Americká stanica FoxNews píše, že boj USA proti Islamskému štátu je len fingovaný

Americkí vojenskí piloti vykonávajúci nálety proti Islamského štátu v Iraku a Sýrii vyslovili rastúcu nespokojnosť nad rukyzväzujúcimi pravidlami, ktoré im bránia útočiť na výrazné ciele.

Obviňujú byrokraciu z pomalých rozhodnutí. Jeden námorný pilot, ktorý lietal misie proti ISIS na F-18 vyjadril svoje sklamanie pre Fox News: „Stalo sa mi, že som mal zameranú skupinu ISIS bojovníkov, ale nedostal som povolenie zapojiť sa.

 

A U.S. Air Force KC-10 Extender aircraft assigned to the 908th Expeditionary Air Refueling Squadron, supplies fuel for four F/A-18 Hornets over the mountains of Afghanistan on Nov. 25, 2010. The KC-10 Extender aircraft is deployed in support of Operation Enduring Freedom and Operation New Dawn at an undisclosed location in Southwest Asia on Nov. 25, 2010. (U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Andy M. Kin / Released)

A U.S. Air Force KC-10 Extender aircraft assigned to the 908th Expeditionary Air Refueling Squadron, supplies fuel for four F/A-18 Hornets over the mountains of Afghanistan on Nov. 25, 2010. The KC-10 Extender aircraft is deployed in support of Operation Enduring Freedom and Operation New Dawn at an undisclosed location in Southwest Asia on Nov. 25, 2010.
(U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Andy M. Kin / Released)

Dodal, že „Pravdepodobne zabili nevinných ľudí a šírili zlo kvôli mojej neschopnosti ich zabiť. Bolo to frustrujúce.

Zdroje, ktoré majú blízko ku kampani boja proti ISIS tvrdia pre Fox News, že trvá v priemere niečo pod hodinu, od požiadavky pilota dostať povolenie útok voči cieľu ISIS, kým zbraň opustí lietadlo.

Hovorca US Air Force to popiera: „Popierame fámu, že povolenie na útok dostane pilot ‚v priemere za hodinu‘. V závislosti na tom, aké je zložité cieľové prostredie, by mohol útok prebehnúť za menej ako 10 minút, alebo by to mohlo trvať oveľa dlhšie.

Ako naši vodcovia už povedali, je to dlhodobý boj, a nemôžeme si dovoliť odcudziť civilistov, irackú vládu alebo našich koaličných partnerov tým, že udrieme na  ciele bez rozmyslu.

V niektorých prípadoch hovoríme o hodinách, počas ktorých taktický cieľ môže opustiť oblasť alebo lietadlu dôjde palivo….“ povedal generál vo výslužbe David Deptula, bývalý riaditeľ Centra pre vzdušné operácie v Afganistane v roku 2001.

Deptula hovorí o náletoch v Iraku počas prvej vojny v Perzskom zálive, kedy sa lietalo v priemere 1125 bojových letov za deň, v kampani v Kosove v priemere 135 úderov za deň. V roku 2003 v druhej kampani v Iraku to bolo 800 úderov za deň.

Podľa Američanmi vedenej koalície na porazenie ISIS, US vojenské lietadlá vykonávajú 80% úderov proti ISIS a priemerne 14 za deň.

Napríklad senátor John McCain, sa nedávno sťažoval, že 75 percent pilotov sa vracia bez toho, aby kvôli neskorým reakciám velenia použili akúkoľvek muníciu.

Foxnews, krátené

[sociallocker][/sociallocker]

 

Zdroj

http://www.foxnews.com/politics/2015/05/28/us-military-pilots-complain-hands-tied-in-frustrating-fight-against-isis/

 

2 komentáre

Pridaj komentár