Zvodka zo Sýrie – 8. 12. 2015

Pozemný front sa hýbe pomaly.

Snáď najväčšou zmenou je stiahnutie sa islamistov od mesta Homs.

Islamisti o dohode so sýrskymi jednotkami opustili poslednú zo štvrtí, ktorú ovládali, al Waar.

Stalo sa tak po dohode s vládnymi jednotkami, ktoré im umožnili prejsť na svojim do enklávy Al-Rastan. Na sever sa stiahlo 2000 islamistických bojovníkov.

Islamisti pri Al – Rastan sú v obklúčení, prakticky v beznádejnej situácii, avšak ako ukazuje počet ustúpivších na sever, ich jednotky sú veľmi početné.

Pokračuje opatrný tlak sýrskych jednotiek západne od Deir Hafir (provincia Aleppo).

Ostré boje spomaľujú postup sýrskych vojsk južne a juhozápadne od Jisr Shughut (hranica medzi provinciou Hama a Idlib).

Islamisti nateraz udržali Qaraytayn, mesto medzi Damaškom a Palmyrou.

Špekuluje sa  o pripravovanej ofenzíve sýrskych vojsk na Idlib. Pohľad na mapu naznačuje, že sýrska ofenzíva v tomto smere by mohla spôsobiť islamistom ťažkú porážku. V oblasti Maarat al-Numak by vznikol veľký kotol, kde by veľké množstvo islamistických jednotiek ostalo odrezaných od zásobovania z Turecka.

Otázka je, či sýrska ofenzíva začne skôr, než bude zničená obkľúčená skupina islamistických jednotiek v oblasti Al Rastan. Je možné ju považovať za „vred“ v tyle sýrskych vojsk, ale rovnako tiež za bezvýznamné uskupenie protivníka, ktoré stačí len blokovať. Podobný „nezáujem“ postihol za II. svetovej vojny japonskú základňu Truk na Karolínach.

Činnosť ruského letectva pôsobí dojmom, ako keby tu bola snaha nahradiť pravidelné cvičenia a cvičné lety „vyklopením nákladu“ na islamistov. Keď sa už má palivo a munícia minúť, tak miesto terčov ma vojenskom polygóne sú tu islamistické oddiely.

Tie 5. decembra opäť „pozdravilo“ ruské diaľkové letectvo, svojimi TU-160. Pozorné oko čitateľa zistí, že TU 160 predsa len chýba chirurgická presnosť „štúk“ SU24 a SU 34. Pravdepodobne im to niekedy „padá“ nejaký ten meter vedľa.

Na videu vidíme i doprovodné stíhačky ako aj prieskumné bezpilotné lietadlá.

(zdroj Ministerstvo obrany RF)

Svoje streľby absolvovala aj moderná dieselová ponorka Rostov na Done. Ide o ponorku triedy Varšavjanka, jedna z najtichších ponoriek vôbec.

Strieľala „V1čkami“ – raketami Kaliber, cieľom bol Al Raqqah. To, že ruské dieselové ponorky vedia bojovať na takú vzdialenosť je do istej miery novinka daná nenáročnosťou striel Kalibr.

(zdroj Ministerstvo obrany RF)

Ciele posledných 4 dní boli predovšetkým islamistické štáby (70), zbrojovky (6), objekty ťažby a prepravy ropy (6).

(zdroj RIA Novosti)

Ruské jednotky získali záznamník z SU24 zostreleného tureckým letectvom. Islamisti nedokázali záznamník z trosiek lietadla vziať, boli neustále napádaní zo všetkých možných zbraní. V posledných dňoch miestne islamistické jednotky, presnejšie povedané, to čo z nich zostalo urýchlene opustili územie s troskami SU24.

(zdroj RIA Novosti)

Kalibr_Rostov

Rostov na Done strieľa po islamistoch. Foto: Ministerstvo obrany RF

 

2 komentáre

 • Knieza Myskin

  Jak překonat ruský systém protivzdušné obrany S-400?
  http://www.armadninoviny.cz/jak-prekonat-rusky-system-protivzdusne-obrany-s-400.html

  Ruská média z velké části S-400 zbožšťují a prezentují ho jako ultimativní zbraň. Podobné oslavné články jsou přirozenou a pochopitelnou součástí hry, kterou hrají všechny strany. Avšak neumožňují si vytvořit reálnou představu (což je jejich cílem) o schopnosti S-400 uspět na bojišti 21. století.
  Jaké jsou možnosti západních leteckých systémů překonat ruské komplety S-400 se pokusil autor Tyler Rogoway na svém blogu Foxtrot Alpha.

  S-400 Triumf je zřejmě nejvýkonnější a nejpokročilejší protivzdušný systém současnosti. S-400 dokáže zachytit určité vzdušné cíle (například velká letadla) až na vzdálenost 600 km a postřelovat je na vzdálenost 400 km.

  S jakou úspěšností se však S-400 Triumf postaví proti špičkově vybavenému, vycvičenému a připravenému protivníkovi?

  V moderním vojenském konfliktu zásadním způsobem hraji roli systémy elektronického boje. V případě ozbrojeného střetu mezi vyspělými protivníky se stanou systémy elektronického boje nástroji prvního úderu.

  V případě nasazení S-400 Triumf v expedičních úlohách i při teritoriální obraně bude S-400 sice klíčovým, ale “pouze” jedním z řady spolupracujících systémů protivzdušné obrany působících v rámci vícevrstvého integrovaném protivzdušném systému IADS (Integrated Air Defense System).

 • Ale no, aky odborny komentar.Jednoduchsi, odbornejsi vsak bol dnes na R24 od Sojgu cez net.Skrinka zo su-24 je k dispozicii a moze je preskumat medyinarodna komisia.Vysledky len poukayu na to,ye Erdogan je podporovatel terorizmu, zlodej, vrah a mafian! Preste predstavitel hodnot EU, ci nie? 😉

Pridaj komentár