Zvodka z východného frontu – diel 1.

Začíname so sériou článkov,  z ktorej naozaj nemáme radosť. Ale tieto udalosti do nášho život priniesol nezávisle od našej vôle a nám neostáva nič iné, ako vás nezávisle o nich informovať. Prefiltrovať zdroje, oddeliť fakty od propagandy niektorej z bojujúcich je úloha, ktorú sa iste nepodarí splniť na 100%. Ale verte nám, že snahu máme…

WarMapIcon

Frontová mapa sa zobrazí pri kliknutí na tento odkaz zdroj: Vojna na Donbasse

 Slovenskí interbrigadisti bojujú vo viacerých, poväčšine elitných povstaleckých jednotkách. Preto ich jednotky majú aj slovenskú mutáciu svojich stránok.

 15 internacionálna brigáda (bojujú v nej aj alebo hlavne európski antifašisti – presné zloženie jednotky nie je nám známe) niesla hlavnú ťarchu včerajších bojov. Podľa info z jej okruhu pri protiútoku postúpila o 16 km západne od Donecku. Tým by sa podaril splniť jeden z čiastkových  cieľov protiofenzívy – odtlačiť ukrajinské delostrelectvo od mesta Doneck.

 Video zo včerajších bojov o Marinku.

Je to už plnohodnotná vojna, hra na mier podľa dohôd z Minsku skončila neúspechom.

„Naša Brigáda aj s elementami Republikánskej gardy dnes prešla do plného protiútoku. V spolupráci z Armádou DNR sa garde podarilo pretlačiť front o 16 kilometrov.

Boje stále pokračujú ale odpor protivníka sme zlomili a postupujeme ďalej a oslobodzujeme dedinu za dedinou.

V priebehu dňa sa civilistom bude dopravovať humanitárna pomoc a budú postupne evakuovaní do Doneckých utečeneckých centier.

Miestne civilné obyvateľstvo nás vrelo víta. Širší report bude možný za pár dní. Momentálne mám informácie kvalitné, ale nemôžem nič pustiť von. „

Po internete kolujú správy, že 15nástka za svoj postup draho zaplatila. Nie je to nič neočakávané, front je stabilizovaný a skôr pripomína bojisko 1 svetovej vojny ako tej druhej. Za každý kilometer postupu sa platí draho. Opevnené pozície oboch strán sú v niekoľkých líniách sa siahajú hlboko do tylu.

Toto video ukazuje, že 15nástka sa dostala do skutočne krvavých bojov.

Včera okolo 19nástej hodiny ukrajinský štáb v Kramatorsku tvrdil, že ukrajinské sily Marinku stále držia. Je to v rozpore s tým, čo uvádzajú povstalci. V minulosti sa pri týchto rozporoch takmer vždy potvrdili informácie povstaleckých zdrojov.

Potvrdzuje sa, že súčasné boje sa rozhoreli ukrajinským pričinením. V noci z 2 na 3 júna ukrajinské sily ostreľovali v rozpore z dohodami v Minsku mestá Donbassu hlboko v povstaleckom tyle. Ako by sa dalo ospravedlniť plošné ostreľovanie Jenakijeva z veľkej diaľky v tom čase ???

Prišla jedna znepokojivá info, ktorá nemusí znamenať nič a môže znamenať veľmi veľa. Ruskí senátori majú byť k dispozícii pre naliehavé zasadnutie Rady federácie. Môže sa jednať o to, aby parlament uvoľnil ruky prezidentovi Vladimírovi Putinovi pre vstup Ruska do vojny s Ukrajinou.

Zdá sa, že Rusko má toho celého už dosť a Ukrajina začína provokovať Rusko aj v pre Rusko citlivej otázke Podnesteria. Rusko pritvrdzuje aj diplomatický tón

Možno nás v EU čaká veľmi horúce leto a až príliš chladná zima bez energií z Ruska. Rusku sa podarilo ustáť sankčnú vojnu a zabezpečovať si všetko potrebné z iných oblastí ako je EÚ.  Zatiaľ čo EU nemá šancu ani v strednodobom horizonte získať energie za rozumnú cenu z inej lokality než z Ruska. A potom zohrejú nás búrlivé komentáre Schutza, Šebeja  či Smatanu o potrebe boja proti Putinovi…či dokážu zahriať aj zástupy utečencov zo subtrópov ukáže čas.

Pôsobíme v priestore informačnej vojny. Je zjavná snaha aby sa občania nedozvedali príliš veľa pravdy. Tesne pred zverejnením článku som zistil že YouTube začal niektoré videá blokovať. Musel som ich cez Yandex vyhľadať na VK a linky pomeniť. Nabudúce to už budem robiť preventívne.

[sociallocker][/sociallocker]

5 komentárov

  • No tak uz vieme ze mesto stale drzia ukrajinci a ziadna fronta sa nikam neposunula. Netreba zas repostovat kazdu sprostost co povstalci pisu bez overenia…

  • Škoda, že ukrajinská zvodka na Kose skončila. Vlastne sa vlkovi ani nedivím, za tie 2 roky to bol na dôchodcu nadľudský výkon. Ak by štafetu prevzal MEDZIČAS, mal by na čom stavať. Časovo by to bol nárez, ale Kosa je fakt kvalita. Inak viem si predstaviť vlka na slobodnom vysielači u Nora Lichtnera tak ako tam chodievate aj Vy, pán Poláček. Bol by to ohromný prínos. Vlastne… aj Noro plánuje informačnú vojnu zabaliť… každopádne, držím palce.

  • Ste si ale vedomi toho, ze akonahle sa situacia (nedajboze) priostri a naozaj tam zasiahne Rusko, tak tento web bude odstaveny a nielen autorov, ale aj prispievatelov ( ci navstevnikov ) si vezme na musku tajna sluzba? A nehovorim to preto, lebo Juraj Polacek napisal o tom clanok, tato myslienka mi napadla asi den pred nim…

    Apropo – Medzicas sledujem uz od momentu, co Juraj Polacek vyhlasil, ze vystupuje zo SaS a svoju cinnost presuva sem. Vtedy po tychto strankach doslova nestekol ani pes a diskusie zivali prazdnotou. Teraz rozdiel vidite sami. Hlavne nepodlahnite „mienkotvornosti“… 🙂

  • Len tak ďalej, takéto články veľmi rád uvítam a nemyslím si, že len ja.

Pridaj komentár