Irak už neexistuje, Amerika pripravuje jeho rozdelenie na 3 štáty

Pamätáte sa? Pred mesiacom sme na Medzičase zverejnili úvahu o vzniku Kurdistanu ako súčasti strategického plánu USA pre nasledujúcu éru, kde sa v chaose začnú meniť pravidlá, hranice a vzťahy – samozrejme pod kotrolou a v prospech Ameriky. Ten čas prišiel a Spojené štáty deklarovali, že sú z Iraku pripravené vytvoriť tri nové štáty.

„Irak už viac nie je“: Kongres, Pentagon prichádza k záveru rozdelenia na 3 časti

Pri stredajšom vypočutí so zameraním na stratégiu pre Irak, Pentagon pripustil, že nádej na pretrvanie multi-sektárskeho jednotného Iraku sa stáva stále menej pravdepodobná. Oveľa pravdepodobnejšie  je rozdelenie krajiny na tri časti.

Predseda Zboru náčelníkov generálneho štábu Martin Dempsey, vpravo, pozerá ako minister obrany Ashton Carter svedčí pred Branným výborom na Capitol Hill vo Washingtone, streda 17 júna 2015, počas vypočutia o americkej politike a stratégii na Blízkom Východe. (Graeme Jennings / Washington Examiner)

Predseda Zboru náčelníkov generálneho štábu Martin Dempsey, vpravo, pozerá ako minister obrany Ashton Carter svedčí pred Branným výborom na Capitol Hill vo Washingtone, streda 17 júna 2015, počas vypočutia o americkej politike a stratégii na Blízkom Východe. (Graeme Jennings / Washington Examiner)

Irak je rozdelený,“ povedal člen Branného výboru Kongresu Rep. Adam Smith, za Washington „Môžete si hovoriť čo chcete, skutočnosť je taká, že Irak už viac nie je.

Smith povedal, že zatiaľ čo nový premiér Haider al-Abadi prisľúbila podporu pre jednotný multi-sektársky Irak, nižšie postavení šiitskí členovia zvyšku vlády nie sú pre tento cieľ nadšení. Z toho vyplýva pravdepodobnosť, že bez ohľadu na to, koľko ďalších amerických síl sa dodá na organizovanie sunnitov do boja, nebude to fungovať.

Má [Abadi] plán ako viesť Irak?“ Minister obrany Ashton Carter odpovedal. „To je to, čo sme čakali, že uvidíme.

Viete, ako dojednáme sunitom adekvátne miesto na existenciu, ak nemajú podporu od Bagdadu?“ Opýtal sa Smith. „Myslím si, že musíme o tom začať premýšľať.

Carter povedal, že ministerstvo obrany uvažuje o budúcnosti, ktorá zahŕňa tri Iraky, nie jeden. Národ by mohol byť rozdelený do kurdského, sunnitského a šiitského územia, ak iracká ústredná vláda nemôže presvedčiť sunnitov a Kurdov, aby boli inkluzívnou a chránenou časťou jednotného Iraku.

Čo keď multi-sektársky Irak skončí ako niečo nerealizovateľné?“ Carter povedal. „To je dôležitou súčasťou našej stratégie, byť pri zemi.“

Ak vláda nemôže robiť to, čo má robiť, potom sa budeme naďalej snažiť aktivovať miestne pozemné sily, ak budú ochotní s nami kooperovať, udržať stabilitu v Iraku, ale potom už v Irak nebude len jeden štát, “ dodal.

Za posledných 10 mesiacov, počas ktorých bolo z USA vyslaných viac ako 3000 amerických vojakov do Iraku a boli vykonané nálety v Iraku a Sýrii, priemerné denné náklady na operácie sa trvale zvyšovali až na približne 9 miliónov dolárov denne. Počas tej doby, prešlo výcvikom asi 7000 Iračanov v jednom z piatich Američanmi vedených tréningových lokalít; čo je oveľa menej ako plánovaných 24000, povedal Carter.

Ale populácia sunitov, ktorá sa cíti vylúčená zo šiitmi-ovládanej centrálnej vlády a vzdala sa počas kľúčových bitiek proti Islamského štátu v Iraku a Sýrii, stále nemá žiadny dôvod sa domnievať, že budú rovnocennou súčasťou jednotného štátu, povedal Rep. Tulsi Gabbard, Havaj.

Myslím, že je dôležité, ako sa pozeráme na túto otázku, čo je naša stratégia na porážku [Islamského štátu], je dôležité, že operujeme vo svete, ktorý skutočne existuje, a nie v tom, ktorý, ako dúfame, alebo sme si priali aby existoval alebo by mohol existovať v budúcnosti,“ povedal Gabbard. „Je dôležité si uvedomiť, že zatiaľ čo je dobré mať tieto ideály, pôsobíme vo svete, ktorý existuje dnes.“

Aj keď sme počuli rétoriku od premiéra Abadi, realitou je, že odborníci, je jedno akú nosia uniformu a tých, ktorí študovali Blízky východ veľmi dlhú dobu, všetci hovoria, že pre praktické účely máte tri regióny v Iraku. Je to rozdelená krajina s Kurdami na severe, šiiti majú v Bagdade v podstate pevnosť a máte sunnitské územie z veľkej časti na západe.

Smith sa opýtal v akom momente by sa USA mohli prestať snažiť s politikou tlaku na irackú vládu, pokiaľ nebude ochotný prijať americkú politiku.

Takže keď zmeníme túto stratégiu a začneme vytvárať predpoklady inej [iných], kto bude bojovať?“ opýtal sa Smith.

V posledných týždňoch prezident Obama oznámil ďalších 450 vojakov na podporu rastu počtu sunnitských bojovníkov v provincii Anbar, čo do značnej miery možno vidieť ako začiatok druhej vlny nových „Lily pad“ základní (pozn – sú to tzv. „Cooperative security locations“, ktoré nevyžadujú trvalú alebo len veľmi malú americkú prítomnosť) k ďalšiemu budovaniu prítomnosti USA.

Smith povedal, že navyšovanie amerických síl nie je odpoveď.

Uprostred toho by tam mohlo uviaznuť  200.000 amerických vojakov,“ povedal Smith. „To by problém nevyriešilo a ja úprimne dúfam, že sme sa naučili túto lekciu, a že nemáme ísť hlbšie a hlbšie do toho, viete, stojí to viac životov a ďalšie financie, zatiaľ čo sa len problém ešte viac zhoršuje.

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

5 komentárov

Pridaj komentár