Dovysvetlenie článku v Konzervatívnom výbere

Pre portál „Konzervatívny Výber“ (KV) som napísal kritický príspevok, kde som vyjadril údiv, že poslanec Ján Budaj si zobral za svojho jediného asistenta Juraja Smatanu, človeka, ktorý sa pravidelne zúčastňuje aktivít organizovaných a financovaných zahraničnými mimovládkami a americkou ambasádou a svojim spisovaním zoznamov závadných portálov vykonáva činnosť, ktorá sa dá prirovnať normalizačnému obdobiu totality.

Edit 1.6.2016

Článok na KV bol vymazaný, preto ho zverejňujeme v plnom znení

Komentár Juraja POLÁČKA: Kto je vlastne Ján Budaj? A pre koho pracuje? Alebo kto preňho pracuje?

Zdanlivo nezmyselná otázka. Kto z pamätníkov „Revolúcie štrngajúcich kľúčov“ by nepoznal Jána Budaja organizátora demonštrácií charakterizovaného pletenou čiapkou odvtedy nazývanou „budajkou“? Poďme sa však pozrieť kto sa stal jeho asistentom v NR SR v tomto volebnom období. Pre mnohých to bude veľké prekvapenie.

Po prevalení aféry jeho spolupráce so Štátnou bezpečnosťou sa na chvíľu stiahol z veľkej politiky, ale v politike ako takej zostal aktívny stále. Dnes je späť. Stal sa poslancom Národnej rady Slovenskej republiky za OĽaNO.

Šokujúcou informáciou sa stalo oznámenie jeho asistenta. Stala sa ním ďalšia známa postava akcií organizovaných zahraničnými mimovládkami a americkou ambasadádou, bývalý asistent Ivety Radičovej, konšpirátor Juraj Smatana.

Vo viacerých článkoch som sa zaoberal práve spomínanými akciami, ktoré svojim popieraním práva na slobodu názoru a organizovaním politických nátlakových akcií za zahraničné peniaze podkopávajú základy demokratických princípov tejto spoločnosti. Rôzne tzv. mimovládne organizácie v skutočnosti vykonávajú politickú agendu bez verejnej kontroly a samozrejme bez akéhokoľvek mandátu.

Juraj Smatana je jednou z hlavných postáv tohto kaleidoskopu osôb a organizácií. Hoci Budaj so Smatanom spolupracujú už niekoľko rokov v rámci strany Zmena zdola, kedy dokonca spolu kandidovali vo voľbách v roku 2012, zvolením Smatanu za asistenta Ján Budaj akceptoval jeho činnosť v posledných rokoch, jeho väzby so spomínanými organizáciami a ich zahraničnými sponzormi.

Domyslené do dôsledkov: Nevieme, či Juraj Smatana bral a berie za svoje aktivity peniaze. Ak áno, potom by sa dal Juraj Smatana v zmysle amerického zákona FARA (Zákon o registrácii zahraničných agentov) považovať za zahraničného agenta, ktorý zastupuje záujmy USA na Slovensku, Ján Budaj by sa ocitol v podozrení, že jeho verejné aktivity nie sú tak úplne samostatné.

Či je Juraj Smatana alebo nie je zahraničným agentom však nie je až také podstatné. Je skrátka človekom, ktorý intenzívne pracuje na likvidácii demokracie na Slovensku a dnes sa zo súkromnej sféry presunul do verejnej, kde za peniaze nás, daňových poplatníkov šíri svoje konšpirácie a aktivity na pôde najvyššieho orgánu zastupiteľskej demokracie. A Ján Budaj je človekom, ktorý mu to umožnil.

Ešte raz sa pýtam.

Kto je vlastne Ján Budaj.

A pre koho pracuje?

Juraj Poláček

Zdá, sa že dôvod údivu treba vysvetliť lepšie

Amerika má od roku 1938 zákon FARA http://www.fara.gov, kde je popísané presne to, čo robia zahraničné mimovládky u nás. Zákon reguluje aktivity mimovládok, ktoré sú platené zo zahraničia a vplývajú na verejnú mienku, Mimovládkami financovanými zo zahraničia a pôsobiacimi vo verejnej mienke sa zaoberám dlhodobo, sú to s prepáčením predajné … vykonávajúce agendu zahraničných donorov. Nie je podstatné, či je ich agenda v konkrétnych prípadoch v záujme alebo proti záujmom Slovenska, dôležitý je princíp. Americká ambasáda už ani nezakrýva, že jej ide o (de)formovanie verejnej mienky a otvorene spolupracuje na politickej agende spolu s nimi.

Ak sa máme považovať za suverénny štát, tieto praktiky sú jednoducho neprípustné. Tu nejde o to, či je niekto proUSA, či proRusko, ale len o výkon verejnej správy. V zastupiteľskej demokracii si volíme zástupcov do parlamentu aby sme sprostredkovane cez nich realizovali naše predstavy o usporiadaní spoločnosti. Koho zastupujú mimovládky? Kto ich volil? Komu sa zodpovedajú? Aké sú postihy, keď svojim tlakom spôsobia nejaké škody? Pretože napriek svojmu názvu MIMOVLÁDY, v skutočnosti presadzujú politické záujmy a tým vstupujú do schémy VLÁDNEJ MOCI na Slovensku

Je škoda, že to slovenska verejnosť nevidí. Sme tak malý štát, že mimovládky majú obrovský vplyv. Tu je to napr. v porovnaní s Nemeckom úplne očividne a aj relatívne s malými finančnými nákladmi je možné organizovať akcie, ktoré Slovenskom otriasajú. Napríklad učiteľský štrajk začiatkom roka – od začiatku bol organizovaný zahraničnými mimovládkami a cieľom bolo jednak poškodiť Smer ale hlavne zmeniť optiku verejnej mienky z migračnej krízy na niečo iné. To sú výroky organizátorov štrajku, nevymyslel som si to. O učiteľov nikomu z nich reálne nešlo, dôležité boli spomenuté ciele. Keď sme začali proti tomu intenzívne brojiť, podarilo sa štrajk zastaviť. Ex post sa organizátori štrajku priznali v Slovenskom rozhlase, že až „konšpiračné“ články a alternatívne médiá spôsobili zmenu v dynamike rozvoja štrajku a podpore verejnosti a nakoniec aj postupne fiasko celej akcie.

Je to vojna, v ktorej je Smatana žoldnierom strany financovanej hlavne z USA. Či plateným, alebo neplateným, netuším.

Ja chcem len jedno, nech sa hrá s otvorenými kartami. Ak niekto presadzuje zahraničný záujem, má na to právo, ale hlavne nech si to napíše na čelo a otvorene pôsobí v mene svojho donora tak ako v USA. Lenže v takom prípade nemá čo hľadať vo verejnej správe. Lobisti zahraničných záujmov nech si pýtajú peniaze od svojich sponzorov a nie od slovenských daňových poplatníkov.

18 komentárov

 • Tak sme sa opäť raz od US ambasádou dotovaných politrukov a kádrovákov dozvedeli, že medzicas.sk je pochybný web a Juraj Poláček pochybný komentátor: http://www.omediach.com/tv/item/9176-intv-pozastavila-uz-aj-vyrobu-spravodajstva
  To sú mi veci.

  • Bohužiaľ, je pravda, že vysielanie IN TV skončilo. Projekt, do ktorého sa Lichtner pustil nemá na malom slovenskom trhu šancu. Jeho vízia bola totiž taká, že terestriálna stanica dokáže sama osebe s nejakým novým programom pritiahnuť ekonomicky významné percento ľudí. Lenže on si podľa mňa pomýlil sliepku a vajce. Spravodajstvo iného typu s inými názormi malo byť významným benefitom, ktorý by stanicu odlišoval od iných. Problém je, že takéto spravodajstvo nemôže byť podľa všetkého jediným produktom, ktorým sa bude stanica snažiť zaujať, rovnako ako je zbytočné predpokladať, že ľudia si stanicu budú ladiť aktívne. Projekt mal byť v iných oblastiach štedro pokrytý, mali byť uzatvorené dlhodobé zmluvy s káblovými operátormi, mala sa urobiť veľká mediálna kampaň. Až potom, keď by stanica získala uvedené percentá pravidelných divákov, by sa stalo z „iného“ spravodajstva to, čo Lichtner istým spôsobom plánoval na začiatku. T.j. kotva, ktorá by ľudí pri stanici udržala.
   Čo sa týka mojej prezentácie pri komentovaní, vychádzal som z oficiálnych zdrojov a konšpiráciám, t.j. tvrdeniam, ktoré sú síce súčasťou analytiky ako logické domyslenie známych faktov, ale nie sú dnes potvrdené, som sa vyhýbal. Neviem ako komentovali iní ľudia, nesnažím sa sledovať myšlienkové pochody iných ľudí. Problém je, že hoci sú názory podobné mojim dostačne vyzdrojované a potvrdené, nálepkovaním sa snaží mainstream vyhnúť diskusii. Ale to je stará známa vec. Aj keď je to iracionálne prianie, osobne by som privítal, keby komentátorov z INTV oslovili z iných médií ako súčasť názorovej diferenciácie. Bez ohľadu na to, čo si elita o IN TV a Slobodnom vysielači myslí, zastupujú významnú časť verejnosti

   • Nevidím do toho projektu, ale mal som z neho dojem, že bol od začiatku poňatý megalomansky… a to je pri alternatívnych médiách, ktoré majú núdzu o inzerentov a sponzorov klinec do rakvy… spočiatku to mohlo fungovať ako nízkonákladová internetová televízia, ktorá by úzko spolupracovala s alternatívnymi webmi, na ktorých sa združuje jej cieľová skupina… toto by bola cesta ako si nájsť cestu k pravidelným divákom.
    Pokiaľ ide o tvoje komentovanie, nie vždy s tebou musím nutne súhlasiť, ale minimálne je to priestor pre zaujímavú a konštruktívnu názorovú výmenu. Čo médiá ktoré nálepkujú neponúkajú, im nejde o diskusiu, ale o formovanie verejnej mienky.

 • Je jedno kto organizuje, no v histórii ľudstva ešte nebol štrajk, aby učitelia štrajkovali za lepšie vzdelávanie detí, za vyššiu úroveň a kvalitu vzdelania. Vždy najprv hľadaj politiku a potom učiteľov. O deti nikdy nejde

  • Miro Moskovski. Až teraz ma napadlo, že učiteľom vôbec nejde o vzdelanie žiakov ale iba o zvýšenie platov učiteľov !

 • Knieza Myskin

  Juraj Poláček
  ty vazne veselo pichas do osieho hniezda, mrkni sem

  https://dennikn.sk/471384/demes-ficovom-utoku-neinformovany-expertov-protest-ucitelov-pospajal-nepresne/?ref=tit
  https://dennikn.sk/471186/ficov-mentalny-svet-ucitelov-mimovladky-zaskocil-zahranicne-peniaze-strajku-neboli/?ref=tit
  vytocil si nielen Demesa ale aj dalsich mimovladkarov do fialova.

  Premiér Robert Fico menoval Pavla Demeša, roky aktívneho v treťom sektore, ako dôkaz, že učiteľské protesty platili zo zahraničia na ovplyvnenie volieb. Demeš sa s ním chce stretnúť a vysvetliť mu, že sa mýli:
  „Myslím, že tu došlo k nedorozumeniu, lebo ja som bol súčasťou Kampane ADOSŤ!, ktorá bola expertnou občianskou iniciatívou. Učitelia mali svoju iniciatívu, ktorá bola úplne autonómna. To, že sme fungovali popri sebe, mohlo vytvoriť ilúziu, že sme spoločnou aktivitou. Premiér bol zrejme neinformovaný, prípadne pospájal veci, ktoré boli od seba úplne nezávislé.“
  Nemali ste vôbec nič s organizáciou protestov? – „Nie. Organizovali to výlučne sami učitelia.“

  https://dennikn.sk/470467/fico-poskytol-rozhovor-tasr-bojovali-mimovladnym-sektorom-ktory-bol-casto-dotovany-financovany-zo-zahranicia/?ref=in

  „Úplne tomu nerozumiem. Jeho vyjadrenie(Ficovo) bolo, že bojoval s mimovládkami. My sme však nemali pocit, že s niekým bojujeme. Slovenské voľby boli štandardným demokratickým procesom, v ktorom súperili politické subjekty a mimovládne organizácie, a občianske iniciatívy sa snažili nastoľovať niektoré pálčivé témy, vrátane školstva a zdravotníctva, a od politikov žiadali odpovede, čo a ako budú robiť pre riešenie problémov. Vôbec sme neboli zapojení do zápasu o moc. Využívali sme jedine ústavou dané právo politikom pripomenúť, kde sú nedostatky.“

  Fico povedal
  „No a teraz prichádza tá chvíľa, keď chcem povedať, že sa cítim slobodnejší. Veď to neboli štandardné voľby! My sme nebojovali s opozíciou. Bojovali sme s mimovládnym sektorom, ktorý bol často dotovaný a financovaný zo zahraničia a bojovali sme s médiami, ktoré boli niektoré absolútne proti vláde SR. Nech sa na mňa nikto nehnevá, veď nie je možné, že vznikne nejaká iniciatíva, ktorá štrngá za zmenu, potom sa k nej prihlási veľvyslanec iného štátu a s hrdosťou povie, že podporovali túto iniciatívu. Takže tá atmosféra pred voľbami bola o niečom úplne inom a ja som v tom videl obrovské množstvo politiky. Veď sa len pozrite, kto za tými učiteľmi stál. Mne stačilo, keď som tam videl pána Demeša a všetko som pochopil.
  A vidíte, ako sa všetko utíšilo. Dnes má minister v podstate kľud na svoju prácu. Zrazu nevidíme pobehovať nejakých ľudí a robiť to, čo robili pred parlamentnými voľbami. Pred voľbami v tom bolo naozaj strašne veľa politiky.“

  Robert Fico zareagoval rázne: „Veď to neboli štandardné voľby! My sme nebojovali s opozíciou. Bojovali sme s mimovládnym sektorom,
  Konkrétne pomenoval iniciatívu Štrngám za zmenu, ktorá vznikla ako reakcia na neriešenie problému korupcie. Spojili sa v nej organizácie Pontis, Via Iuris, Zastavme korupciu a SGI. Tá prvá sa zaoberá najmä filantropiou, druhá slovenskou justíciou, ďalšia protikorupčnými aktivitami a SGI spravovaním štátu.
  „Nech sa na mňa nikto nehnevá, veď nie je možné, že vznikne nejaká iniciatíva, ktorá štrngá za zmenu, potom sa k nej prihlási veľvyslanec iného štátu a s hrdosťou povie, že podporovali túto iniciatívu,“ povedal premiér Fico. Pre tých, čo si nie sú istí, čo zostalo nevypovedané – reč je o americkej ambasáde.

  • Pozri, Medzicas citaju a zdielaju desiatky tisic ludi, Medzipriestor pocuva pravidelne vyse stotisic ludi. Temy, ktore prezentujeme sa sice do mainstreamu nedostanu priamo, ale uz viackrat som zistil, ze nase clanky citaju a reaguju na ne okrem novinarov aj politici.

   Uz vtedy, ked som v januari prisiel s temou farebnej revolucie (malo to vsetky znaky – zname mena, organizacie, prevedenie, metoda, forma) http://medzicas.sk/farebna-revolucia-na-slovensku-zacala/ mainstream uz nedokazal drzat „bobrika mlcanlivosti“ voci Medzicasu a reagovali priamo. Samozrejme s tym, ze ide o konspiraciu. Svojou hysterickou reakciou len potvrdili, ze moj clanok bol zasah presne do cierneho. Tu som to popisal blizsie http://medzicas.sk/mimovladky-v-panike-busia-na-poplach/

 • Verejnost vsetko vidi ,p.Polacek- nepodcenujte ludi .Pproblem je , ze SR uz nie je suverenny stat. Ani nebol a ani uz nikdy nebude. Co by ste ocakavali? Spontanne stotisicove demonstracie pred US ambassadou ? Ospravedlnenie vlady USA? Ked sr*ali na Merkelovu pri odpocuvani ? Ved im to nevadi- sila Silneho je v tom, ze si NIC nerobi zo Slabeho. Demonstrativne …a NAschval nam vsetkym ukazuju, KTO je PANOM a kto …nazvime to nemoderne, otrokom .
  Je koniec rozpravky o demokracii , atd. Ani vas oblubenec Sulik ,so svojimi silnymi recami, NIC nezmoze.Lebo staci jeden pokyn a dovod na sankcie sa najde. Uz sme tu predsa mali demarse a ciernu dieru. Kolko Slovakov je ochotnych ist obrabat pole miesto vysedavania v Auparku so smartfonmi , aby sme mali co …zrat ?

  • Správna diagnóza. A teraz terapia? Putin by teoreticky poradil, že keď máme málo sily vzdorovať ich tlaku, tak by sme mali tlačiť nie proti ale s nimi a rýchlejšie ako chcú.. T.j. mali by sme vypuknutie svojej vlastnej občianskej vojny urýchliť. Viem, že je to postavené na hlavu, ale jeto logické.

 • …ved ale podla istej agendy (Bruselskej a US verbeze), ma dojst k postupnemu predaniu jednotlivych vlad do ruk mimovladkam.

  chovanie vlady Slovenska po podpise Lisabonu svedci o tomto trende.

 • Ja sa z toho poseriem, takže „tvár novembra“ Budaj si zobral za asistenta kádrováka a ekonomického kata názorovej opozície podporovaného cudzou ambasádou – Smatanu.
  Asi bol Budaj predsa len spolupracovníkom ŠTB, ako to o ňom tvrdil Mečiar. Týmto krokom ma definitívne utvrdil v tom, že on nemá žiadne hodnotové, morálne a ani iné zábrany a drísty o slobode pre neho znamenajú iba možnosť kradnúť, klamať a slúžiť cudzím záujmom tak, ako pre ostatné politické fosílie zo štandardného politického spektra.

  • vec je jednoduchsia
   Budaj patril medzi ochranarov uz za hlbokeho sociku(publikacia „Bratislava nahlas“ 1988), takze s ochranarom Smatanom sa poznali uz roky. A kedze ochranar Smatana sa stal medialne znamy a Budaj potreboval asistenta, tak ho prijal
   Ale neverim ze by tam islo o peniaze z nejakej ambasady, Budaj je na to prilis zasadovy. Skor bude za tym nieco ine …. mozno aj subtilnejsie.

   • Staci si pomenut na obludu Sasu Vondru, ktory sa netajil tym, ze bol zamestnany spolocnostou platenou americkou vladou, ktora na svojej stranke uvadzala ako ciel, ovplyvnovanie verejnej mienky v pripade radaru v Brdoch.
    To ze sa stal potom ministrom obrany zrejme nebol konflikt zaujmov usa a zastupcu ceskych volicov (vie si niekto vo vlade usa predstavit lobbystu ineho statu?). Usa vytvara vplyvove mechanizmy, ktore su na ich pode politickou samovrazdou, ak to nie je rovno na basu.

    Ako podpredseda pre europske zalezitosti a senator, to je uz iba ceresnicka na torte.

    Ze pozdravujem p. Demesa.

   • Obaja su v strane Zmena zdola, ktoru zalozil Budaj. Smatana bol dokonca zvoleny za miestneho poslanca v mene tejto strany a v roku 2012 spolocne s Fischerom viedli kandidatky v parlamentnych volbach. Ja som predsa netvrdil, ze sa nepoznali, opak je pravdou. Tvrdim, ze Budajovi evidentne nevadia sucasne aktivity Smatanu a ako dosvedci Tvoj brat, Budajove nazory su vzorne eurohodnotove. Na socialnych sietach pise agitky v prospech USA a proti Rusku.
    Okrem toho su dva druhy asistentov – na pracu a na cerpanie penazi. Aktivni poslanci si bud zvolia pracanta, resp. rozdelia 2000 eur viacerym ludom, ktori pre neho pracuju. Druha sorta poslancov prakticky len splaca laskavosti, resp. sa s velkou pravdepodobnostou deli o odmenu s papierovo napisanym asistentom. V minulom volebnom obdobi bol napriklad Osuskeho asistentom Dostal. Pochybujem, ze realne nejaku robotu aj spravil pocas celeho obdobia styroch rokov. V mediach sa spominalo, ze prikladom korupcneho spravania sa boli hlavne asistenti Smerakov. Smatana podla mna prilis pracovat nebude, v jeho pripade by som vsak videl aj dalsi motiv – zabezpecit jeho pristup do priestorov parlamentu.

   • Ochranárov? Viem sa aj predstaviť koho a čo ako konfident chránil a ochraňoval.
    Tie budajove princípy a zásady sa dajú pekne vidieť na výbere asistenta. A ak ho ešte niekde budem vidieť drístať o totalite, tak sa mi asi obráti žalúdok a povraciam sa.
    Rovnako sa ospravedlňujem V. Mečiarovi, že som mu neveril, keď tvrdil že Budaja mala podchytená ŠTB. Ukazuje sa, že tento človek toho bol nielen schopný, ale som dokonca presvedčený, že im aktívne pomáhal perzekvovať vtedajších nepriateľov režimu, rovnako ako dnes podporou Smatanu pomáha perzekvovať súčasnú názorovú opozíciu.

   • Budaj je v niečom zásadový, v niečom sa nedá dobre rozumieť jeho motívom konania(on im však rozumie) a v niečom je možno poplatné jeho konanie niekdajšej osobnej mytológii a obdivu k „americkému spôsobu života“. Motívom spolupráce s asistentom Smatanom by som celkom rád porozumel….

Pridaj komentár