Zvodka z východného frontu – Sobota 6. 6. 2015 k 19:00 hod Msk.

Situácia na východnom fronte ostáva nestabilná.

Ukrajinské delostrelectvo pokračuje v pomerne masívnom ostreľovaní doneckých miest a obcí. Postihnuté sú najmä západné okraje mesta Doneck a jeho Kyjevská štvrť. Graham Phillips zverejnil videá z ostreľovania civilných objektov v meste Doneck ukrajinským delostrelectvom.

novorossija1Delostrelectvo oboch strán odsunuté v rámci dohôd z Minsku sa vracia na svoje pozície.

Ukrajinské sily pokračujú v útokoch v snahe vyhnať povstalecké jednotky z ich pozícií na severovýchode Marinky (západný okraj Donecku).

Súčasne vedú útoky aj južnejšie, priamo na Petrovskú štvrť Donecku. Ukrajinské útoky nedosiahli prakticky žiaden úspech.

Rovnako bol neúspešný ukrajinský útok z osady Piesky na oblasť Žlobunky.Pri obci Spartak (už od 3 júna) pretrvávajú pozičné boje.

Sporadické boje prebiehajú západne od Jasinovatej, predovšetkým ide o boje DRG.

Severne od Debaľceva prebiehajú delostrelecké súboje.

Po celej dĺžke „severnej časti“ frontu prebiehajú sporadické boje rôznej intenzity medzi jednotkami Luganskej národnej republiky a ukrajinskými silami, k zmenám frontovej línie nedošlo.

Pri Azovskom mori prebiehajú boje a delostrelecké súboje po celej línii od pobrežia až po Doneck.  Ani tu však nedošlo k posunu frontovej línie.

Zdroj (video): Obzor  karty bojevych dejstvij

Ruská armáda výrazne posilňuje svoje jednotky v oblasti Rostova na Done a Taganrogu.

Už v predošlých zvodkách sme naznačili, že ukrajinské straty o oblasti Marinky môžu byť pomerne značné a (tradične) výrazne prevyšujúce straty povstaleckých vojsk. Zajatý ukrajinský vojak Roman Mašenko uvádzal svoj odhad ukrajinských strát na 200 mŕtvych.

K tomuto len toľko, oficiálne ukrajinské  miesta vždy násobne podhodnocovali svoje straty.  Ich číslam sa nedá absolútne veriť. Ale tiež je sporné, nakoľko mal zajatý ukrajinský vojak presnú predstavu o ukrajinských stratách.

Roman Mašenko uviedol, že je z Poltavskej oblasti, narukoval pod hrozbou trestu a nemá záujem bojovať. Vadí mu ostreľovanie civilných štvrtí a dištancuje sa od neho. Podľa jeho informácii sú  pri Marinke v zostave ukrajinských síl aj zahraničné žoldnierske jednotky.

[sociallocker][/sociallocker]

3 komentáre

  • Čo sa týka tých strát na UA strane tak niečo na tom môže byť. Zakaždým keď Kyjev dostane po hube, tak vykrikuje do celého sveta o svojom „veľkom víťazstve“ a potom stiahne chvostík a je ticho. Teraz je to isté.

    Doteraz však neviem pochopiť k čomu to bolo dobré, čomu to vlastne poslúžilo. Celé je to zvláštne a záhadné. Dokonca aj naše „pravdolaskarké“ denníky to nijako nerozmazávali a celú túto epizódu prešli nezvyčajne kľudne. Dokonca aj reakcie západu sú akési rozpačité a z eskalácie obviňujú obidve strany.

    No, jediné čo mi tak napadá, že niečo sa malo stať. Niečo sa chystalo a to bolo počas krvavých bojoch zastavené, zrušené, resp. odložené. Nechajme sa prekvapiť. Leto je ešte len na začiatku a podľa vývoja situácie tohto roku asi nás uhorková sezóna obíde. Odessa a Moldavsko to istia.

  • naše médiá priniesli správu z ukrajinských médií, že straty kyjeva v marinke boli minimálne a straty povstalcov počítali v stovkách. Aj v minulosti ukrajinské médiá hovorili ako po stovkách denne kosia opolčencov. Kto ešte dnes verí ukrajinským zdrojom?

  • No neviem o podhocovani ukrajinskych strat ked prave v Marinke sa ukazalo ze separatist si vsetko vymysleli a az na druhy den ked sa nic nedalo zatajit dalej tak uverejnovali limitovane spravy. Napriklad v minulych zvodkach bolo informacia o tom ako sa im dari proti ukrajinskemu delostrelectvu a ako obmedyuju jeho kunkciu a zrazu teraz zistujeme v dalsej zvodke ze funguje uplne krasne dalej a bez obmedzeni.

Pridaj komentár