Brazília zrušila spoločný kozmický projekt s Ukrajinou

Ako napísali brazílske noviny Folha de S.Paulo, po dvanástich rokov a dlhoročnom meškaní sa Brazília rozhodla ukončiť spoločný brazílsko-ukrajinský projekt na vypúšťanie komerčných satelitov pomocou ukrajinských nosičov

Cyclone_4

Projekt bol ponúknutý Brazílii Ukrajinou v roku 2003, keďže jej spoločnosť Južmaš zdedila veľkú časť kozmického programu bývalého Sovietskeho zväzu. Pôvodne mali byť prvé rakety vypustené už v roku 2007, ale ešte len v roku 2006 vznikla spoločná spoločnosť Alcantara Cyclon Space (ACS), ktorej nosná raketa Cyclon-4 mala odštartovať v roku 2010.

Po utopení 350 miliónov dolárov a zdĺhavom vývoji, ktorý nabral neúnosné meškanie jednak na stavbe odpaľovacej rampy, ktorá je dnes dokončená len do polovice, ale tiež samotnej rakety, aj keď technici tvrdili, že sú s jej prácou pred dokončením. Medzirezortná komisia preto začiatkom roka rozhodla o ukončení projektu,ale do doby, kým to nebude oficiálne oznámené, práce budú pokračovať.

Ukončenie spolupráce s Ukrajinou otvára dvere pre iné kozmické mocnosti. Kozmodrom Alcantara leží na rovníku, takže na vynášanie nákladu z tejto polohy sa minie najmenej paliva. Alebo s rovnakým množstvom paliva sa z rovníka dopraví na obežnú dráhu ťažší náklad. O spoluprácu už prejavili záujem Američania aj Rusi, pričom stojí za zmienku, že za zastavením projektu s Ukrajinou mohli byť aj zákulisné tlaky z ruskej strany. S USA má Brazília podpísanú všeobecnú zmluvu o kozmickej spolupráci z roku 2000, ale po škandále s odpočúvaním prezidentky Dilma Rousseff sú vzťahy s USA na bode mrazu.

O spoločnosti Južmaš sme písali už viackrát. Fabrika mala po zániku ZSSR veľké perspektívy, ale mnohé neúspechy a rozpad spolupráce s Ruskom znamenajú pre Južmaš a tým aj kozmické ambície Ukrajiny,  zrejme konečnú – napr. tu, tu, alebo tu

Zdroj:

One comment

Pridaj komentár