aj normálni ľudia.
  .
 • Radovan Bránik pán Lúčny, vy ste schopný obhajovať čokoľvek. to už nie je normálne.

Keby mi to niekto popísal, asi by som mu len ťažko veril, celá situácia vyzerá ako odpísaná z  Alenky v krajine za zrkadlom.

Verejne pred očami všetkých kradnú tí ktorí si hovoria „morálni“ a normálni ľudia ( viď horespomenutá konverzácia), tí, ktorí si hovoria antifašisti ani slovom nespomenú neonacizmus na Ukrajine a naopak tí, ktorým sa nadáva do náckov obhajujú tých, ktorí proti náckom na Ukrajine bojujú. Naviac toto správanie je obhajované ako prirodzené, normálne a zrejme keď je to študijný materiál aj nasledovaniahodné, skrátka stáva sa morálnym etalónom

Ak je popísané správanie charakteristickým znakom „normálnych ľudí“, čo je do šľaka znakom správania sa „nenormálnych“?

Alebo je všetko naopak a IĽP je organizáciou bláznov, ktorá okolitý svet označuje presne z toho istého, čím je postihnutá ona.

Na to ma napadá len jeden vtip :

Blondínke zvoní telefón. Ozve sa nervózny manžel.
– Si na ceste? Kde si, miláčik?
– Na diaľnici, medzi Trnavou a Bratislavou, prečo sa pýtaš?
– Počúvam rádio a v ňom práve bola správa, že nejaký blázon ide vysokou rýchlosťou v protismere.
– Keby len jeden, drahý, všetci!

Záver

Záver tejto kauzy by mal byť len jeden. IĽP by mala byť odstrihnutá od verejných zdrojov, brožúra by mala byť stornovaná a zničená, organizácia by všetky peniaze mala vrátiť a jej predstavitelia chodiť kanálmi.

Nič z toho sa nestane. IĽP je užitočný nástroj neomarxistickej multikultúrnej loby , ktorý poslušne a bez zbytočných otázok robí, čo sa jej prikáže. A preto bude existovať naďalej a brožúra sa bude naďalej distribuovať.

No a fikcia o vrátení peňazí? Tak to je ten pravý hardcore z krajiny za zrkadlom

 

Zdroj:

Príloha:

6 komentárov

 • Mimovládky by som odstránil a dal slovo radšej Slovákom, lebo tí tu žijú a nie zahraničný rozvracači Slovenská. To, že niekto im zo Slovenska napomáha by mal byť trestné stíhaný za protislovenskú činnosť. ?

 • Ako fanusik opeensource a copyleftu neberiem „vykradanie“ inej prace az tak tragicky ako ini i ked zda sa ze tuna citacia prekrocila standardne medze.
  Otazka pre mna potom stoji skor tak, ci peniaze, dotacia z ministerstva isla len na tlacove naklady a pracu na kompilate knihy odviedli autori zadarmo, aalebo naopak ci sa za ich pracu, ktora do znacnej miery bola len kompilatom inych prac, nadstandardne odmenili a teda vlastne zobrali penaze aj za pracu inych (za pracu zdrojov)
  nemam na to odpoved len sa pytam, ci niekto to vie potvrdit alebo vyvratit

  zaujal ma vsak iny clanok
  http://pohladobcana.blogspot.sk/2015/05/riaditel-ilp-weisenbacher-vyzyva-na.html

 • tí, ktorí si hovoria antifašisti ani slovom nespomenú neonacizmus na Ukrajine a naopak tí, ktorým sa nadáva do náckov obhajujú tých, ktorí proti náckom na Ukrajine bojujú.

  nadherne vystihnute.

 • Dovolili by som poopraviť z peňazí daňových poplatníkov občanov U.S.A. 🙂

  • Brozura bola vydana za peniaze danovych poplatnikov Slovenska, kedze to islo zo zdrojov Ministerstva vnutra SR

   • Kažodpádne opäť prefektný článok,mal som na mysli skôr že tieto mimovládky tak fungujú za peniaze občanov USA poväčšine, v systéme že ráditel mimovládky 3000 € mesačne, celý deň hrá guličky na PC sem tam neoliberálný floskulový výgrc z kopírky do smetí či d-enka ktomu občasný pseudoprotestík s piatimy chujmi na námestí 🙂 U mňa ste etalón vyváženeho spravodajstva, v Taoistickej filozofii sa to nazýva cung-li teda presne v strede kde sa nositel myšlienky neprikláňa na žiadnu stranu je sám sebou vyváženy a presne v strede.

Pridaj komentár