Dvojitý meter Transparency International Slovakia

Medzinárodnú organizáciu na propagáciu transparentnosti sme v Medzičase už dlho nemali. Je čas sa im pozrieť na „zúbky“.

Na Facebookovej stránke organizácie zverejnili zmluvu Banskobystrického kraja so speváčkou Kristínou

Transparency

K zmluve uviedli komentár :

Transparency International Slovensko, 27 marec
V to poobedie, keď župan Marián Kotleba osobne zakázal pokračovať divadelníkom z Brezna v hre pre učiteľov, vystúpila podľa zverejnenej zmluvy na pódiu podľa objednávky BB župy aj speváčka Kristína. Oficiálne šlo o oslavu dňa učiteľov, ale ako náhodou to bolo organizované dva týždne skôr, rovno v pondelok 14.3, teda na výročie založenia Slovenského štátu.
Je to naozaj také ťažké pre slovenského umelca nenechať sa kúpiť za 500 eur pre dve pesničky na halfplayback? Čo tak ukázať, že sa odmieta spolupodieľať na oslave neprijateľného? Pokiaľ sa nepridáme všetci, extrémistom sa tu bude naďalej dariť.

V čom je vlastne problém?

Transparency International Slovakia (TIS) totiž nekritizovali divadelníkov, ktorým Kotleba zrušil predstavenie. Členovia divadla si rovnako dojednali predstavenie a župa rovnako zaplatila ako u speváčky Kristíny. Ibaže poslúžili ako nástroj na znemožnenie nehodiaceho sa predstaviteľa, človeka, ktorý nezapadá do slniečkovej predstavy jednomyseľnej demokracie. V skutočnosti sa však aj oni podieľali na tom, čo TIS volá „nechať sa kúpiť

Z tohto pohľadu ma potom napadajú divné konšpirácie…

Edit 31.3.2016, Vyjadrenie Kristíny Pelákovej na jej FB stránke
Milí fanúšikovia.
V posledných dňoch sa v médiach uverejnili články, ktoré narážali na moju osobu, preto by som sa k ním chcela oficiálne vyjadriť:
Beriem to tak, že niekto mi chcel veľmi ublížiť. Som z toho veľmi sklamaná, lebo s takouto zlobou som sa dávno nestretla. Ako speváčka sa zo zásady nemiešam do politiky, pretože svojimi postojmi nechcem publikum rozdeľovať. Prosím svojich fanúšikov a celú slovenskú verejnosť, aby ma v tomto zmysle pochopila, pretože si neviem predstaviť, kam naša spoločnosť v takejto atmosfére smeruje. Bola som v dobrej viere podporiť podujatie venované sviatku Dňa učiteľov s odovzdávaním ceny Matej Bela. Vyjadrenia Transparency International Slovensko na moju osobu a spájanie ma s politikou sú mi ľahostajné a považujem ich za vykonštruované hlúposti.

Vyjadrenie Mariána Kavuliča, managera Kristíny:
Považujeme za slobodné rozhodnutie Kristíny pre koho spieva.
Organizátorom podujatia bol Banskobystrický samosprávny kraj.
Podsúvanie akýchkoľvek iných súvislostí dôrazne odmietame. Jedno môžeme prehlásiť s určitosťou. Posledné, čím sa budeme riadiť pri rozhodovaní, kde má účinkovať Kristína aj v budúcnosti, sú názory Transparency International Slovensko. Myslím, že takmer jednohlasné rozhorčené komentáre, ktoré odsudzujú TI, jasne ukazujú, čo si všetci myslíme.

Ale pri TIS ma to vlastne ani neprekvapuje. Ako vždy pri mimovládkach je nutné zistiť za koho „kopú“. Asi nikoho neprekvapí, že za Slovensko a slovenské záujmy nie. Na stránke donorov môžeme medzi významnými prispievateľmi nájsť známe mená ako Nórske fondy či OSF Georga Sorosa, ktoré presadzujú smerovanie organizácií v zmysle rozkladu základov spoločnosti.

Skúste si prečítať blog o oslave Kotlebu, podľa ktorého skončila Kotlebova župa v rebríčku TIS ako najlepšia. Je pravda, že skončila ako prvá, ale pritom došlo ku poklesu o 9%, keďže za predchádzajúceho župana Maňku dosahovala úroveň transparentnosti 65% (TIS tam má chybu, alebo sa vezie na rovnakej manipulatívnej vlne, v štatistike z roku 2013 neuvádzajú hodnotu 67%, ale spomínaných 65)

Keď si župy zoradíte podľa progresu, ako to mimochodom má TIS nastavené pre rok 2015 defaultne, Kotleba skončí ako posledný s najväčším pádom úrovne transparentnosti za dva roky. Je však mimoriadne zaujímavé, prečo práve v roku 2015 TIS nastavil v rebríčku ako defaultné zobrazenie úroveň poklesu, hoci v roku 2011 a 2013 za vlády Maňku bolo defaultné zobrazenie podľa poradia transparentnosti.

Pre záujemcov o „štandartný“ pohľade TIS je dobré si všimnúť súťaž o najtransparentnejšie mesto. Martin s hroziacou exekúciou a podozrivými obchodmi primátora, ktorý je dnes v parlamente ako člen vládnej koalície bol podľa TIS príkladom transparentnosti. A určite je len náhoda, že v čase, keď primátor Martina zakladal stranu $Sieť s Miroslavom Beblavým, programovou riaditeľkou TIS bola (a je stále) manželka Miroslava Beblavého – Emília Sičáková-Beblavá

Jednoducho je vidno, že sa mimovládnici na transparentnosť len hrajú, Ani oni nevynechajú príležitosť, aby fakty upravili do mimovládkovsky politicky korektnej podoby. Kotleba je podľa ich rebríčka loser.

V skutočnosti je TIS klasická mimovládkovská manipulatívna chamraď, ktorá je účastná dnešného politického boja v šíku s ostatnými mimovládkami na základe objednávky svojich donorov. Veriť im slepo môže IMHO len úplný zúfalec bez vlastného kritického myslenia. Takže overovať, overovať, overovať – a hlavne kriticky hodnotiť

Jedna rada na záver. Môžem si myslieť o Kotlebovi čo chcem, zaslúži si rovnaký meter ako všetci ostatní.

Fiat iustitia, pereat mundus
(nech je spravodlivosť, aj keby mal svet zhynúť)

Zdroj:

16 komentárov

 • MerkelHitlerTheSameShit

  Niekolko dni dozadu kniznica v malackach zrusila dohodnutu besedu s redaktormi mesacnika Zem a vek pod neuveritelnou zamienkou. Pred tym im besedy rusili aj ine kniznice, majitelia kniznic hovoria o natlaku.

  Na slovensku totiz mame akusi tajnu skupinku platenych agentov, ktorych cielom je vyvolavat strach, rozostvavat, cenzurovat a sirit po slovensku nenavist voci kazdemu kto ma iny ako oficialny nazor. A su za to velmi stedro zaplateni.

  Kristina a jej manazer spravili to najlepsie co mohli – Stanovisko mimovladnych agentov odsudili a jasne deklarovali, ze sa im nebudu prisposobovat. Keby sa takto zachoval kazdy, spolocnost by bola ovela lepsia a slobodnejsia

  • Stačí sa pozrieť na FB Juraj Smatanu a hneď je jasné že za tým stojí on a skupinka okolo neho.
   Dnes to bola zrušená beseda v Malackách… nabudúce možno niekto zruší niečo Smatanovi. Mám samozrejme na mysli besedu, aby nedošlo k dezinterpretácii môjho komentára….

 • Rusáci takuto hamraď (TIS) zakázali. Pamatám si ako riadili Jelcina. Potom prišiel Putin a vyhodil ich. Čudné, napriek novinárom sa v Rusku začalo žiť ľahšie… žijem tu od osemdesiatych rokov.

 • Zoznam niektorych „slovenských“ mimovládnych organizácií, ktoré si zvyknú vylepšovať vlastný rozpočet eurami alebo potom dolármi na objednavku spoza ,,Veľkej mláky,, – z USA a menia smerovanie spolocnosti pre vlastne „neslovenské“ zaujmy , v konečnom dôsledku protislovenske s vplyvom na nastolovanie prioritnych spolocenskych tém v mediach a politike- premysleny nastroj na prevychovu myslenia a nazorov obcanov !!! (mimo ineho de o temy ako: homosexualita, gender ideologia, tzv. slovenský „rasizmus“, „homofobia“, „zaostalost“, „xenofobia“ , podpora nasilnej imigracie do Europy, USA základne a protiruska politika, kultura a vzdelavanie, tvorba zakonov , politicky boj a dosadzovanie politikov, hospodarske zaujmy zahranicia , vplyv na rozpredaj slovenskej vody , pody , majetku, zdravotnicke a bioeticke temy , islamizacia atd …) Na Slovensku doteraz chyba zakon na obmedzenie ich cinnosti v politke (napr.zakazom kandidatur za politicke strany a pod), tak ako je to uz v USA uzakonene uz od roku 1938 ,kvôli ohrozovaniu zaujmov obcanov a statu !! Komu vyhovuje tento stav ? V Rusku boli mnohe tieto organizacie nedavno zakazane zakonom z toho isteho dovodu !! Spriehladnite financovanie tychto organizacii !!!!
  NIEKTORE Z NICH SU :
  -Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe
  -USAID / UNITED STATES AGENCY FOR INTERNATIONAL DEVELOPMENT
  -The German Marshall Fund of The United States (STRENGHTHENING TRANSATLANTIC COOPERATION)
  -The ATLANTIC Philanthropies
  -CHARLES STEWART MOTT FOUNDATION
  -ff / Ford Foudation
  -OPEN SOCIETY FOUNDATIONS
  -Rockefeller Brothers Found
  -Inštitút pre verejné otázky (Mesežnikov, Bútora)
  -ALIANCIA FAIR-PLAY (Zuzana Wienk)
  -TRANSPARENCY INTERNATIONAL
  -Nadácia Ekopolis
  -Iniciatíva Inakosť
  -Nadácia Pontis
  -Konzervatívny Inštitút M.R.Štefánika / M.R.STEFANIK CONSERVATIVE INSTITUTE
  -VIA IURIS
  – NADÁCIA MILANA ŠIMEČKU / MILAN ŠIMEČKA FOUNDATION
  -Partners for Democratic Change
  -INEKO / Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy
  -cpf / CENTRUM PRE FILANTROPIU
  -SLOVAK DONORS FORUM / FÓRUM DONOROV
  -Občan, demokracia a zodpovednosť
  -Priatelia Zeme CEPA
  -PEOPLE IN NEED SLOVENSKÁ REPUBLIKA

 • A po najbližších volbách sa budú tie hyeny čudovať že prečo ma Kotleba 16%.

 • Aj keby tam Kristína zaspievala „Kamaráti, na stráž!“ tak stále nechápem prečo sa tomu venuje TIS, pretože tá zmluva je úplne v poriadku. Musí to byť v tých mimovládkach zlé keď si už aj témy vykrádajú. Ale fajn, len nech sa strápňujú aj ďalej.

 • myslím, že čo sa týka negatívnych informácií o Marianovi Kotlebovi, dostali sa pred voľbami ku každému voličovi. Aj tak to Marian Kotleba vytlačil na 8%.

  Dnes je už o nejaké to % nad desiatkou, napriek tomu, že volič po voľbách dostal ešte riadnu „dupľu“ týchto info…

  Médiá už proste nemajú nad %tami Mariana Kotlebu moc. Ani Medzičas nie :-D, aj keď Medzičas o moc nad %tami nikdy nestál :- )

 • TIS pochopila, že vystúpenie Kristíny bolo naplánované ako oslava zákazu predstavenia. Za takú vykonštruovanú sprostosť by sa iste rada podpísala aj ŠTB. A propo, aký má pani Beblavá plat za takého kvalitné ideologické grcy? Už ako mladá si kúpila dom, za čo asi?

 • Knieza Myskin

  z diskusie na SME:

  Áno, teba sa pýtať Kotlebu na „detaily“:

  boli plné noviny toho, ak Jahnátek zo svojho valalu zamestnal viac spoludedinčanov na ministerstve. Pán Kotleba, Vy by ste na akej listine mal byť, akej farby by mala byť listina, ak ste na banskobystrickej župe zaviedli rodinkárstvo nemajúce obdobu a prijali ste bratov, manželku a neviem ešte koho ?
  _
  Vyčítali ste pán Kotleba Maňkovi, že poberá plat poslanca EÚ i župana. To isté urobíte aj Vy, že poberáte 2 platy. Nehanbíte sa , že ste parazit ?
  _
  Vraveli ste pán Kotleba, že peniaze od štátu za voľby neprijmete. Opak je pravdou, zoberiete. O čo ste lepší ako luhári v kravatách ? Tým, že karavatu nenosíte ?
  _
  A to je Kotleba iba pár rokov v politike a klame až sa práši.

  Z toho vlastne vyplýva, že je Kotleba štandardným politikom ako všetci tí ostatní.
  Klame až sa práši.
  Tak prečo by ho niekto nemal voliť???

  http://blog.sme.sk/diskusie/2748174/1/ako-vam-chuti-kotlebov-presoleny-kremes.html

  som za to ze Kotlebu treba kritizovat za realne chyby a nie za iracionalne nezmysly a nazory na davnu minulost, ako to robia sucasne media

 • Veľmi by som chcel vidieť reakciu ľudí, keby v tom divadelnom predstavení hovorili o židovských alebo cigánskych hovnách a nie o srbských. Potom by sme v médiách čítali že Kotleba sa zúčastnil antisemitského predstavenia.

 • Transparency International Slovakia slúži iba svojim americkým chlebodárcom a má jasné ciele.
  Je to mimovládkarská cham…ď platená sorosovskými peniazmi s cieľom presadzovať záujmy NWO.
  Mali by ich zrušiť, zbaviť občianstva a vypovedať z krajiny ako nežiadúce osoby.
  Je veľmi zaujimavé, že keď boli u koryta Beblavého súkmenovci z SDKÚ, tak vtedy jemu ani jeho manželke nevadilo, že sa tuneluje, korumpuje, kradne, kupujú sa poslanci, nevadila mu Gorila, nevadila mu pani Bobošíkova a takto by som mohol pokračovať celé hodiny a zoznam osôb ako napísal on by bol niekoľkonásobne väčší.
  Vtedy to bolo demokratické a ešte k tomu kresťanské?
  Ale my vieme, nás neoklamú, pamätáme si na rôzne skupinky, stámilonové úplatky ….. atď.
  Tým samozrejme nechcem ospravedlňovať súčasnú aj minulú vládu.
  Ale kto má maslo na hlave a škodí tomuto štátu a podporuje jeho zničenie – NECH DRŽÍ HUBU.
  Pre mňa nejaká bebla ….figúrka s minulosťou spolupodporovateľa zlodejov nie je perspektíva pre moje deti.

  ALL

 • TIS a Mesto Martin je krasny priklad „transparentnosti“. Cele „riesenie“ im dodaval TIS
  http://www.martin.sk/chronologia/d-30457
  Za kolko to bolo sa mi patrat nechce.
  Nasledne si TIS hodnoti svoj vlastny biznis v rebricku. Pre mna je to jasny konflikt zaujmov a len lacne PR

 • Doteraz neodsúdili na slovensku velkú rybu , alebo politika a oni idú riešiť niaku celebritu .
  Transparency moja riť .

 • Je jedno za koho, dolezite je do koho, a kam ho chcu dokopat. Ak je to Kotleba a je to post premiéra, tak nech dalej pokracuju. V Amerike uz davno poznali pravdu, ze lud miluje otlkankov.

 • náhodný návštevník

  Na doplnenenie vyjadrenie Kristíny https://www.facebook.com/kristinapelakova/posts/1128902630463670 a Kotlebov pokles v hodnotení žúp je spôsobený tým, že mu dali pokles v „9. Mediálna politika“ zo 70% na 0%

Pridaj komentár