Zvodka z východného frontu – diel 3.

Boje pri Marinke sprevádza rôzny popis udalostí a hlave rôzne ich hodnotenie. Koho je to vlastne víťazstvo?

Reportáž od Life News postovaná Strelkov Info :

WarMapIcon

Aktualizovaná mapa frontu to včerajška. zdroj: Vojna na Donbasse

 

Vojaci 15nástky hovoria, že ani o meter neustúpili ukrajinskému útoku. Ukrajinská ofenzíva začala 3 júna a bola zastavená. Ukrajinské sily v dôsledku zvyšujúcich sa strát sa stiahli.

3. 6. povstalecké pozície ostreľovali ukrajinské delá a raketomety. Včera 4.6. však už bola situácia stabilizovaná a tak sa na miesta bojov dostali aj novinári, ktorých sprevádzal povstalecký vojak prezývaný „Profesor“.

 Straty samozrejme boli aj v radoch povstalcov, ale žiaden pozičný úspech ukrajinské sily nedosiahli.

 Pozície protivníkov sú na tomto úseku frontu od seba vzdialené 200 až 300 metrov. Povstaleckí vojaci ukázali dom na druhej strane, kde je ukrajinská pozorovateľňa a pozície ich odstreľovačov. Takéto pozície sú však po celej oblasti. Sú tam aj maskované pozície ukrajinskej ťažkej techniky.

Vo vzduchu neustále lietajú ukrajinské bezpilotné lietadlá a navigujú paľbu ukrajinského delostrelectva. Zároveň sa ukrajinské mínometné batérie snažia strieľať na všetko, čo by mohlo naznačovať prítomnosť povstaleckých prostriedkov protivzdušnej obrany, ktorá by mala za cieľ ničenie týchto bezpilotných strojov,

Sporadické ostreľovanie ukrajinským delostrelectvom naďalej pokračuje, hovorí veliteľ roty prezývaný „Čuk“.

Podľa slov vojakov majú ukrajinské sily v danom úseku fronty silne navrch. Majú v oblasti veľmi početné delostrelectvo, skryté medzi domami. Prípadné pokusy ničiť palebné postavenia ukrajinského delostrelectva výpadmi oddielov pechoty (pokus bol učinený 3.6.) sa zdajú pri tomto pomere síl odsúdené na neúspech. Vyšší počet ranených v posledných dňoch spôsobil práve nepomer v ťažkej výzbroji v danom úseku fronty.

Tu je jedno z videí a tu druhé.

K prvej a druhej zvodke sa na FB stránke rozvinula diskusia. Údaj o 16 km postupe, nebol správny, príčina sa  vysvetlila. Celkovo sa k bojom u Marinke v médiách pristupuje ako k povstaleckej ofenzíve, ktorá nevyšla ale ukazuje sa, že to nie je tak. Informácie naznačujú, že sa jednalo skôr o protiúder, kedy mali povstalecké pešie prepadové skupiny preniknúť do blízkosti ukrajinskej ťažkej techniky a zničiť ju.

Plán to bol trúfalý a nevyšiel a iste povstaleckí vojaci priamo na mieste činu cítia sklamanie. V tej situácii zlyhalo aj inokedy skvelé povstalecké delostrelectvo a aj skvelí tankisti DNR (napríklad v LNR uznávajú, že  na tých z DNR nemajú).  Ak by ťažké zbrane DNR podali svoje tradičné výkony, mohlo to skončiť aj ináč, s nižšími stratami.  Len výkonnosť povstaleckých tankov a delostrelectva poznačil Minsk2, nie sú už tak zžité s konkrétnym úsekom frontu, ako by boli bez odsunu.

 15násta stratila podľa dôveryhodného zdroja 2 mŕtvych, 6 ťažko ranených, 25 ľahko ranených. Straty republikánskej gardy sú asi vyššie. Najvyššie odhady strát povstaleckých síl v oblasti hovoria až o 40tich mŕtvych.

Po internete koluje kritika Chodakovského za protiútok pri Marinke od I. I. Strelkova. Ten sa dnes za ňu ospravedlnil, Chodakovskij nemal s Marinkou nič do činenia. Strelkov ďalej píše, že nemá dosť informácii k tomu, aby situáciu pri Marinke vedel plne vyhodnotiť. Každopádne nevidí strategický ani taktický význam protiútoku pri Marinke.  Podľa neho sa treba zamyslieť nad kvalitou armády Novoruska, aby nebola armádou len na papieri a reálne „čert vie čím“. Zároveň upozorňuje, že kvalita ukrajinských síl je teraz vyššia ako predtým.

Podľa Strelkova bol pre ukrov Minsk2 od prvej minúty len oddychovým časom. Dnes si už ukri myslia, že sú pripravený na úspešný útok, ktorým by dobyli Donbass.

Poznámka Medzičasu:

Inak sa vníma situácia na mieste, keď stratíte niekoho koho poznáte alebo dokonca máte radi, inak sa vníma s odstupom tisícov km od miesta bojov. Útoky toho typu, keď pechota útočí na ťažké zbrane pozná história, uvediem len niektoré: útok výsadkárov generála Studenta na britské jednotky na Kréte, poväčšine neúspešné britské výpady do nemecko – talianskeho tylu pri Benghází, snaha dostať pešie jednotky do blízkosti ťažkých zbraní protivníka bola vietnamská taktika proti jednotkám USA. Niekedy vyšlo, niekedy nevyšlo. Rommelov úspech pri Kasserine, mohla to byť tiež poľahky neúspešná trúfalá akcia a nie veľkolepé víťazstvo.
Najdôležitejším odkazom Marinky je, že mier na východe je zatiaľ v nedohľadne.

[sociallocker][/sociallocker]

2 komentáre

  • Nebol to ziaden protiutok ale normalny utok a skratka im nevysiel. Samozrejem teraz musia ratat s dosledkami lebo si usa a eu riadne poda rusko ktore si to zas odskace hoci si myslim ze stou blbostou v marinke nic nemali. Co sa tyka tych regrutov pre 15ku si myslim ze to bude riadna katastrofa pretoze ich spravy su cista propaganda ktora nema miesto vo vojsku. takze novacikovia asi budu riadne v soku ked zistia stav veci na vlastnej kozi.

  • Mier tam podľa mňa nebude, Ukrajinci prezbrojili, načerpali nové sily a zaútočia, sú silnejší. Myslím, že sa do toho zapojí aj Rusko, keď na tom bude DNR a LNR zle.

Pridaj komentár