Aké sú reálne možnosti Ruska pri vojne s Tureckom?

V minulom článku sme sa pokúšali odhadnúť kroky Ruska v situácii, keď kríza v Sýrii neprerastie do ozbrojeného konfliktu.

Čo sa stane, ak naopak Turecko s Ruskom namiesto občasných prestreliek začne plnohodnotnú konfrontáciu s vypovedaním vojny?

Tento scenár nie je až taký nereálny, ako by sa mohlo zdať. Sýria je len jedným z problémových miest vo vzťahoch oboch krajín. Napríklad sa premiér Davotoglu vyjadril, že Turecko mieni vstúpiť do konfliktu v Náhornom Karabachu medzi Arménskom a Azerbajdžanom na strane turkického Azerbajdžanu.

Tento krok má svoju logiku. Arménsku obranu garantuje Rusko. Útokom Turecka na Arménsko dôjde k stretu s ruskou armádou a Turecko ako vedľajší následok vojny s Arménskom vyhlási vojnu Rusku.

Logika vojny hovorí, že vojnu nevyhráva odvážnejšie strana s lepšími zbraňami, ale ten, kto lepšie zvládne logistiku a zásobovanie. Pri pozemnom meraní síl Turkov a Rusov v Arménsku by bol výsledok nerozhodný a krvavý. Rusko by vzhľadom na lepšiu PVO získalo prevahu vo vzduchu, ale Turecko so svojou silnou pozemnou armádou a možnosťami zásobovania, by bolo schopné sa účinne brániť.

Konflikt v Arménsku však vôbec nie je podstatný. Dôležitý je následok konfliktu, keďže podľa dohody z Montreux Turecko musí zabezpečiť voľnú plavbu všetkých osobných, nákladných aj vojnových lodí všetkých krajín z pobrežia Čierneho mora s výnimkou času, keď sa Turecko ocitne vo vojnovom stave. Treba však podotknúť, že revízia dohody z roku 1982 umožňuje Turecku zavrieť prieplav aj v čase mieru podľa vlastného zváženia.

V každom prípade, ak Turecko vyhlási vojnu Rusku, dôjde zo strany Turecka „k prehodnoteniu dohody z Montreux„, ktorá je zmluvou ochraňujúcou štáty v Čiernom mori pred inváziou zvonka. Pozrite si ako dnes vyzerá zloženie týchto štátov. Turecko, Bulharsko a Rumunsko sú členmi NATO s Ruskom ako hlavným nepriateľom, Ukrajina už dnes vedie nevyhlásenú vojnu proti Rusku a Gruzínsko má za sebou ostrý konflikt s Ruskom. Prakticky všetky krajiny na pobreží Čierneho mora sú proti Rusku so spojeneckými väzbami na externé štáty mimo územia na ktoré sa dohoda vzťahuje, čo z nej vytvára nepotrebný zdrap papiera.

Turecko uzavrie Bospor a Dardanely nielen pred ruskými vojnovými ale hlavne zásobovacími loďami, ktoré dopravujú všetko potrebné do Sýrie a bez čoho nie je schopné Rusko dlhodobo podporovať súčasný sýrsky režim. Ak sa naviac USA podarí uzavrieť aj vzdušný priestor cez Irak, zásobovanie prestane byť možné aj cez vzdušný most. Munícia, rakety, palivo, čokoľvek, čo je potrebné pre vedenie vojny sa do Sýrie nedostane a hoci Rusi ukazujú, že majú skutočne „zázračné zbrane„, na Blízkom východe sú v pozícii Nemecka za druhej svetovej vojny, ktoré blokádou zbavené možnosti dodávok všetkého potrebného, nebolo schopné odolať nekonečnému prúdu stále sa obnovujúcich tankov, lietadiel a kanónov z východu. A nepomohli im ani „zázračné zbrane„, na ktoré sa Hitler tak spoliehal.

Nepriateľský postoj vlád krajín voči Rusom na brehu Čierneho mora a revízia Dohody z Montreux umožní voľný priechod všetkých potrebných vojnových lodí NATO, čím tento pakt zaháji vojenský tlak na Rusko uzavreté v pasci vnútrozemského mora. Turecko bude prinútené dovoliť plávať cez prieliv aj lodiam s LNG, čím sa Bulharsko, Rumunsko a Ukrajina zbavia problémov so závislosťou na ruskom plyne

Počas zostrelenia ruského SU-24 bol na návšteve Turecka James Winnefeld, zástupca generálneho štábu americkej armády. Vzhľadom na evidentnú spoluprácu USA a Turecka pri zostrelení ruského lietadla a nemožnosť predpokladať takúto akciu bez schválenia z najvyšších miest Turecka, ponúka sa iná alternatíva súčasnej situácie.

Amerika pri svojej ceste za udržaním globálnej hegemónie nutne potrebuje dostať pod kontrolu, alebo zničiť Rusko, ako krajinu, ktorá má jednak najviac surovinových zásob na svete a naviac je rozložená na nepríjemne dôležitom mieste Zemegule. To je nezmeniteľný geopolitický fakt, axióma, z ktorej vždy treba vychádzať.  Zároveň je to krajina, ktorá vlastní dostatok jadrových zbraní na vymazanie väčšiny života na modrej planéte. Preto je nerozumné vyvolať otvorený konflikt s Ruskom. Naopak, dôležité je vytvárať reťaz navzájom prepojených kritických a chaotických miest všade na okolí hraníc Ruska, čím bude Rusko nutné skákať z jedného požiaru k druhému a vyčerpávať svoje sily v lokálnych, pre Ameriku nie nebezpečných konfliktov. Ukrajina, Turecko, Azerbajdžan sa možno stali ohnivkami tejto reťaze, ktorá sa bude rozširovať do Strednej Ázie a časom vznikne aj konfliktná situácia v Severnom ľadovom oceáne.

Pozícia Ruska vo svete sa stane neudržateľná. Ak všetko pôjde „ako má„, ak sa Rusko bude musieť napriek svojej nespochybniteľnej kvalite armády a výzbroje stiahnuť zo Sýrie, začne veľký koncert riadeného chaosu pod taktovkou dirigentov zo zámoria, kde na konci bude Rusko zbavené zdrojov, zázemia, zákazníkov a celý Eurázijský kontinent získa Amerika pod kontrolu.

Čaro tejto stratégie je neschopnosť oficiálne poukázať na zdroj problémov. V žiadnom kroku, žiadnom konflikte nebude predsa vystupovať Amerika ako súper Ruska. Vždy to bude len nejaký miestny vládca, či predstaviteľ vlády. Raz sa bude volať Jaceňjuk, inokedy Erdogan alebo niekto iný.

Pozícia Ruska voči Turecku je teda silná len do momentu, kým Turecko neuzavrie Bospor a Dardanely. Rusko nemôže preraziť silou, pretože by to bol priamy útok na člena NATO a to by znamenalo aktivizáciu pomoci, na ktorú sa mimochodom štáty NATO intenzívne chystajú a znamenalo by to tretiu svetovú vojnu. Otázne je, či to predsa len Rusko neskúsi. Nakoniec, je jedno, či má byť zahrdúsené pomaly samé, alebo či umrie spolu s ostatným svetom za svetiel atómového ohňostroja.

Môj osobný názor je, že sme svedkami premyslenej stratégie, kde stupňujúce sa útoky Ukrajiny na Rusko, vypnutie Krymu a konflikt s Tureckom úzko súvisia. Pre Rusko je naplánované zaviaznutie v bahne lokálnych konfliktov, kde sa vyčerpá a skončí jeho účasť v okolitých krajinách. Amerika zároveň oslabí všetkých podstatných konkurentov. Po skončení konfliktov ostane slabé Turecko, imigrantami zničená Európa, Blízky Východ neschopný akejkoľvek mocenskej oponentúry. Potom bude na rade Ďaleký východ a umravnenie Číny.

Z hľadiska stratégie musím priznať, že tento plán je brilantný a zatiaľ nevidím spôsob, ako by sa z pasce Rusko mohlo dostať. 

Zdroj:

31 komentárov

 • Uzavření Bospor a Dardanel povede k vyhlášení námořní blokády ze strany RF a každá proplouvající loď bude potopena. Když už to autor hrotí, ať to hrotí do důsledků. Stejně tak, pokud bude konflikt v Arménii, RF si z Gruzie udělá dálnici, ať se jí to líbí nebo ne.

  • To mate pravdu, ale stale ostane problem so Syriou. Lode budu musiet preplavat okolo celej Europy zo Severu a v case, ked Rusko bude prakticky vo vojne s NATO. Skor ci neskor sa ocitnu v dalsom bottlenecku – Gibraltare. Naviac ruska blokada bude musiet byt vyhlasena aj zo strany Dardanel, cize ruske lode a ponorky by sedeli v Egejskom mori uprostred NATO-vskej strelnice. Skor ci neskor by doslo k prestrelke a s velkou pravdepodobnostou k pouzitiu taktickych a neskor aj strategickym jadrovym zbraniam…
   Cize uzavretie Bosporu by viedlo k jadrovej vojne

 • Americania v boji o hegemoniu zioskavaju dalsieho spojenca

  NATO chce přijmout Černou Horu za svého člena, bude 29. zemí Aliance
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/cerna-hora-nato-prijeti-0va-/zahranicni.aspx?c=A151202_084636_zahranicni_aba

  tym odrezu Srbov od mora

 • autor clanku, ako aj vacsina diskutujucich trpia zvlastnym stihomamom…myslim, ze ste davno stratili schopnost spajast suvislosti a fakty a logicky uvazovat. velky ozbrojeny konflikt dnes nema zmysel pre nikoho…ani pre Rusko, ani pre ine armady. pripominate mi jehovistov. slepo verite propagande, ale co je najhorsie…mate utkvelu potrebu o tom presviedcat aj ostatnych. a to hlavne tych, ktori este dokazu uvazovat mimo vasich mantinelov propagandy. nevadi mi, ze ste rusofili…a verite polopravdam a argumentom bez faktov…vadi mi, ze s tym otravujete a zaplavujete internet vypatlanymi strankami ako je medzicas a pod.

  • Co ked sa potvrdi tato vcerajsia informacia? http://www.infowars.com/turkey-blockades-russian-shipping-black-sea-fleet-completely-cut-off/
   Musite si uvedomit, ze tu mozno nejde o konflikt Turecka a Ruska. Ak je to ovplyvnene USA, je to vitana prilezitost zatiahnut Rusov do dalsieho konfliktu. Azerbajdzan pred dvoma tyzdnami zakazal prelet ruskeho vojenskeho lietadla Ruslan z Armenska. To sa nikde nepise, ale je viac ako zrejme, ze sa moze strhnut dalsi konflikt na Kaukaze. V Tatarstane sa uz zacina dvihat nepokoj a podla sprav, ktore sa v lokalnych ruskych mediach objavuju, situacia nie je ani zdaleko ruzova. Na hraniciach s Tadzikistanom je podla zdrojov rozviedky niekolko tisic dzihadistov pripravenych vtrhnut do Strednej Azie. To je zrejme aj dovod, preco sa USA z Afganistanu nechystaju. Ako som pisal, vojnove akcie na Ukrajine sa zintenzivnuju, nie je podla mna nahoda, ze doslo k teroristickemu uroku na Krym bez akejkolvek reakcie svetovej verejnosti. Jeden, alebo dva pripady sa daju povazovat za nahodu. Takyto masivny narast agresie, kde je priamym alebo nepriamym cielom Rusko vsak dava moznost uvazovat aj o planovanej akcii. Mozem sa mylit, ale je nerozumne ignorovat aj tuto moznost.

  • Jediný kdo tu reaguje iracionálne si ty.
   Článok i príspevky ponúkajú logické úvahy a fakty. A sporia medzi sebou.
   .
   Len ty tu kidneš emopcionálne obvinenie zo stihomamu. A to naviac s takým odvovodnením, podľa ktroého je vidno, že si článok nečítal.
   .
   Naviac „inteligentne“ napíšeš, že ti vadí keď sú na internete aj iné informácie ako by si si ty sám prial.

 • Myslim, ze je to naivna analyza, sachova partia niekedy ziada mensiu obet za cenu vecsieho zisku. Situacia v USA je na spadnutie, bohaci bohatnu, stredna trieda chudobnie, a spolocnoct je pred vybuchom. Ak Amerika bude tlacit Rusko, tak sa stane nieco nepredstavitelne, bud Rusi spustia revoluciu, alebo vyhlasia USA vojnu a odpalia im vsetky dolezite instalacie predtym ako sa USA spameta, alebo nieco podobne o com sa nikomu teraz ani nesniva. Putin sa nenechal zmanipulovat do konfliktu na Ukrajine, preco pan Polacek predpoklada, ze sa necha zmanipulovat do ineho nezmyselneho lokalneho konfliktu? Rusko jasne povedalo, ze zostrelenie lietadla bude mat tazke dosledky a toto bolo len naoko adresovane Turecku, skutocnym adresatom varovani su USA.

  • Zabudate na jednu vec, Rusi nevyhlasia. Turecku vojnu, ale Turci to formalne spravit mozu. Mate vsak pravdu v dvoch veciach. Velka hra si ziada obete – USA kedykolvek radi niekoho obetuju. Maju na to celu Aziu a Europu. Nejake Turecko je najmenej.
   Druhou pravdou je, ze v clanku nie su kroky Ruska. Precitajte si moj dnesny komentar k Valdajskemu foru 2014, kde Putin vyhlasil, ze Rusko uz nikdy necuvne a bude tvrdo hajit svoje zaujmy. Akcia v Syrii s premyslenim dosledkov sa rodila rok predtym. Nakoniec uz tu hovoril, ze „niekto“ podporuje teroristov kupou ropy a drog. Nevieme, co maju Rusi pripravene a dozvieme sa to presne tak ako pri zacati vstupu Ruska do syrskeho konfliktu – zo dna na den.

 • Ano.
  .
  Je to tak logické.
  .
  ALE.
  .
  1. Rusko má (zatiaľ) ešte jednú možnú zásobovaciu trasu.
  Cez Suezský prieplav. A nemusia koli tomu cestovať okolo zeamegule (okolo Afriky, alebo okolo Indie). Možu využiť Irán. Buď ich Irán bude zásobovať priamo. Alebo si cez kaspické more a po zemi v Iráne Logistiku zabezpečoia sami.
  .
  2. Ak „elity“ prinútia Egypt k uyavratiu priplavu. Je tu ešte iná možnosť ako vojna o Bospor. A to vyzbrojiť Tureckých Kurdov. Tým by sa im otvoril koridor. V lepšom prípade cez čierné more a bývalé Turecko. V trocha horšom cez Kaspické more, Irán a bývalé Turecko.

 • V pripade zablokovania Bosporu by sa mohla objavit jedna vyzbrojena stara ruska nuklearna ponorka tvrdohlavo odhodlana prejst.
  Ak by sa ju Turci pokusili zastavit, naslefkom tureckeho utoku by zhavarovala priamo uprostred milionoveho mesta aj so svojim nuklearnym bordelom, ktory by mohol este po nejakom case buchnut.
  Nebol by to priamy utok a Bospor vratane Istambulu by bol uzavrety na par sto rokov pre kohokolvek.

 • Strategicky by situácia po uzavretí prieplavu naozaj vyzerala hrozivo pre pokračovanie ruskej kampane v Sýrii, ale na druhú stranu, RF v poslednej dobe niekoľkokrát dokázalo vyriešiť zdanlivo nevojensky neriešiteľný problém bez eskalacie a tak, že druhá strana nakoniec vyzerala ako porazená.

  Ak to napadlo nás, Putina to napadlo určite oveľa skôr. Už vo chvíli keď pozeral správy o tureckom obchovani s ropou ukradnutou zo Syrie.

  Ak sa Turecko neumravni, tak okrem otvoreného použitia sily na všetko co prekročí hranice Syrie, je veľmi pravdepodobná masívna podpora Kurdov a po stabilizacii Sýrie, presun ich boja na územie Turecka.

 • Tak tohle je scénář konfliktu možná tak na úrovni Československo – Turecko. Je nutné si uvědomit, že to, co umí usa, umí rf nejméně 2x lépe. …jen o tom nemluví.
  A aby byla nějaké válka, musel by si Erdogan nejdříve vyléčit svůj průjem po su24. Jsem úplně klidu.

 • Vladimir Milanov Milanovic Gagarin

  Treba si prestudovat vyzbroj oboch krajin a clovek hned pride na to ako by to mohlo prebiehat alebo dopadnut.Ako povedal nemenovany spisovatel a politolog.Vojna medzi Tureckom a Ruskom by trvala 3 hodiny 😉 max jeden den.Ak by som mal bojovu techniku ako Rusi, tak pekne cele Turecko pokropim z Kaspickeho mora.Trocha prehnana taktika povedal by som az hlupa z vasich slov co tu citam.O akom zasobovani to hovorite?Neviem ale asi nikto by sa k nikomu z tych rivalov nepchal na uzemie.Nech sa paci pozrite si tento odkaz vazeny pan.
  https://youtu.be/7_nSjjCz_RM

 • Nordstream 2 ?

 • A môže byť aj komplikovanejší scenár.
  V akýchkoľvek „víťazných hrách“, ktoré môže plánovať aj Rusko aj USA je dnes, podľa mňa rozhodujúci predpoklad slabej Európy.
  Keďže EU mala potenciál na rast do veľkosti globálneho ekonomického lídra, postupnosťou krokov (od blbokracie z Bruselu, cez obrie utajené dohody, k zhýralo nákladným ekocieľom) sa kúsok po kúsu darí tento potenciál utopiť.
  Z vojenského hľadiska je EU v podstate bezbranná. Spolieha sa na NATO, teda bez súhlasu USA ostáva hračkou v rukách iných.
  Teda rozdrobenosť EU je v záujme aj Ruska aj USA a obe sa v tomto smere dosť snažia.
  Dnes Rusko môže kalkulovať s nejednoznačným postupom krajín EU (minimálne v parlamentoch CR, Polsko, Maďarsko, Slovensko si neviem predstaviť súhlas na vojnu s Ruskom, hoc v mene „obrany Turecka, ako štátu NATO“ a prihliadnúc k názorom sporadicky uvádzaných v médiach, kde aktivity Turecka sú dosť kritizované, tak nenadšenie by sa dalo nájsť aj v Fr, Ne čo by už bolo dosť ťažko prekonateľné)
  Rovnako môže Rusko kalkulovať Gréckom, Srbskom. A ak by sa dostali v Iraku do priameho streto letectva oboch krajín, myslím že ajatoláhovia z Teheránu by si nenechali ujsť možnosť trocha amíkom podkúriť.
  Uzavretím Bosporu by Turecko dostalo Rusko pod tlak, ale v dnešných podmienkach by to nebola pre nich neriešiteľná situácia.

 • Naozaj si myslíte, že by celá západná európa riskovala vojnu kvôli nejakému kultúrne aj mentálne zaostalému Turecku? Historické skúsenosti hovoria, že by sme ho hodili veľmi rýchlo cez palubu.

 • Clanok myslim vychadza z reality ale predpokladam ze su urcite aj ine scenare. Americania su na spinavosti odbornici ale rusi tiez nie su na hlavu padnuti. Napriek tomu ale predpokladam co sa tyka Bospru ze turecko by zazilo jeden preventivny jadrovy uder. Rusi by si nemohli dovolit natahovat sa so 70 milionovym tureckom nejaku dlhu dobu a zaroven bojovat na vsetkych dalsich frontoch. Potom je otazka ci americania budu chciet zacat vojnu nebezpecnu aj pre seba koli turecku. Co sa tyka NATO, otazka je kto napr z vychodnej europy by siel v ramci turka bojovat proti rusku. Minimalne polovica by sa otocila a vycistila to doma. A zo zapadu okrem profesionalneho vojska by asi moc brancov nenabrali.

 • Rusko nie je samé zabudli ste na Irán čina a možno aj India a ďalšie štáty ktoré určite nebudú čakať kým rusko padne a príde rada na nich.Ešte jedna vec irán ma porovnateľnú armádu z tureckom pritom všetci vieme aké „krásne“ vzťahy majú medzi sebou.Podľa mňa je rusko veľmi dobre krite.AľE AJ TAK SA TU NEMUSÍME NAMAHAť VšETCI VIEME žE UTOK NA RUSKO BI BOL ZANIK SVETA AKO HO POZNAME TAKžE TENTO čLANOK JE ZBITOčNY

 • ked sa tak pozeram na mapu Armenska, tak vidim jednu vec: Turecko susedi priamo s Armenskom a pomoct moze v pripade konfliktu uderom od chrbta. To iste ale moze urobit Azerbajdzanu Rusko z pevniny alebo Kaspickeho mora. Armensko rovnako Azerbajdzan susedi s Iranom, ktory je spojencom Syrie a Ruska. Neverim, ze by to Iranci nechali len tak.

  Navyse, ako to uz niekto spomenul, k slovu mozu prist Kurdi, ktori obyvaju prave uzemie na pomedzi Syrie, Armenska, Iraku a Iranu. Tiez neverim, ze by sa nechopili moznosti.

  Ja si preto myslim, ze tento scenar (otvorena vojna Turecka s Ruskom) by znamenal zanik Turecka v dnesnych hraniciach.

 • Nato je bezcenné pri konfrontácii z Ruskom bi sa to ukázalo v plnej paráde.Európa nie je jednotná viničom a už vôbec vojensky bolo bi to neodkladne rozpadnutie NATO.Rusko ma popularitu medzi ľudmi europy mohlo bi sa stať že miesto honu na rusov bi začali v europe revolúcie na zosadenie vlád a toho sa veľmi boja.Nič nie je na prvý pohľad také aké sa zdá

 • Nemyslim si, ze rusi budu voci turecku vojensky aktivnejsi nez doposial, nie na tureckom uzemi. Rusi zabetonuju syriu, nepustia tam turkov. Ak by tam nieaki presli, tak sa stanu tercom ruskeho utoku. Toto rusom bude celkom stacit aj ako satisfakcia. Terajsia situacia dava rusku vlastne volne ruky na protiakcie voci turcom na syrskom uzemi. Turci su zrejme velkym podporovatelom IS, bez tejto podpory by mohla byt syria vycistena rychlejsie.Clanok sice ponednava i hypotetickej priamej vojine, ale tato odhadujem nevznikn, rusi neurobia chybu aby ju zacali, turci su nevyspytatelni, ale chcem verit a prajem si aby im to strach nedovolil.

 • Knieza Myskin

  Pozícia Ruska voči Turecku je teda silná len do momentu, kým Turecko neuzavrie Bospor a Dardanely.

  co takto cvez Kaspicke more a Iran?
  to by predsa bola schodna cesta do syrie, nie ? a keby ze sa este skamaratia s Kuradmi tak su za vodou ,..,., (minimalne ich v konfrontacii s Tureckom mozu intenzivne podporovat
  skor mam ale otazku ako by podporovali Armensko ktore je zo vsetkych stran uzavrete dalsimi statmi

  • Kaspicke More a Iran…pozri si mapu…tam este treba prejst aj cez Irak….ktory, je zatial staelitom USA… aspon oficialne.

  • Tam je ešte Irák.
   Irák sa sice teraz snaží o samostatnosť od globálních oligarchov. Ale realita je taká, že sa im to nepodarí.
   To je reálnejšia verzia, že vydrží Sisi v Egypte. Potom by cesta išla Kaspické more –> Irán po zemi –> Lode cez Egyptský Suezský prieplav.
   .
   A ak naozaj dojde ku konfliktu. Tak potom Rusko najskor siahne naozaj k podpore Kurdov. A to sa potom može otvoriť koridor cez bývalé Turecko. Alebo aj cez autonómne územie Kurdov v rámci Iráku.
   .
   Inak ani situácia okolo Gibraltáru nie je stabilniá. A ani Jordánský kráľ nieje zatiaľ jasne na niektorej strane.

 • Plan je to genialny, avsak jedno riesenie pre Rusko existuje – najslabsim clankom NATO je totizto Europa. A ta slabost sa prejavuje v tom, ze predstavitelia EU uz dlhodobejsie robia kroky, s ktorymi „povodne“ obyvatelstvo nesuhlasi. Stale nie je sice situacia az tak vyhrotena, aby bola EU skrze tlaky zdola nutena zmenit kurz, ale to je bohuzial len otazkou casu.

  Napr. sucasna proimigracna politika je velmi silnym katalyzatorom, pravdepodobne coraz castejsie utoky islamistov tiez neprispeju k jej podpore a v takom pripade sa da ocakavat, ze skrze zakon akcie-reakcie vznikne velmi masivna tendencia vzrastu popularity „pronarodne orientovanych sil“. A pokial Rusi dokazu tieto sily podchytit ( vid Marine Le Pen a ruska investicia, za ktoru im je Marine zaviazana ), tak v momente, az pride na lamanie chleba, moze nastat situacia, ze EU sa tazenia proti Rusku odmietne zucastnit, cim sa defacto NATO rozpadne. A tym by ruske sance vzrastli o nie zanedbatelne percenta ( v podstate odpadnutie jedneho celeho frontu )…

  Mimochodom, vo Francuzsku sa snaha vykreslovat Le Penovu ako Putinovho agenta zacina minat ucinkom – namiesto toho, aby ludi od jej volby odhovorili, tak tym to zacina byt bud ukradnute – alebo ju budu volit prave preto. A podobnych krajin zacina byt v Europe coraz viac ( Svedsko… )

 • zabúdame na Irán a Čínu. Ak by Rusko malo pocit, že sa nebude viazať v Sýrii alebo nemôže preplávať Bospor či Gibraltar, nebude ani chvíľu váhať a použije jadrový preventívny úder na Ankaru. Tu skončia hry, ak niekoho zaženiete do kúta, odpovie tak, aby jednou ranou vyriešil problém. Bude mať totiž len jeden pokus. Ak ľahne popolom Ankara alebo Istanbul, EU sa poserie a z hľadiska zamedzenia 3.SV sa stiahne. USA obetuje Sýriu a Rusko nechá na pokoji SA. Rusko je v situácii, že už nemôže cúvnuť.

  • to je fantasmagoria toto co si napisal prepac….

  • Použitie atomky kvôli takej „malichernosti“ ako prieplav B&D je veľmi nepravdepodobné. História studenej vojny ukazuje, že rusi vnímali atomku ako obrannú zbraň, nie útočnú. Atómkami vždy štrngali USA.

 • Štáty NATO sa síce intenzívne chystajú na možnosť uplatnenia č.5, no reálne nie sú schopné v dostatočnom čase a množstve nasadiť potrebné ozbrojené sily a prostriedky. Vo výcviku presunu na veľké vzdialenosti a použitia veľkých operačných zväzov sú za RF veľmi, veľmi ďaleko.

 • no jedna cesta je, a to znicenie USA ruskom a cinou v ekonomickej oblasti. ked uz nebude ina moznost tak sa hodia na trh vsetky dlhopisy ameriky a zaroven uz je velka cast zlata zo zapadu v azii. jednoducho sa preceni zlato a zavedie zlaty standard co znici USA

  • „ked uz nebude ina moznost tak sa hodia na trh vsetky dlhopisy ameriky“
   V dnešnej ekonomickej realite je toto nepredstaviteľné. Čína drží najviac amerických dlhopisov, hodením ich na trh by následne padla cena a prerobí Čína. Prípadne USA sa prelížu cez default a prerobia všetci veritelia USA (teda na zadlžovanie USA sa už dnes skladá celá svetová ekonomika, ale koho už toto serká, že,)

Pridaj komentár