Zostrelili Izraelci ruské civilné lietadlo?

Minulý týždeň, 30.10.2015 zverejnil portál Times of Israel informáciu o izraelskom leteckom cvičení Blue Flag 2015, ktoré oficiálne končí 4.11.2015 (podľa článku, kde sa píše: „‚Blue Flag‘ ends next Thursday“) a ktoré bolo zamerané na tréning koordinácie letcov z rôznych krajín.

Izraelskí blogeri spojili leteckú haváriu letu „Kogalymavia 9268“ s uvedenými manévrami, ktoré sú najväčšou udalosťou izraelského letectva s účasťou vzdušných síl USA, Poľska, Grécka.

Izraelské a americké lietadlá imitovali vzdušné súboje, modelovali boje dvadsať kilometrov od miesta havárie ruského lietadla. Letecké cvičenie prebiehalo z leteckej základne IAF Ovda, 70 km od Eilata a neďaleko egyptskej hranice, po ktorej letelo lietadlo „Kogalymavia 9268„.

obrazok havarie

Ruské lietadlo letelo na letovej hladine vo výške mimo dosah ručných zbraňových kompletov teroristov. Hoci sa dnes hovorca anglického premiéra vyjadril, že nadobúda presvedčenie o atentáte a bombe na palubu, odborníci by sa podľa špekulácií mali vyjadriť aj k otázke pseudonáhodného zásahu raketou vystrelenou izraelským alebo americkým lietadlom.

Let 9268 spoločnosti Kogalymavia nie je prvé civilné lietadlo, ktoré nedokončilo let nad sinajskou púšťou. Vo februári 1973 izraelské letectvo zostrelilo linkové líbyjské lietadlo obsadené 113 luďmi na palube, ktoré v silnej búrke zišlo z trasy.

Lietadlo Boeing 727-224 (5A-DAH) patriace dopravcovi Libyan Arab Airlines zachytili dve stíhačky McDonnell Douglas F-4E Phantom II izraelských vzdušných síl. Signalizovali Boeingu kývaním krídlami a streľbou pred predok, aby ich nasledoval na najbližšie letisko a pristál. Líbyjský pilot sa však snažil vrátiť do Káhiry. Phantomy to brali ako pokus útek a zaútočili kanónmi. Zasiahli koniec pravého krídla, ktoré vzápätí vzbĺklo. Pokus posádky Boeingu o núdzové pristátie skončil nárazom a následným požiarom neďaleko Ismailie v Egypte. Katastrofu letu 114 prežili piati ľudia, zahynulo celkove 108 ľudí. Izrael svoju účasť na tragédii popieral až do rekonštrukcie dát z „čiernych skriniek„. Vtedajšia úradujúca premiérka  Golda Meyer ocenila náčelníka štábu Davida Elazara, ktorý zostrelenie osobne povolil. Nikto nebol potrestaný a komentár Moše Dajana, ministra obrany bol, že išlo o „chybu úsudku„. Izrael zaplatil kompenzáciu pozostalým zabitých civilistov.

Záver – je skutočne ťažké predpokladať, že lietadlo by mohlo byť zostrelené úmyselne izraelským letectvom. Podľa princípu Occamovej britvy, bomba na palube vyzerá ďaleko vieryhodnejšie

Zdroj:

4 komentáre

 • k tejto teme je zaujimavy clanok tu: http://blisty.cz/art/79741.html

 • Každá udalosť i keď čo najmenej náhodná má vždy viacero cieľov. Vôbec by som nebol prekvapený či už išlo o zostrelenie alebo vloženú nálož pokiaľ by to naplnilo ciele.
  1. Napr. narušenie dobre sa rozvíjajúcich sa vzťahov medzi Egyptom a Ruskom
  2. ukázať Rusom že sú zraniteľný pokiaľ budu neoblomný a nebudú spolupracovať podľa našich predstav aj za cenu nevinných tak ako to bolo na Majdane
  3. cez zmrazenie turizmu oslabiť ekonomiku Egypta a tak ho donútiť aby sa vrátil k valovú od ktorého odstupil
  Budúcnosť ukáže Jožino

 • nechápem prečo je ťažko pochopiť úmyselné zostrelenie nosatými !!! zbombardovali americkú vojnovú loď ,,US Liberty“ a dokonca piloti boli aj vyznamenaní , a tak isto aj zbombardovali humanitárnu loď . Nosatí sú satanská krajina ktorá pácha medzinárodný terorizmus !!!!

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Zostrelili Izraelci ruské civilné lietadlo?

Pridaj komentár