Zvodka z bojov v Sýrii 2. 10. 2015

2. októbra ruská letecká skupina pokračovala v bodových vzdušných útokoch na objekty teroristickej skupiny ISIL.

Z leteckej základňe „Hmeimim“ vykonali Su-34, Su-24M a Su-25 14 vzletov, za účelom 6 úderov proti objektom teroristickej skupiny ISIL.

Su-25 v blízkosti Maaret En Nuuman v provincii Idlib, úplne zničili továreň utajenú továreň na výrobu pozemných mín a improvizovaných výbušných zariadení.

Tiež bola zničená blízka základňa  zbraní a vojenskej techniky teroristov. V dôsledku bombardovania zhorelo viac ako 10 kusov vojenskej techniky, medzi nimi sú aj bojové vozidlá pechoty.

V oblasti El Latamna v provincii Hama, bombardéry Su-34 zasiahli opevnené veliteľské stanovište islamských militantov. Podľa následného prieskumu, priamym zásahom bomby bolo veliteľstvo úplne zničené.

V rovnakej oblasti Su-25, zaútočili na dva bunkre, v ktorých boli základne a sklady teroristov. Výbuchy uskladnenej munície naplno zničili objekt.

V oblasti Khan Shaykhun, Idlib, presné údery  bombardérov Su-24M a Su-25 zničili miestne veliteľstvo ISILu.

Presné zisťovanie polohy cieľov lietadiel ruskej leteckej skupiny v Sýrii sa dosahuje  s využitím jednotného prieskumného systému.

zdroj (obsahuje videomateriál): Ministerstvo obrany RF

Podľa najnovších informácií zaútočili SU34 na veliteľský bunker v blízkosti „hlavného mesta ISIL“ Rakky.

Poznámka Medzičasu.

Vojenské útvary ISIL sú v zložitej situácii. Ruské letectvo ich bombarduje z výšky nad 5000 m. Pre túto výšku nemá ISIL potrebné vybavenie ani obsluhu pre jednotky protivzdušnej obrany.

Do toho ešte „oči“ ruských kozmických satelitov a „uši“ ruských prostriedkov rádioelektronického boja.

„Spojenci“ by teoreticky mohli vybavenie a obsluhu pre jednotky protivzdušnej obrany islamistom dodať, ale asi by to nemalo veľký význam. V Stredozemnom mori sú raketové krížniky, ktoré by nejakú tú raketu na takýto cieľ obetovali a iste aj na samotnej leteckej základni sú za týmto účelom uskladnené oveľa drahšie, sofistikovanejšie navádzané bomby pre bombardovanie z veľkých výšok. Na veľké výšky by boli potrebné zase iné systémy a na tie by ruská flotila iste neváhala raketu vypustiť.

Ako ukázali dosiaľ dostupné videá, ruské letectvo zatiaľ bombarduje „nízkonákladovými“ bombami, pričom spolieha na to, že aspoň nejaká z nich zasiahne vysokovýbušný cieľ. Vzhľadom k tomu, že ciele sú vysokovýbušné, munícia, ropa, pohonné hmoty, zatiaľ to ruskému letectvu na 100% vychádza.

ISIL je teda v rovnakej situácii, akou prešli hitlerovské vojská v Normandii v roku 1944. Absolútna prevaha protivníka vo vzduchu znemožní akékoľvek rozsiahlejšie presuny vojsk, munície a celkovej logistiky.

Po leteckej fáze pravdepodobne nastúpi útok vládnych vojsk.

Pokiaľ by ho navyše podporovalo ruské ťažké delostrelectvo a frontové letectvo, bola by to pre ISIL z vojenskej stránky čistá tragédia.

Aj teraz sa však zdá, že porážka islamistov v Sýrii a víťazstvo vládnych síl prezidenta Assada je neodvratné a „demokratický západ“ so svojimi arabskými spojencami s tým nič už spraviť nemôže.Syria

5 komentárov

Pridaj komentár