Zvodka zo Sýrie – činnosť ruskej leteckej skupiny.

Brífing zameraný na odpočet činnosti ruskej leteckej skupiny za posledné dni sa uskutočnil v piatok 4. 12. 2015.  Viedol ho generálmajor Igor Konašenkov.

V bilancovanom období  26. 11. – 4. 12.2015 pokračovali útoky na veliteľské stanovištia, výcvikový tábor, opevnené pozície islamistov…

Počas bilancovaného obdobia  ruská letecká skupina v Sýrii vzlietla 431x a útočila na 1458 cieľov.


Bombardéry SU 34 zaútočili na 2 automobilové kolóny a zničili okolo 40 cisternových automobilov a ťahačov.

Útoky ale hlavne smerovali na zariadenia ropného hospodárstva. Počas týždňa bolo zničených 12 prečerpávacích staníc, 8 ropných polí a ropno – plynových komplexov a viac ako 170 zásobníkov.

Všetky bombardovacie lietadlá boli počas svojich úloh kryté stíhačmi SU-30.

Ruské letectvo presným zásahom vysoko výbušnej bomby úplne zničilo veľký muničný sklad islamistov pri meste Murek (provincia Hama).

Ruskému letectvu sa podarilo   v Sýrii eliminovať niekoľko vodcov islamistov v blízkosti obce El Latamna v provincii Hamá.

Zo spravodajských informácií bolo zistené, že velitelia jednotiek islamistov plánujú stretnutie v jednom z teroristických výcvikových táborov v provincii Latakia. Na tábor následne zaútočia dvojica Su-34, vybavená výzbrojou na ničenie opevnených objektov. Pri útoku zahynul významný islamistický veliteľ Abu Abdu, a niekoľko ďalších veliacich islamistov.


Ďalšie veliteľstvo jednotiek islamistov bolo zničené v provincii Homs v meste Chnefis.

Opevnenie islamistov bolo zničené aj na strategicky významnej kóte pri obci Kesab v provincii Lakatia. Kótu potom obsadili sýrske jednotky.

Úspechy ruského letectva sú v mnohých prípadoch dané kvalitným výberom cieľov, ktorý je dielom ruskej, sýrskej, irackej a iránskej rozviedky. Odhaduje sa, že v dôsledku leteckých úderov zo strany Ruskej federácie od začiatku operácie zničil asi 40% infraštruktúry ISIL.

Ruské letectvo zachytilo trojnásobný narasť činnosti západných bezpilotných lietadiel. V istých chvíľach ich bolo vo vzduch až 50. Z tohto dôvodu Igor Konašenkov predpokladá, že západným spojencom nie je potrebné vysvetľovať, kto a ako obchoduje s ropou od ISIL.

 


Press – Brífing generálmajora Igora Konašenkova 4.12.2015.

(zdroj: Ministerstvo obrany RF)

3 komentáre

  • Nevyznám sa v modernom vedení vojny, ale stále sa mi zdá, že Rusi nech bombardujú ako chcú, stále zničili (len) 40% infraštruktúry ISIS.
    Koľko takých rafinérii a ropných ťažných zariadení musí ISIS mať, keď stále sú schopní ťažiť ropu, pritom už Rusi zhodili vyše tisícky bômb. Veď rafinérka stojí, ropná veža stojí, kde je problém? Keď ich zničím behom víkendu, tak môžu mať áut koľko len chcú…

Pridaj komentár