Zverili sme obranu pred islamom hŕstke žien

Sociálnymi sieťami prebehla fotografia, jedna z mnohých podobných. Ale táto bola iná. Bol na nej rozškľabený bojovník ISIS, držiaci odrezanú hlavu mladej ženy (spravodlivosť ho vraj dostihla – dnes je aj uvedený terorista mŕtvy). Na krásnej tvári vyčkával anjelský výraz a niečo, čo by sa dalo nazvať úsmevom, plným nadpozemského pokoja. Z hlavy viseli dlhé zapletené vlasy. Vedľa nej bola fotografia podobného, možno toho istého dievčaťa ešte za života. Mala na perách rovnaký úsmev a dvoma prstami ukazovala V – symbol víťazstva.
Rehana Big

Nevedno ako sa volá, možno Rehana, alebo Azadeh Hokan podľa iných zdrojov. Bola to kurdská žena, ktorá prišla o otca počas útokov islamistov a bola zaradená do oddielov, ktoré v meste Kobané pomáhali polícii a vojsku udržiavať poriadok. Ak sa volala „Azadeh“, potom jej meno  pochádza od perzského koreňa „slobodný“.

V kurdských jednotkách domobrany YPG v Sýrii, alebo v Iraku, kde sa im hovorí Peshmerga („Pishu Marg“, morituri, tí, ktorí sú pred smrťou) bojuje po boku mužov sedem až desať tisíc žien. Sú to napospol úplne normálne ženy, matky rodín, mladých aj starších. Prosím, nepleťte si ich s marxistickou stranou PKK. Tieto jednotky sú inak nepriateľské kvôli teroristickým praktikám PKK a spojili sa len v boji proti Islamskému štátu. Politický chameleón Turecko bojuje práve proti PKK.

Bojovníčka Kurdskej strany pracujúcich (PKK) stojí na strážnom stanovisku základne PKK v Mount Sinjar v  severozápadnom Iraku (Asmaa Waguih /Reuters)

Bojovníčka Kurdskej strany pracujúcich (PKK) stojí na strážnom stanovisku základne PKK v Mount Sinjar v severozápadnom Iraku (Asmaa Waguih /Reuters)

Američania a Briti poskytujú vágnu vzdušnú podporu, ale boj a straty v celej ich horkosti si budú musieť zlíznuť práve Kurdi. Sú to oni, kto teraz bojuje o svoju krajinu a o holý život. Okrem toho majú ďalšiu ťažkú úlohu: zastaviť hordu dobyvateľov, po ktorých zostávajú kusy tiel, ruiny a zotročenie, predtým, než sa preleje ešte bližšie k nám.

Kurdi sú starobylé etnikum, hovoriace niekoľkými dialektami, popisované už na sumerských tabuľkách z tretieho tisícročia pred Kr. alebo Xenofóntom v jeho Anabáze. Je to národ blízky Peržanom a teda patrí medzi Indoeurópanov. Ich populácia teraz číta asi 40 miliónov duší a ich historickou smolou je to, že sa ocitli počas postkoloniálního delenia Blízkeho východu bez vlastného štátu. Sú rozdelení medzi Sýriou, Tureckom, Irakom, Iránom, až po Arménsko a počas storočí čelili snahám o asimiláciu, vyvražďovaniame a presídľovanie celých dedín.

Náročné prírodné podmienky v horách a neustále boje z Kurdov urobili húževnatých, silných a hrdých ľudí. Sú nábožensky heterogénni: sú medzi nimi moslimovia rôznych siekt, jezídi, zoroastriáni, ateisti, židia aj kresťania, ale nebývajú bigotní. Ženy sú rešpektované a majú rovnaké práva, ako muži.

Je zaujímavé, že nám sami bojovníci Islamského štátu neprezieravo prezradili, že sa týchto žien v zbroji boja viac ako čert kríža. Verí totiž, že ak ich v boji zabije žena, nedostanú sa do raja.

Napriek všetkému sa ich viera zdá dosť vratká. Síce veria v priamu cestu do raja a v to, že robia správnu a bohumilú vec, ale nezabúdajú si úzkostlivo zakrývať tvár a štvorčekovať fotky, aby ich náhodou susedia nepoznali, až sa trebárs unavení po boji vrátia domov. Rovnako sa ťažko zabúda nadobudnutá prax, preto by sme sa nemali čudovať, až sa pokúsia niekomu odrezať hlavu, ak ich predbehne vo fronte na pošte.

Milé dámy, chápem, že nie každú z vás rozpáli rámus streľby z útočnej pušky vzor 58. Možno sa bojíte, že by ste si polámali umelé nechty. Ale naučte sa aspoň základy sebaobrany. Doporučujem systém typu pouličného boja, kde nejde o športové fair play, ale o holý život a proti niekomu, kto ten útok myslí smrteľne vážne. Nakoniec vám to môže napríklad jedného dňa zachrániť kabelku alebo počestnosť aj na slovenských uliciach. A aby som nezabudol, môžete pri tom schudnúť.

Milí páni, vojna už dávno povinná nie je, ale strieľať a rozdávať rany sa naučte tiež a hlavne buďte k svojim slečnám, paniam a dcéram veľmi všímaví, aby vás vašou vinou neopustili kvôli nejakému fúzatému princovi, ktorý ich potom možno navlečie do pokrývky z katafalku. Ono je v poslednej dobe celkom ťažké ich rozoznať. Móda nosiť bradu sa nebývalo rozmohla aj medzi mužmi zo Západu. Možno je to len nekresťanskou cenou holiacich potrieb v týchto krízových časoch, alebo ide už o prorocky prezieravú snahu o mimikry.

Nakoniec, Európska Únia sa rozhodla zničiť samú seba a začať dovážať islamistov priamo k nám domov expresom. Nikto o to úradníkov z Bruselu nežiadal, avšak potom hrozí nebezpečenstvo, že rovnako nikto nebude žiadať Brusel, keď sa bude zariaďovať ich odchod…

Zatiaľ čo napríklad v Iráne silnie tendencia odhadzovať šatky a Kurdky bojujú so zbraňou ako levice, tam, kde sú muži nevšímaví, nastupuje armáda militantných konvertitek a radikalizácia naivných „vlažných“ moslimiek, ako svedčia prípady dievčat z islamských rodín žijúcich vo Francúzsku, Rakúsku a ďalších krajinách .

Ktovie, možno všetci títo ľudia taký očistec potrebujú. Najlepšou cestou, ako zo snov vytriezvieť, je splniť si ich.
Túto vojnu v dlhom horizonte rovnako rozhodnú ženy. Iránske, turecké, pakistanské, afganské, arabské, kurdské aj európske a americké. Bude záležať len na nich, či si vyberú slobodu a ľudskú dôstojnosť, alebo sa dobrovoľne nechajú predať do otroctva permanentnej výroby munície do vojnovej mašinérie.

V prvej línii zatiaľ za nás bojujú tie kurdské.

Nenechajme ich osamote.

Zdroj:

One comment

Pridaj komentár