Zmýlili sme sa, premiér Fico nabral odvahu oponovať Bruselu

(MZC/TASR) Na stretnutí vedúcich predstaviteľov krajín Únie, ktoré sa týkalo zavedenia ďalšieho kola sankcií voči Rusku, slovenský premiér Fico si vyhradil právo odmietnuť sankcie poškodzujúce Slovensko

Keď Fico začal so svojou protisankčnou rétorikou, považovali sme to za prázdny populizmus, keďže jeho vláda predchádzajúce sankcie mlčky schválila. Podľa nálady na Slovensku však nie je verejnosť naklonená pokračovaniu obchodnej vojny s Ruskom a preto zrejme zavelil Fico na radikálny obrat.

Na spoločnom summite 28 krajín Únie použil silné slová na adresu sankcií, ktoré nielenže postrádajú zmysel, ale pôsobia dokonca proti krajinám Únie, z čoho sa však tešia iné krajiny. Udivuje ho, že sa k sankciám pristupuje bez zhodnotenia výsledkov, ktoré evidentne nie sú a situáciu na Ukrajine nijako nezlepšujú. Ďalšie sankcie by podľa neho mohli krízu ešte viac vyostriť. Spolu s českým premiérom sa vyjadril, že budú zvažovať dopady sankcií na národné ekonomiky a koordinovať prípadný postup.

Hlavným záujmom Európskej rady (ale aj Slovenska) je v tejto chvíli bezpečná preprava energetických surovín, v prvom rade plynu, cez územie Ukrajiny.

Premiér Fico jednoznačne odmieta akékoľvek vojnové návrhy a scenáre. Situácia na Ukrajine nesmie vyústiť do použitia vojenskej sily zvonka.

Na adresu ukrajinského prezidenta Porošenka, ktorý sa takisto stretnutia zúčastnil, poznamenal, že má síce k nemu pozitívny vzťah, ale jeho videnie krízy je jednostranné a naznačil, že je súčasťou propagandy, ktorá nemôže tvoriť základ seriózneho rokovania.

[sociallocker][/sociallocker]

Pridaj komentár